Spirulina a zdraví

SpirulinaSpirulina je modrozelená řasa, která obsahuje fotosyntetické barvivo chlorofyl. Název pochází z latiny a lze jej přeložit jako „šroubovice,“ což odkazuje na její vnitřní strukturu.

Tato řasa patří mezi nejstarších organismy na této planetě. Lze ji záměrně pěstovat – má ráda světlo a teplejší subtropické klima. Jedná se o bioindikátor, takže je velmi vnímavá na čistotu okolního prostředí. Byla oblíbenou součástí jídelníčku Aztéků.

Obsahuje řadu významných látek např. aminokyseliny, bílkoviny, vitamíny a minerály. Díky svému složení se často označuje jako tzv. superpotravina (superfoods). Mimochodem NASA zařadila spirulinu na seznam potravin, které by byly vhodné k vesmírnému cestování. Většinou se přitom zvažují potraviny, které jsou nutričně bohaté a zároveň zabírají málo místa.

Účinky

  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk.
  • Podporuje imunitu.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu.
  • Podporuje energii, výkon. Často se využívá sportovci. (1) Jedním z prvních atletů, který ji užíval byl americký atlet Lee Evans – čtyřnásobný vítěz zlaté medaile a čtyřnásobný držitel světového rekordu.
  • Podporuje zdraví střevní mikroflóry.
  • Přispívá k normálnímu stavu cévní soustavy (2, 3).
  • Podporuje činnost nervové soustavy, paměť, koncentraci.

Formy + nežádoucí účinky

Spirulina se vyskytuje ve formě prášku a tablet. Obecně se nedoporučuje překračovat dávky 8 g/den. V anglické literatuře se nejčastěji vyskytují dávky 0,5 g až 4 g. Vždy je vhodné začínat menšími dávkami.

Ačkoliv se obecně považuje za bezpečnou, tak i přesto nedoporučujeme překračovat dávkování. Někteří jedinci mohou mít na spirulina alergii. Opatrnost a konzultace s lékařem je nutná v případě užívání léků, těhotenství, kojení, dětí.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: prozdravi.cz, spirulina.rebelia.cz, spirulina-pestovani.cz

Zmíněné produkty:

Spirulina tablety