Proskurník účinky
Proskurník lékařský (Althaea officinalis) je též známý pod lidovým názvem ibišek, ovšem řeč dnes nepůjde o ibišku súdánském, ale o rostlině, o které byste rozhodně měli vědět.
V České republice se vyskytuje jen v těch nejteplejších oblastech a je chráněna. Pro lékárenskou potřebu se proto musí záměrně pěstovat.
Proskurník je pro své účinky oblíben již od nepaměti. Byl oblíben mezi antickými lékaři a hojně se pěstoval v klášterních zahradách. Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně velice hodnotného slizu, škrobových látek, glukózy a minerálních látek.
Ve Francii se čerstvé výhonky konzumují jako jarní podporující prostředek. Na Středním východě se kořen nejprve vaří a pak smaží na cibuli a na másle a používá se do některých sladkých jídel např. do známého pokrmu halva. Bylina se v angličtině nazývá marshmallow a rozhodně to není náhoda. Dnešní světoznámé sladkosti totiž původně pocházejí z antických dob. V těch dobách se však připravovaly z kořenu rostliny, ořechů a medu a byly výsadou pouze nejvyšších vrstev obyvatelstva. Cukrovinky se v této podobě s menšími úpravami připravovaly prakticky až do 19. století, v dnešních marmashmallow však již bohužel po bylině zbyl pouze ten název. Proskurník se dnes využívá i při výrobě barviv a lepidla. Dokonce byly pokusy vyrábět z něj textilii, ale pro malou ekonomičnost nebyly úspěšné.
Účinky
- Podporuje normální funkci průdušek a celého dýchacího ústrojí. V těchto případech je vhodné používat i kloktadlo, které připravíme z proskurníkového macerátu, který lze ještě posílit čajovou lžičkou šalvějové tinktury na sklenici kloktadla.
Směs: usušené listy proskurníku s diviznou, jitrocelem, černým bezem. Vlažný čaj pak můžete použít i jako kloktadlo.
- Bylina se též přidává do čajových směsí pro podporu normálního stavu sliznice žaludku a dvanácterníku. Využívá se pro podporu normálního stavu stolice.
- Slizovité látky podporují normální stav sliznic.
- Přispívá k normálnímu stavu močových cest a ledvin.
- Využívá se při odvodnění organismu.
- Přidává se do kosmetických výrobků.
Formy + nežádoucí účinky
Z proskurníku se nejčastěji využívá list a kořen. Vhodnou formou je macerát (pro lepší zachování obsažených látek): 2 čajové lžičky byliny zalijeme sklenicí vlažné vody, takto necháme přes noc vylouhovat (6-8 hodin). Ráno přecedíme, přihřejeme a popíjíme po celý den.
Proskurník se objevuje i ve formě již zmíněného kloktadla, dále též sirupu, tinktury a pastilek.
Pro maximální využití významných látek se doporučuje užívat samostatně, ale lze jej přidat i do směsí s jinými bylinami.
Prozatím nejsou známy vážnější nežádoucí účinky nebo kontraindikace. Bylina se s opatrností užívá i u dětí (vždy doporučujeme konzultovat s lékařem).
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: