Lopuch účinky

Lopuch účinkyLopuch větší (Arctium lappa) původně pochází z Evropy a Asie a nejčastěji se vyskytuje v oblasti rumišť, křovin, pustých míst, plotů, palouků a lučin.

Rostlina si získala velkou oblibu již v antických dobách a užívala se nejen v lidovém léčitelství. Její listy například používali herci místo masek a využívala se i v kuchyni při přípravě pokrmů či např. vína. Oblibu si dodnes drží v asijské kuchyni, kde se jí přezdívá „gobo“. A právě ona inspirovala švýcarského inženýra George de Mestrala vytvořit všem nám známý suchý zip. Po dlouhém zkoumání mechanismu, jakým se lopuchu daří zachytávat se na oblečení a srsti zvířat se mu podařilo vyvinout funkční model, který byl v roce 1948 patentován.

Předmětem sběru je především kořen (Radix bardanae syn. lappae), sbíraný na podzim nebo na jaře. Semena (Fructus bardanae) sbíráme po úplném dozrání koncem léta. Občas sbíráme i listy (Foliům bardanae), a to během celé vegetační doby.

Účinky

  • Italský vědecký výzkum z roku 2010 prokázal, že lopuch obsahuje řadu antioxidantů, které podporují ochranu buněk našeho těla před poškozením (1).
  • Podporuje látkovou výměnu a přispívá k přirozeným očistným procesům.
  • Přispívá k normálnímu trávení.
  • Rostlina se uplatňuje v urologii, podporuje činnost ledvin.
  • Používá se pro podporu kloubů.
  • Existují již některé výzkumy poukazující na i na další potenciální účinky (2).
  • Využívá se jako podpora při rekonvalescenci.
  • Přispívá k normálnímu stavu vlasů. Vtíráme silný odvar nebo tinkturu do suchých, umytých vlasů.
  • Využívá se v dermatologii. Podporuje zdraví pokožky – využívá se při akné, lupénce, ekzému. Čerstvé, naklepané listy lze též přikládat na různé pohmožděniny a špatně se hojící rány.

Formy + nežádoucí účinky

Lopuch se nejčastěji objevu ve formě nálevu, odvaru (obvykle 2-3 šálky denně). Též lze zvolit tinkturu či prášek.

Bylinu můžeme podávat v různých kombinacích i samostatně. V dermatologii ji kombinujeme s natí zemědýmu a oddenkem pýru, s čekankou nebo pampeliškou.

Neměli bychom zapomínat na lopuchový olej pro podporu pokožky. Nejlépe jej připravíme z arašídového, olivového nebo slunečnicového oleje. Sójový a řepkový olej nejsou pro tento účel vhodné.

Prozatím nejsou známy žádné kontraindikace ani vedlejší účinky, ovšem jako obvykle se nedoporučuje překračovat dávkování.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Gardencollage

Zmíněné produkty:

Lopuch kořen

Lopuch tinktura

Výluh z lopuchu