Grep a zdraví (grapefruit a zdraví)

Grep a zdraví (grapefruit a zdraví), grepové kapky účinkyGrapefruit (grep) určitě není nutné představovat. Jedná se o tropické ovoce, pocházející ze stejnojmenného stromu, který obvykle dorůstá do výšky 5-6 metrů, vzácně až 13–15 m. Existuje dnes v nejrůznějších barevných odstínech – bílý, růžový či červený. Přičemž se liší i chuťově – bílé a růžové jsou více hořké, červené sladší.

Byl poprvé objeven v roce 1750 na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud se postupně rozšířil do světa. Jde vlastně o křížence pomeranče a indonéského pomela. První strom se ve Floridě objevil v roce 1823 a prakticky se jednalo o turistickou atrakci. Největším producentem grapefruitů je dnes USA.

Grapefruit byl dříve označován jako „zakázané ovoce“ a dnešní název odkazuje na to, že ovoce roste ve skupinkách stejně jako hroznové víno. Obsahuje vitamíny C, B1 a K, vlákninu, antioxidanty, minerály a další významné látky. Zároveň je znám nízkým obsahem kalorií.

Účinky

  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá ke správné funkci krevního oběhu, normální hladině cholesterolu, cukru a tlaku (1).
  • Podporuje optimální hmotnost (2).
  • Jelikož obsahuje významný podíl vody, tak přispívá ke správné hydrataci organismu.
  • Dle některých výzkumů může grapefruit podporovat zdraví ledvin (3).
  • Přidává se do kosmetických produktů.

Formy + nežádoucí účinky

Ovoce je možné užívat samostatně či jej přidávat do nejrůznějších pokrmů a nápojů např. salátů, dezertů či smoothie. Často se též vyskytuje ve formě grepových kapek či sirupu.

Grep se nedoporučuje kombinovat s některými léky (např. antidepresiva, imunosupresiva, některé léky na vysoký tlak apod.), takže se vždy doporučuje před užíváním konzultovat ošetřujícího lékaře. Ovoce se samozřejmě neužívá v případě alergie na citrusové plody.

Zmíněné produkty:

Grepový sirup

Grepové kapky