Průtržník účinky

Průtržník účinky

Průtržník lysý (Herniaria glabra) neboli husí mýdlo vyhání z jednoletého kořene nebo z vytrvalého oddenku položené, bohatě rozvětvené, žlutavě zelené lodyhy. Má vstřícné, nahoře též střídavé listy. Bylina je zcela lysá – odtud pochází její název. Drobounké kvítky se objevují od června do října a jsou nahloučeny v úžlabní klubíčka. Mají pětilistý, lysý, žlutavý kalich a 5 nepatrných, nitkovitých korunních plátků. Plodem je jednosemenná nepukavá nažka.

Jedná se o běžnou evropskou rostlinu, najdeme ji na sušších písčitých místech na lukách a v parcích. Sbírá se nejčastěji nať (Herba herniariae), a to nejlépe v době květu odpoledne od května do srpna.

Při roztírání ve vodě vytváří pěnu, takže se využívá i v mydlářství. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje organické kyseliny, třísloviny, silice a další významné látky.

Účinky:

  • Využívá se v urologii. Podporuje správný stav močových cest.

Často se kombinuje s dalšími bylinkami např. s lichořeřišnicí, lomikamenem, zlatobýlem, vřesem, přesličkou.

  • Využívá se pro podporu přirozené detoxikace, při odvodnění.

Často se kombinuje s kořenem jehlice, s kořenem celeru nebo petržele, s březovým listem.

  • Přispívá ke správné funkci kloubů, svalů.
  • Podporuje normální stav pokožky, zevně se využívá i u dětí.

Formy + nežádoucí účinky

Lze jej užívat samostatně či přidat do směsí.

Příprava: lžička byliny se přelije 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat. Obvykle se užívá 2 šálky denně.

Bez konzultace s lékařem se nedoporučuje užívat při onemocněních ledvin. Bylina není vhodná pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Při užívání je nutné dělat pauzy a samozřejmě je nutné dodržovat rozumné dávkování. Opatrnost je též nutná v případě kombinace s léky.

Pozor: Má močopudný účinek

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Aichele & Golteová-Bechtleová (2007) , Bioactive Natural Products (Part G), Atta-ur-Rahman, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Průtržník