Shatavari (šatavari)

Šatavari účinky (shatavari)Shatavari (Asparagus racemosus) je horskou rostlinou, která může dorůstat do výšky 1 – 2 metrů. Vyskytuje se především v oblasti himalájské části Indie a Nepálu, na Srí Lance a v některých oblastech severní Afriky. Ačkoliv se jedná o divoký chřest, tak to není klasický asparágus.

Zajímavý název lze překložit jako “rostlina, která má sto kořenů pod zemí”. Jiný překlad zní jako “ta, která má sto manželů”, což odkazuje na její vyhlášenou pověst reprodukčního tonika.

Účinky

  • Bylina podporuje zdravý menstruační cyklus, zmírňuje premenstruační syndrom (PMS), bolesti při menstruaci a je vhodná při příliš silné menstruaci, výtocích, menopauze. Přispívá k hormonální rovnováze. Využívá se při problémech s plodností a nízkém libidu. Doporučuje se i po hysterektomii nebo oofotektomii, protože podporuje zvyšování produkce estrogenů.
  • Shatavari je prospěšná i pro mužský reprodukční systém, přičemž často se užívá společně např. s ashwagandhou.
  • Pozitivně působí na trávicí soustavu. Využívá se při bolestech žaludku (kvůli překyselení), při průjmech, žaludečních vředech, syndromu dráždivého tračníku, Crohnově chorobě. Harmonizuje a posiluje organismus u oslabených, podvyživených a hubených lidí a podporuje chuť k jídlu.
  • V ájurvédě se používá pro močopudné účinky. Využívá se jako doplněk při zánětu močového měchýře i močové trubice, kamenech.
  • Podporuje imunitní systém a čištění organismu, je známá tonizujícími účinky.
  • Existují spekulace, že by mohla hrát roli ve snižování krevního cukru (1).
  • Podporuje zdraví kostí.
  • V ájurvédě se využívá při terapii depresí, na což se soustředily i některé novodobé výzkumy (2).

Užívání

Užívá se ve směsích či samostatně např. ve formě prášku, kapslí, odvaru. Chuť je hořká a sladká.

Odvar: 1,5 gramu povaříme 15 minut ve 150 ml vody. Popíjí se 2x denně. Denní dávka jsou tedy 3 gramy.

S mlékem: 1 lžičku (1 g) přidáme do hrnku, který je z poloviny zalit teplým mlékem. Dle chuti lze dosladit medem. Užívá se 3x denně po každém jídle. Obsažená kyselina mléčná podporuje funkčnost účinných látek, a tak je tato příprava mnohem účinnější.

Nežádoucí účinky

Při užívání rozumných dávek nebyly zaznamenány nežádoucí účinky a ájurvéda ji považuje za bezpečnou. Během těhotenství a kojení se však vždy doporučuje nejdříve konzultovat lékaře a v případě jeho schválení se bylina užívá 1x denně po snídani.

Zdroje: herbal-store.cz, healthline.com

Zmíněné produkty:

Šatavari kapsle