Klanopraška čínská účinky

Schizandra účinkyKlanopraška čínská (Schizandra, Magnolka čínska) je vlastně opadavá liána, což jsou popínavé rostliny s dřevnatým stonkem. Její lodyhy (silné až 1 cm) se bohatě větví a mohou dorůstat délky až 10 metrů. Zajímavostí je určitě i fakt, že se kolem své opory vždy ovíjí ve směru hodinových ručiček. Má příjemnou citrónovou vůni, a proto se jí také někdy říká limoník nebo citrónovník čínský.

Původní domovinou této rostliny je Dálný východ. Dnes se již pěstuje i v jiných oblastech, ovšem vždy se musí dávat pozor, aby neumrzla.

Schizandra se již přes více než 2000 let využívá v čínské i tibetské národní medicíně. Známý Li S‘-čen ve svém lékopisu vydaném roku 1596 uvádí tento druh jako rostlinu „pěti chutí“, což se odrazilo i v názvu rostliny „Wu Wei Zi“. Rostlina se též hojně využívala na Sibiři. Známý cestovatel Arseněv z Ussurijského kraje uvádí, že průvodci různých expedicí připravovali právě čaj ze schizandry po dlouhém pochodu v tak těžkých podmínkách.

Z rostliny se nejčastěji používají listy (Folium schizandrae), dále též plody (Fructus schizandrae), sbírané brzy na podzim, po úplném dozrání. Obsahují organické kyseliny, vitamín C, sacharidy. Semena obsahují mastný olej se silicemi, vitamín E a nenasycené mastné kyseliny. V celé bylině najdeme velké množství minerálů a celou řadu stimulujících látek jako je schizandrin a jeho deriváty.

Účinky:

  • Přispívá k obnově sil, využívá se při stresu, únavě. Doporučuje se jako doplněk při rekonvalescenci.
  • Napomáhá normální funkci jater, podporuje trávení.
  • Obsahuje antioxidanty.
  • Podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému.
  • Přispívá k normální činnosti dýchacích cest.
  • Podporuje činnost nervů, výkonnost, koncentraci. (1).
  • Přispívá ke komfortu v období menopauzy (2).
  • Napomáhá správné činnosti očí, podporuje zrakovou ostrost a noční vidění.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle není vhodné překračovat doporučené dávkování. Vždy je vhodné začínat menšími dávkami a neužívat dlouhodobě. Při překročení dávek se mohou objevit zažívací problémy.

Nedoporučuje se v případě žaludečních problémů (reflux, pálení žáhy…), vysokém tlaku, epilepsii, silném nervovém podráždění. Při užívání léků je vždy nutné konzultovat užívání s lékařem. Rostlina není vhodná během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem.

Formy

Nejčastěji se schizandra užívá ve formě tinktury, případně jako prášek. Po 6 týdnech se doporučuje udělat pauza.

Zmíněné produkty:

Schizandra

Schizandra tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Ireceptar