Konopice

Konopice účinkyKonopice neboli konopička bledožlutá (Dalanum segetum) je letnička, která obvykle kvete od června do začátku září. Nejedná se o příliš rozšířenou rostlinu, vyskytuje se na písčitých půdách a na suchých místech. Občas se také pěstuje. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba galeopsidis).

V minulosti patřila rostlina mezi nejproslulejší byliny proti tuberkulóze plic a střev. Je zajímavé, že složení obsahových látek této byliny, především minerálů, se podle výzkumu z roku 1914 nejvíce přibližuje lidské krvi, proto se využívala při chudokrevnosti, ranách. Vlákna z rostliny se dříve též využívala při výrobě lan.

Rod „konopice“ je rozsáhlý a jednotlivé taxony jsou značně proměnlivé. Před časem byl profesorem Josefem Dostálem rozdělen na dva rody, a to konopice a konopička. V lidové medicíně nejznámější sbíraná konopice obilní (Galeopsis segetum Necker) přešla do rodu konopička a stala se právě popisovanou konopičkou bledožlutou. Méně zkušení sběrači mohou tuto bylinu zaměnit za konopici polní (Galeopsis tetrahit L.), což lze z hlediska fytoterapie tolerovat, protože celý rod původní konopice má stejné nebo podobné obsahové látky a tím i působení.

Účinky

  • V knize Herbář léčivých rostlin nalezneme zmínku o tom, že konopice podporuje regenerační změny v organismu, zejména pak v pojivu, používá se při kolagenózách. Používá se v rámci prevence sklerotizačních procesů.
  • Doporučuje se při nachlazení, dlouho trvajících plicních potížích. Podporuje zdraví sliznic a posiluje průdušky. Ve Švýcarsku, Rakousku a Maďarsku bývá občas používána i v klasické medicíně.
  • Má močopudné účinky, využívá se na otoky.
  • Podporuje regulaci krevní tvorby. V Bulharsku se též prováděly testovací výzkumy v rámci možné terapie onkologických nemocí.
  • Bývá občas uplatňována i v gynekologii, používá se na bílý výtok. V tomto případě se doporučuje kombinovaná aplikace, a to vnitřní i zevní ve formě koupelí a výplachu.
  • Podporuje zdraví sleziny a imunitního systému, využívá se při některých zánětech.
  • Obklad lze použít při zánětlivých kožních potížích a na špatně se hojící rány.

Formy

Obvyklou formou je klasický čaj (2-3 šálky čaje denně), lze též podávat ve formě prášku (špička kulatého nože).

Regenerační účinek lze zesílit kombinací byliny s přesličkou či rdesnem ptačím.

U plicních aplikací je vhodná kombinace zejména s plicníkem.

V hematologii je vhodná kombinace s natí zeměžluče, vachty nebo s natí či kořenem čekanky. Též se doporučuje následující směs (cca 2-3 šálky denně), pije se po doušcích:

  • nať konopice 100 g
  • sušená červená řepa 50 g
  • nať čekanky 50 g
  • nať zeměžluči 25 g
  • nať vachty trojlisté 25 g

Nežádoucí účinky

Ačkoliv toxické účinky nebyly prokázány, tak i přesto doporučujeme určitou opatrnost s ohledem na širokou účinnost bylinky. Vždy je vhodné držet se doporučovaného dávkování.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Konopice nať