Řebříček a jeho účinky

(Achillea millefolium L.)

Video Řebříček a jeho účinky

Řebříček a jeho účinkyŘebříček je léčivá bylina, kterou si již nemůžeme odmyslet od našeho života. Latinské jméno (Achillea) připomíná bájného hrdinu Achilla, po němž byla pojmenována. Ten údajně ošetřoval pomocí řebříčku krvavé rány získané v Trojské válce. České jméno vzniklo podle tvaru lístků, připomínajících starý žebřík. Lidově je rostlina známa též jako husí jazýček, zaječí chléb, Achillova bylina, žebřík či myší ocásek.

Není náročná na půdní podmínky, ale spíše ji najdeme na sušších písčitých nebo kamenitých místech. Roste od nížin po horské oblasti. Je rozšířená po celé Evropě a Asii, byla však zavlečena i do jiných koutů světa.

V některých zemích se řebříček používá jako koření do polévek, omáček. Dokonce se mu občas i přezdívalo „pepř chudých,“ jelikož často nahrazoval dražší koření. Jedná se o významnou medonosnou rostlinu, pěstuje se též pro dekorativní účely. Využíval se i jako přírodní repelent – lidé si jim otírali oblečení, aby se ochránili před hmyzem.

Řebříčku byly též připisovány různé magické vlastnosti. Od pradávna byl využíván při věštbách pomocí tajuplné čínské knihy I Ting neboli Knihy proměn. Tradovalo se, že ochrání svého majitele a dodá mu odvahu. V Irsku si jej dívky dávaly pod polštář, aby ve snu viděly svou budoucí lásku.

Bylina obsahuje řadu významných látek včetně silic a tříslovin. Kvítky jsou bílé až růžové a na slunci voní hořce aromaticky. Květy bychom měli sbírat jen za slunečného dne, neboť tehdy mají nejvíce éterických olejů a také větší účinky.

O řebříčku a jeho vlivu na zdraví se vědělo již od dávných dob. Významný farář Kneipp před více než 100 lety nazval řebříček „králem v léčbě ženských nemocí.“

Vliv na zdraví:

  • V lidovém léčitelství se bylina používá na tlumení krvácení, a to nejen gynekologických.
  • Pomáhá při nejrůznějších gynekologických potížích (viz dále), potlačuje křečovité bolesti při menstruaci, doporučuje se v klimakteriu.
  • Podílí se na čištění krve.
  • Podporuje chuť k jídlu a trávení. Používá se při žaludečních a dvanáctníkových vředech, tlumí bolesti v trávícím traktu.
  • Pro účinky močopudné a desinfekční je vhodná i do urologických čajů. Využívá se i v řadě případů nežadoucího pomočování. Používá se při zánětech močového měchýře
  • Používá se při astmatech.
  • Využívá se při nervových onemocněních.
  • Aplikuje se i zevně na nehojící se rány, oděrky, kožní defekty, otoky. Používá se ve formě výplachů a koupelí. Umývání šťávou z rostliny zmírňovalo zčervenání očí.
  • Řebříček se též užíval při bolestech zubů.

 

Marie Treben o této bylině píše:

„Pomáhá výborně při mnoha našich chorobách, je však v prvé řadě léčivou rostlinou pro ženy.

Řebříček ženám vřele doporučuji. Farář Kneipp vyslovil ve svých spisech tento názor: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku!“ Ať už se jedná o potíže s nepravidelnými měsíčky nebo o neduhy spojené s klimakteriem. Pro každou ženu je důležité občas vypít šálek čaje z řebříčku.

Při zánětu vaječníků odstraní bolesti často už první sedací koupel, zánět pomalu zmizí. Tyto koupele jsou též úspěšné při nočním pomočování dětí a starších lidí a též při výtoku. V těchto případech se mají navíc pít dva šálky čaje denně. Při poklesu či výhřezu dělohy se též delší dobu používají sedací koupele. Kromě toho se pijí po doušcích denně čtyři šálky čaje z kontryhelu a tinkturou z kokošky pastuší tobolky se masíruje od dělohy směrem vzhůru celé břicho. Sedací koupele z řebříčku odstraní i svalové nádory dělohy (myomy). Užíváme je denně tak dlouho, dokud lékařská kontrola nezjistí negativní výsledek.

Jedno mladé devatenáctileté děvče nemělo vůbec měsíčky. Odborný lékař, gynekolog, jí předepsal pilulky. Měsíčky se sice nedostavily, ale děvčeti narostla velmi velká prsa. Odmítla nadále pilulky používat a její ustaraná matka přišla za mnou. Radila jsem jí, aby děvčeti dávala denně ráno na lačno šálek čaje z řebříčku. Po čtyřech týdnech bylo všechno v pořádku a tak to zůstalo do dnešního dne.

Řebříčkový čajI v klimaktériu by měla žena pravidelně užívat čaj z řebříčku. Nepřijde na ni vnitřní nepokoj a jiné podobné stavy. I sedací koupele jsou v té době velmi prospěšné. Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti.

MUDr. Lutze doporučuje čaj z řebříčku při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout, při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, při pichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu.

Protože staré „bylináře“ označují řebříček za „spásu všech chorob“, můžeme ho použít všude tam, kde je již všechno ztraceno. Čistí krev a vyhání z těla mnohé chronické choroby. Jde vždy jen o to, abychom to zkusili.

Zřejmě není všeobecně známé, že řebříček dobře a přímo účinkuje na kostní dřeň a podněcuje tam krvetvorbu. Pomáhá proto při chorobách kostní dřeně, když již selhaly všechny jiné léky. Aplikujeme čajovou kúru, koupele a masáže s řebříčkovou tinkturou.

Řebříček je dobrým prostředkem na zastavení krvácení plic a spolu s oddenkem puškvorce dokáže vyléčit rakovinu plic. Kořen puškvorce se v průběhu dne žvýká a ze řebříčku se pije ráno a večer jeden šálek čaje.

Čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy.

Při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.

Normalizuje funkci ledvin, odstraňuje nechutenství, nadýmání a žaludeční křeče, poruchy jater, záněty trávicího traktu, podporuje činnost žaludečních žláz a tak udržuje pravidelný chod stolice.

Protože pomáhá i při poruchách krevního oběhu a křečích cév, mohu ho vřele doporučit i při angíně pectoris.

Nepříjemné svrbění v pochvě je možné odstranit umýváním a sedacími koupelemi. Proti hemoroidům se z květů řebříčku dělá dobrá mast.“

 

Kontraindikace

V užívání řebříčku by měli být především opatrní lidé se zvýšenou srážlivostí krve, stenokardií. Neměl by se užívat dlouhodobě. Nedoporučuje se pít během těhotenství.

Recepty

Řebříčkový olejŘebříčkový čaj: Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.

Tinktura: Láhev naplníme po hrdlo květy řebříčku nasbíraného za slunečného dne a zalejeme 38 až 40% samožitnou nebo jinou ovocnou pálenkou. Necháme stát čtrnáct dní na slunci nebo u kamen.

Řebříčková mast: Dobře zahřejeme 90 g nesoleného másla nebo sádla, přidáme 15 g čerstvých rozsekaných květů řebříčku a 15 g drobně nasekaných listů maliníku, to celé necháme vzkypět, zamícháme a uskladníme v chladničce.

Sedací koupel: 100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilejeme do koupele.

Kneippův „královský“ čaj připravíme ze 40 g nati řebříčku, 30 g nati kontryhele, 20 g květu měsíčku a 10 g listu šalvěje. Doporučuje se jako bylinářský čaj, v množství 500 až 750 ml denně při běžných ženských potížích.

Unavenou a zvadlou pokožku zpevní nálev z 1 polévkové lžíce pokrájené natě, kterou přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut přikryté stát. Po přecezení provádíme patnáctiminutové obklady, zejména obličeje. Při zubních neuralgiích můžeme použít k opakovaným pětiminutovým výplachům nálev ze směsi máty, jitrocele, řebříčku a kozlíku, všeho stejným dílem. Jednu polévkovou lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny (Marie Treben), Herbář léčivých rostlin, díl 4. (Jiří Janča, Josef A. Zentrich), Rostliny jsou tvými přáteli a nepřáteli (Rim Achmedov), Canadian Medicinal Crops (Ernest Small, Paul M.)

Zmíněné produkty:

Řebříček

Řebříček tinktura

Řebříček mast