Průtržník účinky
Průtržník lysý (Herniaria glabra) je nenápadná bylinka, kterou najdeme na sušších písčitých místech na lukách a v parcích. Bylina je zcela lysá – odtud pochází její název. Při roztírání ve vodě vytváří pěnu, takže se využívá i v mydlářství.
Ve středověku byla předepisována na kýly (hernia), což vysvětluje název (starší český výraz – „průtrž“).
Účinky:
Proskurník podporuje zdraví močového systému. Je vhodný při chronických a akutních zánětech močových cest, pálení při močení, ledvinových či močových kamenech a písku, močové inkontinenci (neschopnost udržet moč).
- Má močopudný účinek, podporuje vylučování chloridů, močoviny a kyseliny močové. Je vhodný pro odvodnění organismu.
- Tlumí křečové bolesti různého původu.
- Využívá se při bolestech svalů a kloubů, revmatických potížích.
- Zevně se používá při některých kožních potížích např. drobné rány. Koupele jsou vhodné při ekzémech a diatéze u dětí.
Formy
Lze jej užívat samostatně či přidat do směsí.
Příprava: lžička byliny se přelije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat. Obvykle se užívá 2 šálky denně.
Diuretický účinek byliny vhodně zvyšují kombinace s kořenem jehlice trnité, s kořenem celeru nebo petržele, s březovým listem, s drcenými jalovčinkami.
Pro zesílení protizánětlivého účinku kombinujeme proskurník se zlatobýlem, listem medvědice, semenem lichořeřišnice či s květem vřesu.
Působení na rozpad močových kaménků zvyšuje kombinace se rdesnem ptačím, rdesnem blešníkem, s přesličkou, květem petrklíče, s natí máčky, s natí lomikamene, s kořenem libečku.
Nežádoucí účinky
Bez konzultace s lékařem se nedoporučuje užívat při těžších onemocněních ledvin. Bylina není vhodná pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Při užívání je nutné dělat pauzy a samozřejmě je nutné dodržovat rozumné dávkování.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Aichele & Golteová-Bechtleová (2007) , Bioactive Natural Products (Part G), Atta-ur-Rahman, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: