Podběl účinky

Podběl účinkyPodběl lékařský (Tussilago farfara) se vyskytuje prakticky po celé Evropě a v Asii. Též jej nalezneme v Severní Africe a Americe. Vyskytuje se nejčastěji na příkopech, náspech a rumištích a preferuje spíše vlhčí místa. Lidově se mu někdy též přezdívá lopušnice, koňské kopyto, májík, líčko Panny Marie či babuška. Jeho květy jsou žluté a svůj český název získal díky bělavému zbarvení listů zespodu.

Jeho čerstvé listy se díky obsahu vitamínu C často používají na přípravu polévek a jarních salátů. Květina je též významnou medonosnou rostlinou. Nejvíce se však používá v lidovém léčitelství a čínské medicíně. Podběl byl ceněn mnohými lékaři počínaje obdobím starověku až po moderní dobu. Využívá se v čínské medicíně, homeopatii a lidovém léčitelství.

Nejčastěji se používá list (Folium farfarae), sbíraný v květnu a červnu (nejlépe do deváté hodiny dopoledne). Květ (Flos farfarae) obsahuje menší podíl účinných látek a doporučuje se sbírat časně na jaře na počátku rozkvětu (nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou). Rostlinu lze sušit i na slunci.

Účinky

  • Obsahuje mnoho slizů, které přispívají k ochraně sliznic.
  • Latinský název připomíná, že se rostlina po staletí používala pro podporu normálního stavu horních a dolních dýchací cest. Často se kombinovala s jinými bylinkami např. diviznou, plicníkem a jitrocelem.
  • Suchý zábal z listů se používá na klouby (doba trávení cca 1 hod).
  • Noční kašovitý obklad či mast z rostliny se aplikuje na žíly. Obklad se připravuje z drcených čerstvých listů podbělu a sladké smetany.
  • Obklady či koupele se využívají pro podporu normálního stavu pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Při zevním použití se připravuje odvar, obklad či koupel. Bylina se využívá i během inhalací.

Obklad: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme. Vhodné přikládat na hruď, klouby apod.

Koupel nohou: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a pak 20 minut koupeme nohy.

V dnešní době se doporučuje opatrnost v případě vnitřního užívání, jelikož bylina obsahuje pyrolizidinové alkaloidy. Nesmí se užívat během těhotenství, kojení, je nevhodný pro děti. Není vhodný pro dlouhodobé užívání.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroj: Zdraví z boží lékárny, Maria Treben, Herbář léčivých rostlin 4. díl, Janča Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Podběl