Jablečník obecný účinky

Jablečník obecný účinkyJablečník obecný je trvalka, která zpravidla dorůstá do výšky kolem půl metru. Původní oblastí rozšíření je jižní Evropa a Střední Asie. Roste v teplejších oblastech, pro své účinky bývá často záměrně pěstována. Čerstvá rostlina má příjemnou jablečnou vůni, což vysvětluje český název.

Užívanou částí je kvetoucí nať (Herba marrubii albi), sbíraná od června do srpna seřezáváním, nejlépe kolem třinácté hodiny. Bylina má nahořklou, ostřejší chuť, takže se používala při přípravě pokrmů a nápojů, dokonce i piva. Při zpracovávání její jemný prach často dráždí dýchací cesty.

Pro své účinky byla bylina oblíbená již v antických dobách, zmiňuje se o ní například Aulus Cornelius Celsus.

Účinky

  • Příznivě ovlivňuje tvorbu žluči, řeší křeče v trávicím traktu. Pomáhá při žaludečních potížích, cestovní nevolnosti, průjmech, střevních parazitech. Využívá se při jaterních potížích, nechutenství.
  • Podporuje činnost srdce a krevního oběhu.
  • Bylina se doporučuje na suchý kašel (podporuje vykašlávání), při zánětu průdušek.
  • Příznivě ovlivňuje slezinu a funkci lymfatických žláz.
  • Zevně se používá na nehojící se a hnisavé rány.
  • Podporuje příliš slabou menstruaci.

Formy

Obvyklou formou je nálev, podávaný neslazený před jídlem 2 až 3x denně. Vhodné je rovněž užívání léčivého vína nebo bylinného balzámu.

Jablečníkové víno: 40 g rozmělněné sušené jablečníkové natě se přidá do láhve dobrého bílého vína a nechá se 10 až 14 dnů vyluhovat. Potom se slije, nať se vylisuje a obě kapaliny dohromady jemně přefiltrují. Získanou tekutinu vlijeme do vypláchnuté láhve a dobře uzavřeme. Pije se vždy před obědem a před večeří malá sklenička.

Bylinu lze zpravidla kombinovat s řepíkem, fenyklem, vachtou, řebříčkem, mátou, meduňkou a kostivalem. Velmi účinná je kombinace s kořenem omanu, v kardiologických indikacích se doporučuje kombinace s listem rozmarýnu.

Kontraindikace

U byliny doposud nebyly zjištěny kontraindikace, ale i přesto je nutné dodržovat doporučené dávkování.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Jablečník nať