Klanopraška čínská léčivé účinky
(Schizandra, Magnolka čínska)
Klanopraška čínská je vlastně opadavá liána, což jsou popínavé rostliny s dřevnatým stonkem. Její lodyhy (silné až 1 cm) se bohatě větví a mohou dorůstat délky až 10 metrů. Zajímavostí je určitě i fakt, že se kolem své opory ovíjí ve směru hodinových ručiček. Má příjemnou citrónovou vůni, a proto se jí také někdy říká limoník nebo citrónovník čínský.
Původní domovinou této rostliny je Dálný východ, přičemž se většinou pěstuje na plantážích. Dnes ji lze pěstovat i v mírném pásmu, ovšem musí se na ní vždy dávat pozor, aby neumrzla.
Schizandra se již přes více než 2000 let využívala v čínské i tibetské národní medicíně, kde se například užívá jako sedativum a tonikum. Známý Li S‘-čen ve svém lékopisu vydaném roku 1596 uvádí tento druh jako rostlinu „pěti chutí“ a odsuď pramení i název rostliny „Wu Wei Zi“.
Li S‘-čen dále zařazuje bylinu do první kategorie léčiv, doporučených pro znovu nabytí sil po vyčerpání, pro regulaci dechu a zvýšení aktivity. V Číně se uvádí dávný příběh mladého muže, který onemocněl plicní tuberkulózou a vesničané ho vyhnali do hor, aby nešířil nákazu. Tam byl nalezen lovcem, který mu dal plody schizandry, a on se jimi po deset dnů živil. Po těchto dnech byl již schopný sbírat plody sám a po třech měsících, kdy je jedl, se vrátil k překvapení celé vesnice zdravý domů a dožil se požehnaných 105 let.
Také v Rusku, zvláště na Sibiři se schizandra používá takřka od nepaměti. Při výpravách do tajgy si Nanajci a Udegejci brali hrst sušených bobulí, které snižovaly únavu a osvěžovaly. Známý ruský cestovatel z Ussurijského kraje Arseněv uvádí, že průvodci geologických a jiných expedicí při dlouhých pochodech v tajze čas od času dělali zastávky na odpočinek a přitom vařili čaj ze schizandry. Nápoj potlačoval pocity hladu, zvedal náladu a odstraňoval únavu.
Léčivé látky jsou obsaženy ve všech částech rostliny, nejvíce se v lidovém léčitelství užívají listy (Foliům schizandrae), a to čerstvé i sušené, a také plody (Fructus schizandrae), sbírané brzy na podzim, po úplném dozrání.
Plody klanoprášky jsou bohaté na organické kyseliny, vitamín C, sacharidy. Semena obsahují mastný olej se silicemi, vitamín E a nenasycené mastné kyseliny. V celé bylině najdeme velké množství minerálních látek a celou řadu stimulujících látek jako je schizandrin a jeho deriváty.
Schizandra účinky:
- Používá se při horečce, proti bolestem.
- Podporuje svalovou relaxaci a uvolňování křečí.
- Příznivě ovlivňují funkci jater – používá se při zánětlivých onemocněních jater, hepatitidách. Dále podporuje žaludek a střeva a používá se při chronickém průjmu.
- Stimuluje krevní oběh a využívá se při kardiovaskulárních onemocněních. Regeneruje srdeční sval, působí antiskleroticky, normalizuje hladinu cholesterolu v krvi.
- Při výzkumech se zjistilo, že prášek plodů schizandry zvyšuje zrakovou ostrost a též noční vidění, takže se často doporučuje řidičům. Pro dospělého stačí množství 1,5-2 g prášku. Bylina se doporučuje i při různých zrakových onemocněních.
- Užívá se při kašli, bronchitidě a astmatu, diabetu, spontánním pocení a nadměrném močení, ale i při léčbě neplodnosti. Má protizánětlivé účinky, úspěšně působí i na vředy zažívací soustavy, ale také na zlepšení zraku a nespavost. Zjištěny byly rovněž antibakteriální a antivirové schopnosti.
- Pozitivně ovlivňuje centrální nervovou soustavu, především má stimulační účinek na mozek.
Zmírňuje stresové příznaky a zvyšuje celkovou výkonnost organismu, odstraňuje pocit únavy, zvyšuje koncentraci, posiluje organismus při dlouhodobých nemocech. Zmírnění únavy bylo dosaženo i při výzkumech, které sledovali fyzickou kondici sportovců a vojáků. Říká se, že ke zmírnění pocitu únavy stačí 2-5 jahod.
- Bylo zjištěno antimutagenní působení a antioxidační aktivita vůči volným radikálům, takže se zkoumají její možný vliv na nádory.
- Pozitivní výsledky byly též zaznamenány při podávání rostliny lidem s cukrovkou a pacientům HIV pozitivních.
- Užívá se i zevně na některé kožní potíže.
Kontraindikace
Pokud se budete držet doporučeného dávkování, nemělo by být užívání schizandry doprovázeno žádnými vedlejšími účinky. Vždy se doporučuje začínat malými dávkami a neužívat dlouhodobě. Rostlina by se neměla užívat při zvýšeném krevním tlaku, silném nervovém podráždění a epilepsii, nespavosti, komplikovanějších srdečních onemocněních a během těhotenství.
Jak užívat klanoprašku?
Léčebná kúra by neměla být kratší než 21 dní a delší než 6 týdnů. Proti míchání s jinými drogami nejsou sice námitky, ale považujeme je za zbytečné, protože to účinek rostliny spíše oslabuje.
Nejpoužívanější formou je tinktura z klanoprašky. Doporučuje se užívat 2 až 3x denně 20 až 30 kapek. Lze však použít i práškovanou drogu, s dávkováním 2 až 3x denně, na špičku kulatého nože. Je možné podávat samozřejmě i čaj formou nálevu, a to z listů i plodů.
Příprava tinktury: 10 g sušených bobulí bez stopek naložte do 500 ml 70% alkoholu. Nádobu dobře uzavřete a měsíc je nechejte macerovat. Denně užívejte dvacet kapek třikrát denně po dobu jednoho až dvou měsíců. Po kúře je vhodná měsíční přestávka.
Zdroj: Jiří Janča Josef A. Zentrich HERBAR LÉČIVÝCH ROSTLIN 2. Díl, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz
Zmíněné produkty: