Proskurník účinky
Proskurník lékařský (Althaea officinalis) je též známý pod lidovým názvem ibišek, ovšem řeč dnes nepůjde o ibišku súdánském, ale o rostlině, o které byste rozhodně měli vědět.
Je to oblíbená trvalka, dorůstající výšky asi 1,5 metru. Celá rostlina je měkce plstnatá. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo chudě větvená. Listy jsou krátce řapíkaté, dolní trojúhelníkově srdčité, tří až pětilaločné, horní vejčité, zašpičatělé, střídavé. Květy rostou jednotlivě nebo ve svazečcích, v úžlabí nebo ve vrcholových hroznech. Koruna je rozeklaná na pět uštů, obvykle starorůžové barvy. Tyčinek má obvykle mnoho, s tmavými prašníky. Plodem jsou jednosemenné tvrdky. Kvete od konce června do začátku září.
V České republice se vyskytuje jen v těch nejteplejších oblastech a je chráněna. Pro lékárenskou potřebu se proto musí záměrně pěstovat.
Proskurník je pro své účinky oblíben již od nepaměti. Byl využíván antickými lékaři a hojně se pěstoval v klášterních zahradách. Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně velice hodnotného slizu, škrobových látek, glukózy a minerálních látek.
Ve Francii se čerstvé výhonky konzumují jako jarní podporující prostředek. Na Středním východě se kořen nejprve vaří a pak smaží na cibuli a na másle a používá se do některých sladkých jídel např. do známého pokrmu halva. Bylina se v angličtině nazývá marshmallow a rozhodně to není náhoda. Dnešní světoznámé sladkosti totiž původně pocházejí z antických dob. V těch dobách se však připravovaly z kořenu rostliny, ořechů a medu a byly výsadou pouze nejvyšších vrstev obyvatelstva. Cukrovinky se v této podobě s menšími úpravami připravovaly prakticky až do 19. století, v dnešních marmashmallow však již bohužel po bylině zbyl pouze ten název. Proskurník se dnes využívá i při výrobě barviv a lepidla. Dokonce byly pokusy vyrábět z něj textilii, ale pro malou ekonomičnost nebyly úspěšné.
Účinky
- Podporuje normální funkci průdušek a celého dýchacího ústrojí. V těchto případech je vhodné používat i kloktadlo, které připravíme z proskurníkového macerátu, který lze ještě posílit čajovou lžičkou šalvějové tinktury na sklenici kloktadla.
Směs: usušené listy proskurníku s diviznou, jitrocelem, černým bezem. Vlažný čaj pak můžete použít i jako kloktadlo.
- Bylina se též přidává do čajových směsí pro podporu normálního stavu sliznice žaludku a dvanácterníku. Využívá se pro podporu normálního stavu stolice.
- Slizovité látky podporují normální stav sliznic.
- Přispívá k normálnímu stavu močových cest a ledvin.
- Využívá se při odvodnění organismu.
- Přidává se do kosmetických výrobků.
Nežádoucí účinky
Při užívání doporučených dávek nebyly prozatím zaznamenány nežádoucí účinky. Opatrnost je nutná v průběhu těhotenství, kojení, užívání léků.
Formy
Z proskurníku se nejčastěji využívá list a kořen. Vhodnou formou je macerát (pro lepší zachování obsažených látek): 2 čajové lžičky byliny zalijeme sklenicí vlažné vody, takto necháme přes noc vylouhovat (6-8 hodin). Ráno přecedíme, přihřejeme a popíjíme po celý den.
Proskurník se objevuje i ve formě již zmíněného kloktadla, dále též sirupu, tinktury a pastilek.
Pro maximální využití významných látek se doporučuje užívat samostatně, ale lze jej přidat i do směsí s jinými bylinami.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. Díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz