Celík zlatobýl účinky

Celík zlatobýl účinky (zlatobýl účinky)Celík zlatobýl neboli zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je jediným původním druhem rodu zlatobýl v České republice a vyskytuje se nejčastěji na loukách, okrajích lesů, v příkopech. Sbírá se obvykle v období od července po říjen.

Jedná se o trvalku s krátkým, silným kořenem a s přímou, až jeden metr vysokou lodyhou. Přízemní listy jsou obvejčité až obkopinaté, lodyžní dolní eliptické, horní postupně menší, drobně zubaté až celokrajné. Úbory rostou v hroznovitém květenství, které bývá 7 až 18 mm dlouhé, koruny jsou žluté a skládají se z 6 až 12 jazykovitých kvítků, terč z 10 až 30 trubkovitých kvítků. Plodem jsou pýřité nažky.

Sbírá se buď nať (Herba virgaureae) nebo květ (Flos virgaureae). Obojí se sbírá těsně před rozkvětem a nejlepší doba je mezi 14 a 16 hodinou. U nezkušených sběračů hrozí velmi snadná možnost záměny s rostlinami rodu starček.

Zlatobýl bývá často neprávem spojován se sennou rýmou. Pravdou však je, že za tu nejčastěji mohou jiné rostliny jako jsou například některé druhy rodu Ambrozie, které kvetou ve stejnou dobu. Pyl zlatobýlu je totiž až moc těžký a lepkavý na to, aby byl přenášen větrem, a musí být proto opylován především hmyzem.

Nejen kvůli barvě květů se rostlině přezdívá „přírodní zlato“. V dřívějších dobách se využívala při různých rituálech, považovala se za talisman štěstí. Dokonce existuje pověra, že pokud vám začne kolem domu růst zlatobýl, tak očekávejte štěstí a blahobyt.

O bylinu se zajímal i Thomas Edison, který v ní viděl alternativní přírodní zdroj pryže (gumy) pro výrobu automobilových pneumatik. Křížením se podařilo vypěstovat mnohem vyšší rostlinu, která obsahovala více kaučuku a bylo z ní možné vytvořit pneumatiky pro automobil modelu T Henryho Forda. Bohužel výzkum dále nepokračoval a dodnes nevíme, zda by nemohly mít pneumatiky ze zlatobýlu nakonec úspěch. Jednu z nich můžeme vidět dodnes v muzeu Henry Forda v Americe.

Rostlina se využívá ve farmakologii, lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje řadu flavonoidů, rutin, třísloviny, , glykosidy, hořčiny, sliz, silice a řadu dalších významných látek.

Účinky

  • Využívá se v urologii – podporuje zdraví ledvin a močových cest. Pozor: má močopudné účinky.
  • Napomáhá normálnímu stavu cév.
  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem (1).
  • Podporuje látkovou výměnu, normální funkci střev.
  • Krk a dutina ústní – kloktadlo.
  • Přispívá ke zdraví kloubů, pokožky.
  • Existují spekulace i o dalších možných účincích (2).

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se zlatobýl obecně považuje za bezpečnou bylinu, tak i přesto je nutné dbát na doporučené dávkování. Při vnitřním užívání se doporučuje udělat po 4-6 týdnech pauza.

Bylina není vhodná pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Při užívání léků je vždy nutná konzultace s lékařem. Opatrnost je též nutná v případě těžších onemocnění ledvin a srdce.

Formy

Zlatobýl se nejčastěji užívá ve formě tradičně připravovaného nálevu (max. 2 šálky denně), tinktury či tablet. Častěji se užívá v kombinaci jinými bylinkami např. s truskavcem, přesličkou. Zevně se aplikuje mast, obklady, koupele či výplachy.

Zmíněné produkty:

Zlatobýl

Zlatobýl tinktura

Zlatobýl mast

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz