Hloh účinky

Hloh účinkyHloh obecný (Crataegus laevigata) je rozšířen především v mírném pásmu Evropy, Asie a Ameriky. Nejčastěji sebou představuje keř nebo nízký strom. Bílé až narůžovělé květy jsou známé svým nepříjemných zápachem. V České republice se vyskytuje několik druhů hlohu.

Rostlina byla nejspíše využívána již v neolitu. Využívala se hojně v kuchyni a lidovém léčitelství. Koluje o ní i řada legend, jedna z nich vypráví, že keř vyrostl z poutnické hole sv. Josefa.

Nejčastěji se využívají květy (flos), listy (folium), méně často plody (fructus). Drobné červené plody (hložinky) se sbírají na podzim, zatímco květy ještě jako poupata.

Bylina obsahuje řadu významných látek včetně sacharidů, vitamínů a minerálů.

Účinky:

  • Podporuje zdraví srdce a cév, normální krevní tlak, správné prokrvení (1, 2).
  • Přispívá k uklidnění, zdravému spánku (doporučuje se vypít šálek hlohového čaje před spaním), obnově sil. Využívá se při stresu, strachu a únavě. (3)
  • Obsahuje antioxidanty.
  • Podporuje zažívání a normální stav žaludku a střev.
  • Přispívá k hormonální rovnováze, komfortu v období menstruace, menopauzy.
  • Podporuje imunitní systém.
  • Využívá se v kosmetickém odvětví – podporuje tonizující efekt, svěžest.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastěji se připravuje obvyklým způsobem nálev z listů a květů (2-3 šálky denně – jeden šálek před jídlem a jeden před spaním). Nahořklou chuť lze zmírnit doslazením medu či kombinováním s jinými bylinkami (např. máta, meduňka, nebo řebříček).

Příprava plodů: několik plodů zalijeme 1 l vařící vody a necháme v termosce přes noc.

Mnohé herbáře upozorňují na to, že rostlina působí pomalu, takže se obvykle doporučuje trpělivost.

Jako obvykle platí pravidlo – nepřekračovat dávkování. Někteří lidé mohou mít nepříjemné pocity při užívání hlohu před jídlem, proto se v tomto případě užívá po jídle. Také se nedoporučuje hned pít studenou vodu. Užívání v průběhu těhotenství a kojení je nutné konzultovat s lékařem, to samé platí při užívání léků (může hrozit interakce).

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, II díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Chi

Zmíněné produkty:

Hloh

Hloh kapky