Muškátový oříšek účinky (muškátový ořech)

Muškátový oříšekMuškatovník pravý (Myristica fragrans) je tropický strom, který pochází z Moluk a dorůstá až do výšky kolem 12 metrů. Pěstuje se již od poloviny 6. století a jeho užívání se velice rychle rozšířilo. Po dlouhou dobu byl na jeho pěstování monopol, jednalo se o drahé koření.

Rostlina je především známá pro muškátové oříšky (Nux moschata) a květy (Semen myristicae).  Muškátové „oříšky“ jsou vlastně semena zbavená osemení, zatímco muškátový „květ“ je masitý míšek obalující tato semena.

Muškátový oříšek a občas i květ se nejčastěji využívají jako koření do pokrmů a nápojů, přičemž se prakticky vždy dávkují v malém množství na špičku nože. Přidávají se do zeleniny (špenát, květák, růžičková kapusta), omáček, polévek, syrových pokrmů, uzenářských a rybích výrobků, ale i nápojů jako jsou punč či likéry. Mimochodem existují předpoklady, že by právě muškátový oříšek mohl být součástí receptu na Coca-Colu, který dodnes zůstává utajen.

Rostlina má své místo i v kosmetickém odvětví, kde se využívá při výrobě kosmetiky, vonných olejů a parfémů. V minulosti byla též užívána jako omamný prostředek.

Obsahuje řadu významných látek včetně esenciální olejů, minerálů a vitamínů.

Účinky

Obecně se říká, že květ účinkuje podobně, ale poněkud silněji než muškátový oříšek.

  • Přispívá ke správné funkci imunity.
  • Muškátový oříšek podporuje normální činnost dýchacích cest.

Recept: hrudník namažeme olejem. Pak na mastný hrudník lehce nastrouháme kousek muškátového oříšku, překryjeme čistým sacím papírem a přes noc zabalíme.

  • Přispívá ke správné funkci kloubů.
  • Jedná se o přírodní antioxidant,
  • Podporuje trávení, chuť k jídlu. Přispívá k normálnímu stavu střevních plynů.
  • Podporuje uklidnění a kvalitní spánek.
  • Využíval se jako afrodiziakum.

Nežádoucí účinky

Muškátový ořech a květ by neměly užívat těhotné ženy, protože mohou negativně působit na plod. Není vhodný ani pro děti. Pro ostatní platí základní pravidlo – je vždy nutné se držet doporučovaných dávek.

Větší dávky mohou vést nejprve k halucinacím a posléze k těžkému, dlouhému spánku, připomínajícímu smrt. Ta by ovšem mohla v případě těžkého kómatu nastat. V tomto směru se pokusy na vlastním organismu zabýval už Jan Evangelista Purkyně.

Formy

Mletý květ či plod podáváme na špičku nože (1-2x denně). Muškátový oříšek a květ vydrží velmi dlouho, pokud jsou uchovávány v dokonale uzavřených dózách.

Bylinu užíváme výhradně samostatně, v indickém podávání se setkáváme i s kombinacemi.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostli, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Bylinkovo, IReceptář