Černohlávek a jeho zapomenuté účinky

Černohlávek obecný (černohlávek účinky)Černohlávek obecný (Prunella vulgaris) je bohužel méně populární, avšak neméně účinnou bylinou. Dokonce i jeho anglický název „heal-all“ neboli „uzdravuje vše“ již naznačuje významnost této často přehlížené rostliny. Oblíbila si ji i čínská medicína, která konstatuje, že dokáže „změnit průběh chronické nemoci“.

V přírodě se vyskytuje hojně, konkrétně na ni lze narazit na lukách, mezích a pastvinách ve větší části Evropy, dále též v některých oblastech Asie a Severní Ameriky. Pro sběr bychom mohli využít příbuzný černohlávek velkokvětý (Prunella grandiflora), ale ten patří mezi ohrožené druhy. Mnohem hojnější jsou kříženci obou druhů nebo i kříženci s třetím druhem, černohlávkem dřípatým (Prunella laciniata).

Celou rostlinu lze jíst a z mladých listů černohlávku se často připravuje chutný salát či se přidává do příloh.

Účinky

  • Bylina je především známa pro své hojivé a protizánětlivé účinky. Obsažené látky podporují srážlivost krve a rychlejší hojení ran. Vedle známějšího řebříčku a jitrocele byl i černohlávek hojně využíván především ve vojenském ranhojičství.
  • Bylina má výborný účinek na všechna zánětlivá onemocnění, a proto jej slavný bylinkář Mattioli nazýval „boží spásou“. Účinně bojuje s mnohými bakteriemi, viry a celou řadu patogenních plísní.
  • Výborně působí v případech zánětů v oblasti jak horních, tak i dolních cest dýchacích. Přitom se využívá nejen ve formě čaje, ale i jako kloktadlo (často se ještě kombinuje s yzopem a šalvějem) např. při angíně, chřipce.
  • Bylinu je možné využít i při zánětech v trávicím traktu, bolestech žaludku a střev. Ve formě výplachů se využívá i na vředy a záněty v oblasti dutiny ústní. Je prospěšný pro správnou funkci jater a podporuje detoxikaci. Uplatňuje se i proti průjmu.
  • Napomáhá při zánětech močového měchýře a močových cest.
  • Je vhodných při ženských chorobách zánětlivého charakteru. Při zánětech pochvy se též doporučují dělat sedací koupele.
  • Koupele z černohlávku jsou vhodné při kloubní bolesti, namožených svalech a hemeroidech.
  • Nálev z rostliny se doporučuje aplikovat zevně ve formě výplachů i při zánětech očí.
  • Existují předpoklady, že by černohlávek mohl být nápomocný i v boji s nádorovými buňkami, na což již poukázal čínský výzkum z Jilin Univerzity v Čchang-čchunu (1).
  • Zároveň se v posledních letech diskutuje o možném potenciálním využití byliny při léčbě AIDS.

Formy

V průběhu historie se pro hojení ran nejčastěji používal prášek z jemně mleté sušené natě, kterým se rány jednoduše zasypávaly. Dnes lze použít i klasické obklady.

Vnitřně se nejčastěji podává nálev, ale i homeopatické prostředky. Vhodný je i bylinný balzám. Od pradávna se kombinuje s mnoha jinými bylinami.

Vnitřně používaný odvar působí jako hemostatikum (zastavuje krvácení), vaří se krátce asi 2 minuty.

Kloktadlo: 1 polévková lžíce drobně nasekané natě na 0,3 litru vody.

Odvar z černohlávku a úročníku bolhoje stejným dílem, smíchaný s čerstvou šťávou z celeru v poměru 1:2, má velmi dobrý vliv na zánětlivé kožní afekce i na některé typy ekzémů.

Mast na různé kožní problémy a ekzémy (včetně atopického): 250 g kokosového oleje rozehřejeme ve vodní lázni do momentu roztátí. Poté vmícháme 2 vrchovaté hrsti prášku nebo nadrobno posekané byliny. Zahříváme cca 15-20 min, zamícháme a přefiltrujeme do připravené čisté nádoby. Necháme vychladnout a můžeme aplikovat.

Tinktura: kvetoucí nať černohlávku obecného zalijeme alkoholem (např. vodkou či pálenkou) a necháme luhovat alespoň dva týdny. Nakonec přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Užíváme 20 kapek tinktury 3x denně, nejlépe před jídlem.

Čajová směs na zánět vaječníků: nať černohlávku 5 (dílů), nať kontryhelu 5, nať hluchavky 5,  květ heřmánku 4 (díly), nať řebříčku 3, nať třezalky 2,  nať bukvice 2,  nať šalvěje 1. Připravujeme klasickým způsobem a užíváme 2-3 šálky čaje po doušcích během celého dne. Kúru je vhodné doplnit sedacími koupelemi z kontryhele.

Nežádoucí účinky

Při dodržování obvyklých dávek nebyly u byliny zaznamenány nežádoucí účinky. Není vhodná pro dlouhodobé užívání. Nemá nežádoucí interakce ani s běžně užívanými léky.

Pozor v užívání by si však měli dát lidé s vysokou srážlivostí krve.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Černohlávek