Aloe kapská

Aloe kapská účinkyJak už bylo zmíněno v článku „Aloe vera“, existuje přibližně 200 druhů této oblíbené sukulentní rostliny, přičemž pro farmaceutické účely se využívají jenom tři – aloe kapská, stromovitá a již zmíněná aloe pravá. Ostnaté listy jsou příčinou latinského přívlastku této aloe, „ferox“ totiž znamená „ostrý“ či „divoký“. Aloe kapská se vyskytuje v Jihoafrické republice, což vysvětluje zase český název. Dorůstá do výšek několika metrů. Tento druh je užíván v léčitelství, kosmetice a potravinářském průmyslu.

Účinek na zdraví

  • Listy aloe kapské obsahují tzv. aloin a emodin. Oba mají projímavé účinky, emodin působí kromě toho i protizánětlivě a antibakteriálně. Projímavý účinek aloe kapské obvykle nastupuje po 8 hodinách. Používá se především při chronické zácpě. Tento druh aloe bývá často obsažen v čajových směsích, které působí na zlepšení trávení. Využívá se při nechutenství. Aloe kapská účinně odstraňuje nepříjemné pocity plnosti a nadýmání a pomáhá při pálení žáhy.
  • Podporuje tvorbu žluče a je vhodná na podporu funkce jater a slinivky břišní.
  • Podporuje imunitu.
  • Její značný význam spočívá také v boji s původcem kandidózy – Candidy albicans.
  • Zlepšuje stav pokožky, zejména při kožních zánětech, ekzémech, lupénce a dalších obtížích.
  • Nedávné výzkumy ukazují, že zejména díky obsahu tzv. lektinů a emodinu je aloe schopna zpomalovat růst a nekontrolovatelné dělení buněk.
  • Byl zjištěn i její pozitivní vliv při boji proti viru HIV.

Kontraindikace

Je však nutné dbát na dávkování! Vyšší dávky mohou vyvolat zvýšené prokrvení pánevní oblasti, proto se nesmí užívat při poruchách funkce ledvin, hemoroidech, žaludečních a dvanácterníkových vředech, neurastenii, menstruaci, gynekologických obtížích, v těhotenství a při kojení.

Zdroje: www.centrum-bylin.cz

Zmíněné produkty:

Aloe kapska