Senna účinky
Název senna (CASSIA SENNÁ) obvykle označuje dvě různé rostliny — kasie sennová čili alexandrijská (Cassia senna) a kasie úzkolistá (Cassia angustifolia).
Obě jsou nízké keře z čeledi sapanovitých (Caesalpintaceae). Domovem kasie úzkolisté je Arabský poloostrov a Somálsko, pěstuje se v jižní Indii. Druhá se vyskytuje především ve východní Africe, pěstuje se v Súdánu a v horním Egyptě
V lidovém léčitelství se obecně využívá list a lusk (Folium et Siliquum sennae), někdy označovaný jako plod senný (Fructus sennae).
První zmínky o rostlině pochází z 9. a 10. století, zmiňuje se o ní například Isaak Judaeus, židovský lékař z Egypta. Lusky se využívaly při očních chorobách a lepře. V klášterech se používala jako projímadlo, též při některých plicních a jaterních onemocněních, strupech. Nálev nebo čaj ze senny spolu se zázvorem či kořením, jako je koriandr a hřebíček, se s oblibou používal jako prostředek pro zvýšení imunity nebo jako prevence při chřipkových epidemiích.
Účinky
- Bylina má v dnešní době prakticky jediný významný indikační okruh – působí jako účinné projímadlo.
Formy
Podáváme 0,5 až 2 g prášku (z listu či lusku) nebo macerát. Vhodnou formou je i krátce, jen několik minut vyluhovaný nálev. Většinou postačí podat bylinu jednou denně, a to večer – účinek se dostaví ráno. V těžších případech ji lze podat i 2x, maximálně však 3x denně.
Sennu podáváme jak samostatně, tak i ve směsích.
Nežádoucí účinky a kontraindikace
Zásadně nepodáváme odvar, neboť vyvolává kolikovité bolesti břicha. Ty mohou vzniknout též při předávkovaní nálevem nebo macerátem. Bylina není vhodná pro dlouhodobé podávání. List a plod kasie se nesmí užívat déle než 1-2 týdny. Při trvalém užívání může vlastní činnost střev ochabovat (způsobit zácpu). Může docházet k alergickým reakcím, křečím žaludku a střev a kolikovitým bolestem žaludku. Příliš vysoké dávky mohou způsobovat průjem.
Neužívat v těhotenství, při neprůchodnosti střev (ideus) a akutních zánětlivých střevních onemocněních (ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc ad.), alergii na tuto bylinu.
Rostlina se nedoporučuje užívat v rámci hubnutí, jelikož prozatím neexistují žádné důkazy, že by mohla být v tomto ohledu nápomocná a může naopak uškodit (zvyšuje se pravděpodobnost vzniku poruchy příjmu potravy).
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Zmíněné produkty: