Kozinec blanitý účinky

Kozinec blanitý-účinky (kozinec blanitý účinky)Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus) je jednou z nejoblíbenějších bylin v tradiční čínské medicíně. Často se přirovnává k ženšenu. Žlutý císař (vládl v letech 2737-2697 př, n.l.) zařazoval tuto rostlinu mezi nejvýznamnější svého druhu.

Rostlina se především vyskytuje v Asii. Rod Astragalus má přibližně 1 800 druhů, z toho v ČR jich roste kolem patnácti. Nejznámějším druhem je kozinec slizodárný. Z trhlin kořenů a větví tohoto keře vytéká tekutina bez chutě a vůně, která tuhne a na trhu je známa jako „tragant“. Využívá se v potravinářství jako zahušťovadlo, stabilizátor a emulgátor, dále též v malířství, ve farmaceutických a kosmetických přípravcích.

Ve Vietnamu se v tradiční medicíně využívá kozinec hroznovitý, Astrogalus racemosus (syn. A. dasianthus), který v pletivech nati koncentruje velké množství selenu (až 1,5% v sušině).

Účinky

  • Kozinec je vhodný při stresu, podporuje fyzickou a psychickou kondici. V tradiční čínské medicíně se proto řadí mezi rostliny vyššího řádu.
  • Má antioxidační účinky a podporuje imunitu.
  • Přispívá k podpoře funkce krevního oběhu, optimálního tlaku. Podporuje srdeční sval.
  • Podporuje pocení a přirozené vylučování. Přispívá k normální funkci ledvin.
  • Podporuje normální funkci jater.
  • Přispívá k optimální hladině cukru v krvi.

Nežádoucí účinky

Ačkoliv doposud nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky či kontraindikace, tak postupujeme s ohledem na málo prozkoumané alkaloidy dost obezřetně. Vždy je nutné dodržovat doporučené dávkování a neužívat bylinu dlouhodobě (max. 6 týdnů). Kozinec by neměly užívat těhotné ani kojící ženy. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

Formy

Mezi nejčastější formy patří odvar, tinktura, prášek, bylinný balzám. Často se kombinuje do různých směsí.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz