Lapacho účinky

Lapacho účinkyLapacho neboli portugalsky Pau D’Arco se připravuje z vnitřní kůry stejnojmenného stálezeleného stromu s růžovými kvítky (Tabebuia serratifolia), který roste na území Brazílie, Bolívie, Peru, Paraguayi a severní Argentiny.

Existuje více odrůd, ovšem cenné jsou pouze určité z nich, přičemž některé dosahují stáří až 700 let. Mezi ty nejvýznamnější patří Lapacho colorado a Lapacho morado (červené a tmavě červené až fialové). Mimochodem rozlišit kvalitní odrůdy od méně kvalitních mohou pouze zkušení odborníci.

Nápoj neobsahuje kofein a je bohatý na vitamíny a minerály. Inkové jej nazývali „stromem života“.

Účinky:

  • Podporuje látkovou výměnu, trávení.
  • Obsahuje antioxidanty.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu. Pozor: působí močopudně.
  • Podporuje imunitu.
  • Napomáhá zdraví pokožky (aplikuje se zevně).

Formy + nežádoucí účinky

Může se dělat jednodušší nálev, kdy se čajová lžička zalije vařící vodou a nechá se 7 minut vylouhovat. Druhou variantou je samozřejmě odvar. Do varné nádoby v tomto případě nasypeme 1 lžíci čaje a zalijeme jej studenou vodou, následně přivedeme k varu. Poté ještě povaříme na mírném ohni cca 5 minut. Dále 15 minut louhujeme. Nápoj se může pít jak teplý, tak i studený a lze si jej i mírně osladit například medem.

Množství vypitého čaje je individuální, obvykle se doporučuje 2 šálky denně – ráno a večer. Po 4-6 týdnech je vhodné udělat pauzu.

Jako obvykle je vhodné držet se pravidla „vše s mírou“. Pro nedostatek výzkumů není vhodný během těhotenství, kojení. Opatrnost je nutná v případě užívání léků – může hrozit interakce.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Celostní medicína

Zmíněné produkty:

Lapacho