Lékořice a zdraví
Lékořice neboli sladké dřevo (Glycyrrhiza glabra) může dorůstat až do výšky více než 1 m. Jedná se o trvalku s dřevnatým, dlouze výběžkatým, lysým oddenkem. Listy jsou lichozpeřené, složené z kopinatých, zespoda lehce ochlupených lístků. Květy má modrofialové a jsou umístěny ve stopkatých, úžlabních hroznech.
Plodem je lusk, dlouhý kolem 30 mm.
Původní domovinou je oblast Středomoří. V českých zemích se začala pěstovat až v 16. století, kdy ji do střední Evropy rozšířili Benediktíni z Bamberku. Následně již na jižní Moravě sama zplaněla. Preferuje teplé a suché podnebí a dostatek slunce.
Obvykle kvete v červnu a červenci. Oddenek (Radix liquiritiae) se sbírá v březnu nebo v říjnu, nejlépe od šestého do desátého roku života rostliny. Při výrobě extraktu je potřeba je nasekat a namlít, aby měl výsledný produkt štiplavou vůni a černou barvu.
Používala se při výrobě leštidel, malířských barev, inkoustů. Mnohé národy přidávali lékořici do nejrůznějších jídel. Jednu dobu se přidávala i do piva, aby vytvořila pěnu. Pro stejný účel se aplikovala i do náplní v hasících přístrojích. Používala se též jako korigens chuti (např. tabáku). Glycyrizin obsažený v kořenu je 30-50x sladší než běžná sacharóza z řepy. Z lékořice se proto dodnes dělají různé sladkosti, bonbóny, cukrovinky, využívá se i při výrobě likérů.
Byla hojně využívaná v medicíně starověkých civilizací. Pomohla prý vojákům Aleksandra Velikého přežít nájezdy bez vody. Rostlina je důležitou surovinou ve farmaceutickém průmyslu, homeopatii a lidovém léčitelství. Obsahuje saponiny, cukry, škrob, hořčiny, pryskyřice.
Účinky
- Bylina přispívá k normálnímu stavu dýchacích cest.
- Napomáhá přirozeným obranným mechanismům.
- Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv, normální pH žaludku, látkovou výměnu. Pozor: rostlina má projímavé účinky (1, 2).
- Podporuje normální stav svalů.
- Přispívá ke zdraví močových cest.
- Podporuje hormonální rovnováhu v průběhu klimakteria, menstruace.
- Lékořicová mast napomáhá zdraví pokožky (3).
- Rostlina se přidává do ústní vody, zubní pasty (4).
- Existují spekulace o dalších možných účincích (5).
Nežádoucí účinky
U lékořice je nutné dodržovat doporučené dávkování. Nadměrné užívání se může projevit zvýšením krevního tlaku, nízkou hladinou draslíku, svalovou slabostí, průjmem a potlačením močení (v malých dávkách podporuje častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí). Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání.
Je kontraindikována těhotným a kojícím ženám, malým dětem. Zároveň se nedoporučuje lidem s nemocí ledvin, srdce či plicní edémem. Před užíváním je nutná konzultace s lékařem v případě užívání léků, může hrozit interakce.
Formy
Častou formou je čaj z lékořice. Z nadrceného kořene se připravuje tinktura, sirup. Zevně se používá mast, obklady, připravené z kořene.
Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroj: Bylinkopedie, bylinkyprovsechny.cz