Proskurník účinky

Proskurník účinkyProskurník lékařský (Althaea officinalis) je též známý pod lidovým názvem ibišek, ovšem řeč dnes nepůjde o ibišku súdánském, ale o rostlině, o které byste rozhodně měli vědět.

V České republice se vyskytuje jen v těch nejteplejších oblastech a je chráněna. Pro lékárenskou potřebu se proto musí záměrně pěstovat.

Proskurník je pro své účinky oblíben již od nepaměti, což dokazuje i jeho latinský název Althaea, který vznikl z řečtiny a překládá se jako „léčit“.  Byl oblíben mezi lékaři a hojně se pěstoval v klášterních zahradách. Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně velice hodnotného slizu, škrobových látek, glukózy a minerálních látek.

Kromě této hlavní funkce se však hojně užívá i v dalších oblastech života. Například ve Francii se čerstvé výhonky konzumují jako jarní posilující prostředek. Na Středním východě se kořen proskurníku nejprve vaří a pak smaží na cibuli a na másle a používá se do některých sladkých jídel např. do známého pokrmu halva. Proskurník se v angličtině nazývá marshmallow a rozhodně to není náhoda. Dnešní světoznámé sladkosti totiž původně pocházejí z antických dob. V těch dobách se však připravovaly z kořenu rostliny, ořechů a medu a byly výsadou pouze nejvyšších vrstev obyvatelstva. Cukrovinky se v této podobě s menšími úpravami připravovaly prakticky až do 19. století, v dnešních marmashmallow však již bohužel po proskurníku zbyl pouze ten název. Proskurník se dnes využívá i při výrobě barviv a lepidla. Dokonce byly pokusy vyrábět z něj textilii, ale pro malou ekonomičnost nebyly úspěšné.

Účinky

  • Právě obsažené slizové látky předurčují rostlinu k řešení problémů průdušek a celého dýchacího ústrojí, Je to prvotřídní pomocní při kašli a kataru průdušek – působí velmi účinně a je vhodný i pro děti. Účinně bojuje se záněty. Doporučuje se při nachlazení, chřipce, angíně a bolestech v krku. V těchto případech je vhodné používat i kloktadlo, které připravíme z proskurníkového macerátu, který lze ještě posílit čajovou lžičkou šalvějové tinktury na sklenici kloktadla. Rostlina se doporučuje i při chronickém kašli.
  • Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům, je vhodný při pálení žáhy, využívá se při těžkých průjmových onemocněních, a to i u dětí (obvykle se v těchto případech doporučuje macerovaný kořen). Obsažené slizy výborně mechanicky podporují vyměšování stolice, takže je rostlina vhodná při zácpě. Je dobré ji kombinovat s listem nebo luskem senny, s reveňovým oddenkem, krušinovou kůrou nebo s plodem řešetláku počistivého. Možná je i kombinace s lněným semínkem.
  • Slizovité látky z proskurníku chrání všechny sliznice před působením škodlivých látek. Toho se využívá i u velmi malých dětí při prořezávání mléčných zoubků.
  • Doporučuje se při zánětech močových cest a ledvin, pomáhá při zadržování nadbytečné vody v organismu.
  • Zevně se používá při popáleninách a poleptání, na nehojící se rány, při podráždění a svědění, hmyzím kousnutí, ke změkčování zatvrdlin, ekzému, lupénce, zánětech v oblasti dutiny ústní. Pro tyto účinky se často přidává do kosmetických produktů a mastí.

Formy

Z proskurníku se nejčastěji využívá list a kořen. Vhodnou formou užívání je macerát (pro lepší zachování obsažených látek): 2 čajové lžičky byliny zalijeme sklenicí vlažné vody, takto necháme přes noc vylouhovat (6-8 hodin). Ráno přecedíme, přihřejeme a popíjíme po celý den.

Proskurník je vhodný i ve formě kloktadla, sirupu, tinktury a pastilek.

Pro maximální využití významných látek se doporučuje užívat samostatně, ale lze jej přidat i do směsí s jinými bylinami.

Známé lidové recepty:

  • Při zánětech střev užíváme odvar z 20 gramů proskurníku v 0,5 litru studené vody, který přivedeme k varu, odstavíme a necháme 10 minut přikrytý vyluhovat. Pijeme přes den po šálcích.
  • Při zánětu pohrudnice vezmeme 1 polévkovou lžíci yzopu a 1 polévkovou lžíci proskurníku a v 0,5 litru studené vody pomalu přivedeme k varu, pak odstavíme a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme 3 šálky denně mezi jídly.
  • Při zánětu čelních dutin: Dvě plné polévkové lžíce nakrájeného kořene proskurníku necháme ve 2 šálcích vody 30 minut vyluhovat, pak na malém plameni necháme projít varem a přikryté ještě 5 minut vaříme. Odstavíme a 10 minut necháme vyluhovat. Odvar inhalujeme a několikrát denně nosem také nasáváme.
  • Výborný čaj proti nachlazení získáte, pokud smícháte usušené listy proskurníku s diviznou, jitrocelem, černým bezem či podbělem. Vlažný čaj pak můžete použít i jako kloktadlo.
  • V Americe je oblíben proskurníkový sirup: Oloupaný a pomletý kořen povaříme ve vodě, smícháme s medem a pomerančovou šťávou a řádně promícháme. Dostaneme lahodně chutnající a velice účinný sirup proti kašli a kataru sliznic (angíně).

Kontraindikace

Nežádoucí účinky nebo kontraindikace nejsou známy, takže se bylina užívá i v pediatrii.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Proskurník