Řebříček účinky

Řebříček účinkyŘebříček obecný (Achillea millefolium) určitě dobře znáte. Často se vyskytuje na sušších písčitých nebo kamenitých místech po celé Evropě a Asii, byla zavlečena i do jiných koutů světa. Roste od nížin po horské oblasti. Český název odkazuje na tvar lístků, který připomíná žebřík.

Jedná se o trvalku s oboupohlavními květy. Má asi půlmetrovou rozvětvenou lodyhu a chocholičnatou, složitou květní latu s drobnými úbory. Listy jsou tmavozelené, 2-3x peřenodílné, s krátce kopinatými úkrojky. Květy jsou bílé nebo bledě-růžové. Rostlina kvete od června do listopadu. Plodem je zploštělá, bezžeberná, šedá nažka bez chmýru. Podzemní část tvoří plazivý oddenek, vytvářející hustou spleť drobných kořínků.

Rostlina se využívala v různých odvětvích života. Přidávala se do polévek, omáček a různých dalších jídel. Dokonce se jí občas přezdívalo „pepř chudých,“ jelikož nahrazovala dražší koření. Pěstuje se pro dekorativní účely, jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Používala se k odpuzení hmyzu. Řebříčku byly též připisovány různé magické vlastnosti. Tradovalo se, že chrání a dodává odvahu.

Obsahuje hořčiny, silice, alkaloidy, třísloviny, organické kyseliny. Předmětem sběru a použití je nejčastěji nať, někdy jen květ (Herba et Flos millefolii). Bylinu můžeme sbírat do pozdního podzimu, což dále zvyšuje její hodnotu.

Účinky:

  • Využívá se v gynekologii – podporuje zdraví ženských orgánů, přispívá ke komfortu v období menstruace a menopauzy.

Kneippův „královský“ čaj připravíme ze 40 g nati řebříčku, 30 g nati kontryhele, 20 g květu měsíčku a 10 g listu šalvěje. Doporučuje se jako bylinářský čaj, v množství 2-3 šálků denně.

  • Přidává se do urologických čajů, přispívá ke zdraví močových cest. Pozor: má mírné močopudné účinky.
  • Podporuje chuť k jídlu a trávení.
  • Přispívá k normálnímu stavu krevního oběhu.
  • Podporuje dýchací cesty.
  • Napomáhá zdraví nervové soustavy.
  • Přispívá ke zdraví pokožky, přirozeným regeneračním mechanismům kůže. Mimochodem latinský název připomíná bájného hrdinu Achilla, který rostlinu použil v Trojské válce.

Odpočatá pokožka: nálev z 1 polévkové lžíce pokrájené natě, kterou přelijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut přikryté stát. Po přecezení provádíme patnáctiminutové obklady, zejména obličeje.

Nežádoucí účinky

Při užívání je jako obvykle nutné dodržovat rozumné dávkování. Rostlina by se neměla užívat dlouhodobě (vhodné udělat po cca 4-6 týdnech pauzu. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků (obzvláště to platí pro léky na ředění krve, srdce apod.). Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení, nepodává se dětem.

Formy

Z rostliny se nejčastěji připravuje obvyklým způsobem nálev (2-3 šálky denně). Existuje též tinktura. Často se přidává do směsí. Zevně se aplikuje ve formě výplachů, koupelí, mastí.

Nálev: 1 lžička byliny se přelije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Sedací koupel: 100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilejeme do koupele.

Zmíněné produkty:

Řebříček

Řebříček tinktura

Zdroje: Zdraví z boží lékárny (Marie Treben), Herbář léčivých rostlin, díl 4. (Jiří Janča, Josef A. Zentrich), Canadian Medicinal Crops (Ernest Small, Paul M.)

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.