Jablečník obecný účinky

Jablečník obecný účinkyJablečník obecný je trvalka, která zpravidla dorůstá do výšky kolem půl metru. Původní oblastí rozšíření je jižní Evropa a Střední Asie. Roste v teplejších oblastech, pro své účinky bývá často záměrně pěstována. Čerstvá rostlina má příjemnou jablečnou vůni, což vysvětluje český název.

Užívanou částí je kvetoucí nať (Herba marrubii albi), sbíraná od června do srpna seřezáváním, nejlépe kolem třinácté hodiny. Bylina má nahořklou, ostřejší chuť, takže se používala při přípravě pokrmů a nápojů, dokonce i piva. Při zpracovávání její jemný prach často dráždí dýchací cesty.

Pro své účinky byla bylina oblíbená již v antických dobách, zmiňuje se o ní například Aulus Cornelius Celsus.

Účinky

  • Podporuje tvorbu žluči, správnou funkci střev, žaludku, jater. Staré herbáře ji doporučovaly před cestou pro podporu klidného žaludku. Zmiňují též časté běhání a nezvané hosty.
  • Podporuje činnost srdce a krevního oběhu.
  • Přispívá k normální funkci průdušek.
  • Podporuje slezinu a funkci lymfatických žláz.
  • Zevně se aplikuje pro podporu přirozené regenerace pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Obvyklou formou je nálev, podávaný neslazený před jídlem 2 až 3x denně. Lze též vyrobit bylinné víno či balzám. Bylinu lze zpravidla kombinovat s řepíkem, fenyklem, vachtou, řebříčkem, mátou, meduňkou, s kořenem omanu.

Víno: 40 g rozmělněné sušené jablečníkové natě se přidá do láhve dobrého bílého vína a nechá se 10 až 14 dnů vyluhovat. Potom se slije, nať se vylisuje a obě kapaliny dohromady jemně přefiltrují. Získanou tekutinu vlijeme do vypláchnuté láhve a dobře uzavřeme. Užívá se vždy před obědem a před večeří malá sklenička.

U byliny doposud nebyly zjištěny nežádoucí účinky, ale i přesto je nutné dodržovat rozumné dávkování.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Jablečník

Jablečník semena