Aloe kapská

Aloe kapská účinkyJak už bylo zmíněno v článku „Aloe vera“, existuje přibližně 200 druhů této oblíbené sukulentní rostliny, přičemž pro farmaceutické účely se využívají jenom tři – aloe kapská, stromovitá a již zmíněná aloe pravá. Ostnaté listy jsou příčinou latinského přívlastku této aloe, „ferox“ totiž znamená „ostrý“ či „divoký“. Aloe kapská se vyskytuje v Jihoafrické republice, což vysvětluje zase český název. Dorůstá do výšek několika metrů. Tento druh je užíván v léčitelství, kosmetice a potravinářském průmyslu.

Účinek na zdraví

  • Listy aloe kapské obsahují tzv. aloin a emodin. Oba mají projímavé účinky, emodin působí kromě toho i protizánětlivě a antibakteriálně. Projímavý účinek aloe kapské obvykle nastupuje po 8 hodinách. Používá se především při chronické zácpě. Tento druh aloe bývá často obsažen v čajových směsích, které působí na zlepšení trávení. Využívá se při nechutenství. Aloe kapská účinně odstraňuje nepříjemné pocity plnosti a nadýmání a pomáhá při pálení žáhy.
  • Podporuje tvorbu žluče a je vhodná na podporu funkce jater a slinivky břišní.
  • Podporuje imunitu.
  • Její značný význam spočívá také v boji s původcem kandidózy – Candidy albicans.
  • Zlepšuje stav pokožky, zejména při kožních zánětech, ekzémech, lupénce a dalších obtížích.
  • Nedávné výzkumy ukazují, že zejména díky obsahu tzv. lektinů a emodinu je aloe schopna zpomalovat růst a nekontrolovatelné dělení buněk, což by v budoucnu mohlo být využíváno v rámci terapie některých těžších nemocí.
  • Byl zjištěn i její pozitivní vliv při boji proti viru HIV, opět se však jedná pouze o počáteční výzkumy.

Kontraindikace

Je však nutné dbát na dávkování! Vyšší dávky mohou vyvolat zvýšené prokrvení pánevní oblasti, proto se nesmí užívat při poruchách funkce ledvin, hemoroidech, žaludečních a dvanácterníkových vředech, neurastenii, menstruaci, gynekologických obtížích, v těhotenství a při kojení.

Zdroje: www.centrum-bylin.cz

Zmíněné produkty:

Aloe kapska