Černohlávek účinky

Černohlávek obecný (černohlávek účinky)Černohlávek obecný (Prunella vulgaris) je bohužel dnes méně populární, ačkoliv se dříve těšil značné oblibě. Slavný bylinkář Mattioli jej nazýval „boží spásou“. Dodnes se využívá v čínské medicíně, lidovém léčitelství a homeopatii.

V přírodě se vyskytuje hojně, konkrétně na bylinu narazíme na lukách, mezích a pastvinách ve větší části Evropy, dále též v některých oblastech Asie a Severní Ameriky. Celá rostlina se využívala v kuchyni, z mladých listů se často připravovaly chutné saláty či přílohy.

Účinky

  • Vedle známějšího řebříčku a jitrocele byl i černohlávek hojně využíván vojáky v průběhu válek pro podporu normálního stavu pokožky.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
  • Přispívá k normální funkci dýchacích cest. Využívá se ve formě čaje, ale i jako kloktadlo (často se ještě kombinuje s yzopem a šalvějem).
  • Podporuje funkci trávicího traktu, žaludek, střeva. Ve formě výplachů se využívá i v oblasti dutiny ústní. Přispívá k přirozené detoxikaci organismu. Podporuje normální funkci jater.
  • Podporuje funkci močového měchýře a močových cest.
  • Nejen sedací koupele se využívají v rámci podpory ženského zdraví.

Čajová směs: nať černohlávku 5 (dílů), nať kontryhelu 5, nať hluchavky 5,  květ heřmánku 4 (díly), nať řebříčku 3, nať třezalky 2, nať bukvice 2, nať šalvěje 1. Připravujeme klasickým způsobem a užíváme 2-3 šálky čaje po doušcích během celého dne.

  • Koupele z černohlávku se dále využívají pro podporu normálního stavu kloubů, svalů a žil konečníku.
  • Nálev z rostliny se doporučuje aplikovat zevně ve formě výplachů i u očí.
  • Existují již nějaké předběžné výzkumy ohledně této byliny (1).

Formy + nežádoucí účinky

Zevně lze použít klasické obklady, mast či prášek z jemně mleté sušené natě. Vnitřně se nejčastěji podává nálev, ale i homeopatické prostředky. Herbáře též zmiňují bylinný balzám. Od pradávna se též kombinuje s mnoha jinými bylinami.

Kloktadlo: 1 polévková lžíce drobně nasekané natě na 0,3 litru vody.

Při dodržování obvyklých dávek nebyly u byliny zaznamenány nežádoucí účinky. Není vhodná pro dlouhodobé užívání. Bylina není vhodná v případě vysoké srážlivosti krve.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Černohlávek