Kozinec blanitý-účinky
Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus) je jednou z nejoblíbenějších bylin v tradiční čínské medicíně. Často se přirovnává k ženšenu, jelikož podporuje imunitu, vitalitu a dodává energii. Žlutý císař (vládl v letech 2737-2697 př, n.l.) zařazoval tuto rostlinu mezi nejvýznamnější svého druhu.
Rostlina se především vyskytuje v Asii. Rod Astragalus má přibližně 1 800 druhů, z toho v ČR jich roste kolem patnácti. Nejznámějším druhem je kozinec slizodárný. Z trhlin kořenů a větví tohoto keře vytéká tekutina bez chuti a vůně, která tuhne a na trhu je známa jako „tragant“. Využívá se v potravinářství jako zahušťovadlo, stabilizátor a emulgátor, dále též v malířství, ve farmaceutických a kosmetických přípravcích.
Ve Vietnamu se v tradiční medicíně využívá kozinec hroznovitý, Astrogalus racemosus (syn. A. dasianthus), který v pletivech nati koncentruje velké množství selenu (až 1,5% v sušině).
Účinky
- Kozinec chrání před stresem a to jak na úrovni fyzické, tak i psychické. V tradiční čínské medicíně se proto řadí mezi rostliny vyššího řádu.
- Má antioxidační účinky a podporuje imunitu.
- Přispívá k rozšíření cév, snížení krevního tlaku, zlepšení prokrvení kůže. Zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval.
- Povzbuzuje silné pocení a ulevuje při zadržování tekutin. Má močopudné účinky, využívá se při zánětech ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči.
- Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, brání tukové degeneraci jater (steatóze).
- Doporučuje se při cukrovce, přispívá ke snižování hladiny glukózy v krvi a zlepšování citlivosti na inzulin.
- Využívá se také proti chorobnému útlumu kostní dřeně a prodlužuje reprodukční období u zdravých buněk o přibližně 50 %. Proto se využívá u nemocných po rádioterapii (ozařování) a chemoterapii a dokonce i u nemocných AIDS.
Formy
Užívá se ve formě odvaru (šálek 2-3x denně) nebo prášku (2-3x denně na špičku kulatého nože).
Lze užívat i tinkturu 20-25 kapek 2-3krát denně.
Bylinný balzám působí jako žaludeční terapeutický prostředek.
Kozinec může být také použit jako celkové tonikum při úpadku fyzických, ale i psychických sil.
Můžeme jej kombinovat do různých směsí.
Kontraindikace
Ačkoliv doposud nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky či kontraindikace, tak postupujeme s ohledem na málo prozkoumané alkaloidy dost obezřetně. Vždy je nutné dodržovat doporučené dávkování a neužívat bylinu dlouhodobě (max. 6 týdnů). Kozinec by neměly užívat těhotné ani kojící ženy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiři Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: