Mrkev a zdraví (mrkev účinky, mrkvová šťáva účinky)
Mrkev obecná (Daucus carota) se řadí do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Je to jedno až dvouletá rostlina, s přímou nejčastěji chlupatou lodyhou, která může dorůstat až do výšky 3 m. Má 2-3x zpeřené a peřenosečné listy, ty dolní jsou řapíkaté, horní zase přisedlé na malých pochvách. Nenápadné květy jsou načervenalé či nažloutle bílé, tvoří květenství okolík. Kořen pěstované varianty (mrkev obecná setá, Daucus carota sativus Arcang.) je na rozdíl od nenápadného kořene divoké varianty silný, válcovitý, oranžově červený. Plodem je dvoujnážka s hladkými žebry a osténkatými mezižebírky (velikost cca 3 mm).
Mrkev se nejčastěji záměrně pěstuje, jen zřídka zplaňuje. Kvete v průběhu celého léta až do září. Využívá se kořen (Radix dauci), semeno (Fructus dauci), méně často nať (Herba dauci).
Mrkev byla známá již v neolitu. Dodnes se hojně využívá při přípravě nejrůznějších pokrmů a nápojů – například se přidává do salátů, polévek, dezertů a šťáv. Pražený mrkvový kořen používali v Anglii jako náhražku kávy. Získává se z ní přírodní barvivo.
Rostlina obsahuje karoteny, které jsou prekurzorem vitamínu A, dále vitamíny skupiny B, vitamín C, sacharidy, silice, fosfolipid, steroly, minerály a další významné látky.
Účinky
- Mrkev podporuje odolnost organismu a vitalitu.
Imunita recept I: Mrkev očistíme, nakrájíme na menší kousky a dáme do odšťavňovače. 150 ml čerstvé šťávy smícháme s 1 lžičkou medu. Podáváme 1x denně.
Imunita recept II: Šťávu z mrkve smícháme se šťávou z pomeranče, jablek či rakytníku (vždy v poměru 2:1, tj. 2 díly mrkvové a 1 díl ovocné šťávy). Podáváme 100-150 ml denně.
Imunita recept III: cca 2 mrkve a 1 cm čerstvého zázvoru očistíme, umyjeme a dáme odšťavňovače. Užíváme pomalu 1x denně.
Vitalita recept: smícháme 2 díly šťávy z mrkve spolu s 1 dílem šťávy z rajčat a 1 dílem šťávy z celeru. Dávkování je obvykle 50 ml 1-2x denně.
- Přispívá k normální funkci jater, optimálnímu trávení, harmonizaci střevní mikroflóry. Pozor: může mít mírný projímavý účinek.
- Podporuje zrak a zdraví očí.
Recept: Mrkev očistíme, nakrájíme na menší kousky a dáme do odšťavňovače. Užíváme 100-150 ml čerstvé šťávy se lžičkou medu 1x denně delší dobu.
- Přispívá ke správné funkci močových cest. Pozor: může mít mírný močopudný účinek.
- Podporuje stav kloubů, kostí.
Směs: 3 díly mrkvové šťávy, 2 díly šťávy z červené řepy a 1 díl šťávy z celeru. Dávkování je obvykle 50 ml 1-2 x denně před jídlem, pije se po doušcích. Podává se 3 týdny.
- Mrkev přispívá ke zdraví srdce, normálnímu stavu krve, podporuje krvetvorbu.
Zdravá krev recept I: připravíme šťávu z mrkve a červené řepy (stejný podíl). Obvykle se užívá 50 ml 1-2x denně.
Zdravá krev recept II: smícháme 2 díly šťávy z červené řepy, 1 díl mrkvové šťávy, 1 díl převařené šťávy z plodů černého bezu, ½ dílu šťávy celerové (muži) nebo petrželové (ženy) a ½ dílu šťávy z kořene pampelišky. Užíváme 50 ml 1-2x denně.
- Podporuje stav pokožky.
Pleťová maska I: nastrouhanou mrkev smícháme s 1 lžící olivového oleje a 1-2 lžícemi mléka. Důkladně promícháme. Nanášíme na odlíčenou pleť a necháme působit 15-20 min, poté opláchneme teplou vodou.
Pleťová maska II: smícháme 1 lžičku čerstvě vymačkané mrkvové šťávy s 1 lžičkou tvarohu a 1 lžičkou smetany. Důkladně promícháme. Nanášíme na odlíčenou pleť a necháme působit 15-20 min, poté opláchneme teplou vodou.
Peeling: vezmeme lžíci najemno nastrouhané mrkve, tři lžíce mletých ovesných vloček a vše důkladně promícháme. Směs nanášíme na čistý obličej a necháme 10-15 minut. Poté opláchneme teplou vodou. Opakujeme 1-2x týdně.
- Přispívá k normálnímu stavu zubů.
- Podporuje detoxikaci.
Detoxikace směs: smícháme ve stejném poměru šťávu z mrkve, červené řepy a okurek. Podává se 125 ml denně.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě žaludečních a dvanáctníkových vředů, akutní formy střevních zánětů, některých léků. Neužívá se v případě alergie na mrkev.
Dlouhodobé podávání velkého množství šťávy se nedoporučuje pro možný vznik tzv. karotinodermie, což je nepříjemně oranžové zbarvení kůže, způsobené velkým, nezpracovatelným množstvím karotenoidů a přetížením jater.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Mrkev můžeme zařadit do svého jídelníčku např. ji lze konzumovat jemně nastrouhanou a ochucenou jako salát nebo krátce povařenou jako přílohu. Vhodnou formou je též mrkvová šťáva, sirup. Aplikuje se též zevně.
Mrkvová šťáva recept: čerstvou mrkev očistíme a umyjeme. Nakrájíme na menší kousky a dáme do odšťavňovače. Užívá se 50 ml 2-3x denně, nejlépe před jídlem. Šťávu připravujeme vždy čerstvou. Nejkratší doba podávání je jeden měsíc, často se však podává i 2 až 3 měsíce.
Mrkvový nápoj: čerstvou mrkev očistíme a umyjeme. Nakrájíme na menší kousky a dáme do odšťavňovače. Do mrkvové šťávy přidáme smetanu na vaření cca 12-15% (na 2 díly mrkvové šťávy vezmeme 1 díl smetany na vaření). Vše důkladně promícháme.
Mrkvová kaše: čerstvou mrkev očistíme, umyjeme a nakrájíme na kostičky. Dáme ji do vhodného menšího hrnce s trochou vody a vaříme přikryté do měkká. Poté protlačíme přes sítko a ochutíme medem. Podáváme před večeří nebo spaním.
Mrkvový sirup: 500 ml čerstvé mrkvové šťávy dáme do většího kastrolu a přidáme k ní 4 lžíce medu. Za občasného míchání zahříváme na velmi malém ohni do té doby, než se sirup zahustí. Nemělo by však dojít k varu. Užíváme 1 lžičku několikrát denně (max. 5x). Jedná se o starodávný recept pro podporu normálního stavu dýchacích cest a imunity.
Výplachy, obklady (nať): Hrst čerstvé umyté natě dáme do 500 ml studené vody. 5 až 10 minut povaříme na mírném ohni, poté necháme přikryté 10 minut stát.
Obklad: jednu dobře očištěnou, jemně nastrouhanou mrkev přiložíme na konkrétní místo. Zabalíme a necháme déle působit.
Mrkvový salát recept se zakysanou smetanou
Suroviny:
- 1 mrkev
- 1-2 stroužky česneku (dle chuti)
- 100 g sýru
- 1-2 lžíce zakysané smetany (dle chuti)
- sůl (dle chuti)
Postup:
Mrkev očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Sýr také nastrouháme na hrubém struhadle a česnek prolisujeme. Přidáme zakysanou smetanu, osolíme a dobře promícháme.
Mrkvový salát recept s majonézou
Suroviny:
- 1 ks mrkve
- 1-2 stroužky česneku (dle chuti)
- 1 polévková lžíce majonézy
- Oříšky (volitelné)
- Sůl (dle chuti)
Příprava:
Mrkev očistíme a nastrouháme na struhadle. Česnek prolisujeme. Smícháme dohromady a přidáme majonézu. Důkladně promícháme. Dle chuti můžeme ještě přisolit a přidat oříšky. Množství česneku a majonézy přizpůsobíme dle chuti.
Recept na mrkvovou polévku
Suroviny:
- 2-3 střední mrkve
- 2-3 brambory
- 3 polévkové lžíce rostlinného oleje
- 100 ml 20% smetany
- 1/2 lžičky semen koriandru (dle chuti)
- 1/2 lžičky kurkumy (dle chuti)
- 1/2 lžičky zázvoru (dle chuti)
- kopr (či lze zvolit libovolné jiné čerstvé bylinky)
- sůl, pepř (dle chuti)
Postup:
Mrkev a brambory umyjeme, očistíme a nakrájíme na menší na kousky. Brambory uvaříme ve vodě. Na pánev dáme rostlinný olej a smažíme na ni mrkev společně s kořením (výsledná barva by měla být zlatohnědá). Výsledek přidáme k bramborám a povaříme ještě dalších 7-10 minut, dokud nebude zelenina zcela uvařená.
Poté odstavíme a ponorným mixérem vše důkladně rozmixujeme. Ke směsi přidáme smetanu, sůl a pepř. Přivedeme k varu. Ke konci přidáme nadrobno nasekané čerstvé bylinky. Polévku podáváme s krutony nebo čerstvým bílým pečivem.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, Healthline, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas