Řebříček účinky

Řebříček účinkyŘebříček obecný (Achillea millefolium) určitě dobře znáte. Často se vyskytuje na sušších písčitých nebo kamenitých místech po celé Evropě a Asii, byla zavlečena i do jiných koutů světa. Roste od nížin po horské oblasti. Český název odkazuje na tvar lístků, který připomíná žebřík.

Jedná se o trvalku s oboupohlavními květy. Má asi půlmetrovou rozvětvenou lodyhu a chocholičnatou, složitou květní latu s drobnými úbory. Listy jsou tmavozelené, 2-3x peřenodílné, s krátce kopinatými úkrojky. Květy jsou bílé nebo bledě-růžové. Rostlina kvete od června do listopadu. Plodem je zploštělá, bezžeberná, šedá nažka bez chmýru. Podzemní část tvoří plazivý oddenek, vytvářející hustou spleť drobných kořínků.

Rostlina se využívala v různých odvětvích života. Přidávala se do polévek, omáček a různých dalších jídel. Dokonce se jí občas přezdívalo „pepř chudých,“ jelikož nahrazovala dražší koření. Pěstuje se pro dekorativní účely, jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Používala se k odpuzení hmyzu. Řebříčku byly též připisovány různé magické vlastnosti. Tradovalo se, že chrání a dodává odvahu.

Obsahuje hořčiny, silice, alkaloidy, třísloviny, organické kyseliny. Předmětem sběru a použití je nejčastěji nať, někdy jen květ (Herba et Flos millefolii). Bylinu můžeme sbírat do pozdního podzimu, což dále zvyšuje její hodnotu.

Účinky:

  • Využívá se v gynekologii – podporuje zdraví ženských orgánů, přispívá ke komfortu v období menstruace a menopauzy.

Kneippův „královský“ čaj připravíme ze 40 g nati řebříčku, 30 g nati kontryhele, 20 g květu měsíčku a 10 g listu šalvěje. Doporučuje se jako bylinářský čaj, v množství 2-3 šálků denně.

  • Přidává se do urologických čajů, přispívá ke zdraví močových cest. Pozor: má mírné močopudné účinky.
  • Podporuje chuť k jídlu a trávení.
  • Přispívá k normálnímu stavu krevního oběhu.
  • Podporuje dýchací cesty.
  • Napomáhá zdraví nervové soustavy.
  • Přispívá ke zdraví pokožky, přirozeným regeneračním mechanismům kůže. Mimochodem latinský název připomíná bájného hrdinu Achilla, který rostlinu použil v Trojské válce.

Odpočatá pokožka: nálev z 1 polévkové lžíce pokrájené natě, kterou přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut přikryté stát. Po přecezení provádíme patnáctiminutové obklady, zejména obličeje.

Formy + nežádoucí účinky

Z rostliny se nejčastěji připravuje obvyklým způsobem nálev (2-3 šálky denně). Existuje též tinktura. Často se přidává do směsí. Zevně se aplikuje ve formě výplachů, koupelí, mastí.

Nálev: 1 lžička byliny se přelije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Sedací koupel: 100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilejeme do koupele.

Při užívání je jako obvykle nutné dodržovat rozumné dávkování. Rostlina by se neměla užívat dlouhodobě (vhodné udělat po cca 4-6 týdnech pauzu. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků (obzvláště to platí pro léky na ředění krve, srdce apod.). Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení, nepodává se dětem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny (Marie Treben), Herbář léčivých rostlin, díl 4. (Jiří Janča, Josef A. Zentrich), Canadian Medicinal Crops (Ernest Small, Paul M.)

Zmíněné produkty:

Řebříček

Řebříček tinktura