Senna účinky
Název senna (CASSIA SENNÁ) pochází z arabštiny a obvykle označuje dvě různé rostliny — kasie sennová čili alexandrijská (Cassia senna) a kasie úzkolistá (Cassia angustifolia).
Obě jsou nízké keře z čeledi sapanovitých (Caesalpintaceae). Domovem kasie úzkolisté je Arabský poloostrov a Somálsko, pěstuje se v jižní Indii. Druhá se vyskytuje především ve východní Africe, pěstuje se v Súdánu a v horním Egyptě. Bylina se do ČR dováží.
Sudozpeřené listy se skládají z několika párů podlouhle kopinatých, na spodině nesouměrných lístků. Úhledné květy vytváří dlouhostopečné úžlabní hrozny, a rostlina tak připomíná poněkud květ jírovce maďalu neboli pakaštanu koňského. Květy mají svrchní semeník, ze kterého dozrává vícesemenný lusk.
První zmínky o rostlině pochází z 9. a 10. století, zmiňuje se o ní například Isaak Judaeus, židovský lékař z Egypta. Využívala se též v středověkých klášterech, především v rámci podpory přirozené detoxikace střev. V lidovém léčitelství se obecně využívá list a lusk (Folium et Siliquum sennae), někdy označovaný jako plod senný (Fructus sennae). Obsahuje flavonové glykosidy, hořčiny, organické kyseliny a další významné látky.
Účinky
- Podpora pohybů střev. Pozor: bylina má projímavé účinky.
- Listy byliny se přidávají do některých přípravků na pleť a vlasy. Podporuje jejich zdraví.
Nežádoucí účinky
Dbáme na doporučené dávkování a dobu užívání.
Zásadně nepodáváme odvar, neboť vyvolává kolikovité bolesti břicha. Ty mohou vzniknout též při předávkovaní nálevem nebo macerátem. Bylina není vhodná pro dlouhodobé podávání. List a plod kasie se nesmí užívat déle než 1-2 týdny. Při trvalém užívání může vlastní činnost střev ochabovat (způsobit zácpu). Může docházet k alergickým reakcím, křečím žaludku a střev a kolikovitým bolestem žaludku. Příliš vysoké dávky mohou způsobovat průjem.
Neužívat v těhotenství, při neprůchodnosti střev (ideus) a akutních zánětlivých střevních onemocněních (ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc ad.), alergii na tuto bylinu. Opatrnost je též nutná při kombinaci s léky.
Rostlina se nedoporučuje užívat v rámci hubnutí, jelikož prozatím neexistují žádné důkazy, že by mohla být v tomto ohledu nápomocná a může naopak uškodit (zvyšuje se pravděpodobnost vzniku poruchy příjmu potravy).
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii – naneseme menší množství a sledujeme, zda se do cca 30 min objeví zarudnutí, svědění…
Formy
Mezi nejčastější formy patří prášek, macerát či krátce vyluhovaný nálev. Užívá se pouze 1x denně (večer). Podává se jen krátkodobě. Podává se jak samostatně, tak i ve směsích.
Nálev: 1 lžičky byliny se zalije 250 ml vroucí vody. Necháme přikryté krátce (několik minut) vyluhovat. Poté důkladně přecedíme.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich