Prvosenka léčivé účinky

Primula veris

Prvosenka léčivé účinkyPrvosenku jarní neboli petrklíč zná nejspíše každý z nás. Její název nám připomíná, že to bývá jedna z prvních květin, kterou spatříme po zimním období. To se odráží i v latinském názvu „primula“ neboli „posel jara.“ Co se týče lidového názvu „petrklíč,“ tak ten nejspíše vznikl kvůli legendě o svatém Petrovi, který se považuje za držitele klíčů do nebeského království. Pověst vypráví, že jednou jeden z nich omylem uronil a v místě, kde klíč dopadl, vyrostla rostlina.

Bylina je rozšířena po celé Evropě a Asii a nejčastěji se vyskytuje na lukách a mýtinách. V České republice je částečně chráněna, což znamená, že její kořenový systém musí zůstat netaktní, a proto lze sbírat pouze nať s květem. Její žluté květy mají příjemnou medovou vůni.

Prvosenka se používá v kuchyni při přípravě dezertů, džemů, salátů či masa. Obsahuje saponiny, glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy. Pro své pozitivní účinky se užívá v homeopatii, lidovém léčitelství a medicíně některých zemí.

Existují i další druhy prvosenek – velmi rozšířená je prvosenka vyšší (Primula elatior), která je rovnocenná prvosence jarní a můžeme ji užívat stejně. Dalším druhem je prvosenka lysá (Primula auricula), která roste ve vysokohorském pásmu a je zákonem přísně chráněná, proto se nesmí sbírat.

S petrklíčem je spojena i celá řada legend. V minulosti se například používal k přivolání pozitivní energie a naopak blokování té negativní. Též se věřilo, že přináší štěstí těm, kteří jej mají stále u sebe a dívkám pomáhal najít pravou lásku.

Prvosenka účinky

  • Zřeďuje hleny, zlepšuje jejich vykašlávání a tlumí neproduktivní kašel.
  • Tlumí záněty
  • Celkově uklidňuje. Květy prvosenky lze použít do lázně pro uklidnění, při revmatismu, srdečních problémech a jiných onemocněních.
  • Petrklíč je dobrou a účinnou složkou protirevmatických čajových směsí a pomáhá i při nervových potížích – úzkosti, nervozitě, nervovém třesu a psychogenně podmíněných bolestech hlavy.

Farář Kneipp byl též velkým příznivcem prvosenky. Na jednom obrázku je s prvosenkou v ruce. Svými pročišťujícími účinky vylučuje všechny jedy, které způsobují dnu a revmatické onemocnění. Farář Kneipp říká: „Kdo má sklon ke dně a revmatismu, nechť pije delší dobu denně jeden až dva šálky čaje z prvosenky. Silné bolesti povolí a časem zmizí.“ Kromě toho je čaj z prvosenky vynikajícím prostředkem na posílení nervů a srdce, zmírňuje migrénu a bolesti hlavy při nervozitě, mimořádně působí při zánětech srdečního svalu, vodnatelnosti, náchylnosti k mrtvici.

Recept: proti dně, revmatismu, závratím, migréně apod. si připravíme asi 10 gramů celé rostliny (kořen listy, květ), přelijeme 1 litrem vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme jeden šálek denně, ale po delší dobu.

Při těžkostech se srdcem je vynikajícím prostředkem prvosenkové víno, které si můžeme z jara připravit sami.

Prvosenka účinky

Recept: Dvoulitrovou láhev naplníme volně květy prvosenky (celé okolíky) až po hrdlo a zalijeme čistým, přírodním vínem. Víno musí květy překrývat. Láhev lehce zazátkujeme a necháme stát 14 dní na slunci. Při srdečních obtížích se pije jeden doušek vína, vážněji nemocní mohou denně vypít tři plné polévkové lžíce.

Při nespavosti se doporučuje čajová směs s petrklíčem.

Recept: Sto gramů petrklíče, 50 g levandule, po 20 g třezalky a chmelu a 10 g kořene kozlíku. Sklenici horkého nálevu z této směsi přislazeného trochou medu vypijme těsně před spaním.

Vynikající čaj proti nespavosti podle Marie Treben: 50 g prvosenky jarní nebo vyšší (celé okolíky bez stonků) 20 g květů levandule 10 g třezalky tečkované 15 g samičích plodních šištic chmele 5 g kořene kozlíku lékařského.

Jedna vrchovatá čajová lžička se spaří v 1/4 litru vody a nechá 3 minuty vyluhovat. Čaj se pije velmi teplý, po doušcích, před spaním. Je možno přisladit trochu medem. Tomuto čaji je třeba dát přednost před všemi uspávacími prostředky, jelikož odstraňuje nervové poruchy.

  • Bylina navíc působí močopudně, přispívá k rozpadu močových kaménků. Odvar z kořenů smíchaný s medem je dobrým ledvinovým čajem.
  • Čaj z prvosenky čistí pihy, vrásky, čistí pleť

Recept: 2 polévkové lžíce byliny zalijeme vařícím šálkem vody a nechte 4-6 hodin vyluhovat (lepší dát do termosky na noc). Po ochlazení přikládáme namočenou vatu na obličej či jej čajem omýváme.

Formy

Využití byliny je dle různých autorů velmi rozmanité. Doporučuje se jak nálev, tak i odvar. Ve většině případů se užívá především nálev připravovaný obvyklým způsobem (1-2 čajové lžičky byliny zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme cca 5 minut vyluhovat, následně přecedíme. Užíváme několikrát denně). Lze též použít bylinný balzám.

Na jarní pročištění krve se doporučuje tato čajová směs:

  • 50 g prvosenky jarní nebo vyšší
  • 50 g mladé výhonky bezu černého
  • 15 g listy kopřivy
  • 15 g kořen pampelišky lékařské

Použijeme jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody. Spaříme, necháme 3 minuty vyluhovat. Přes den se pijí po doušcích dva šálky čaje, můžeme přisladit trochou medu.

Bylinka je mimořádně vhodná do nejrůznějších kombinací, zejména s kořenem lékořice, natí bazalky, listem jitrocelů, kořenem proskurníku, natí tymiánu, plodem anýzu, listem podbělu, natí yzopu a květem divizny.

Kontraindikace

Prvosenka sice není toxická, ale vzhledem k obsahu saponinů musíme dodržovat dávkování.

Těhotné a kojící ženy by měly dávky snížit. Možnost výskytu alergie je větší při podávání nebo i sběru čerstvé byliny, s jejím usušením pravděpodobnost výskytu klesá.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, www.dumazahrada.cz

Zmíněné produkty:

Prvosenka