Lopuch účinky

Video o lopuchu

Lopuch účinkyLopuch větší (Arctium lappa) původně pochází z Evropy a Asie a nejčastěji se vyskytuje v oblasti rumišť, křovin, pustých míst, plotů, palouků a lučin.

Rostlina si získala velkou oblibu již v antických dobách a užívala se nejen pro své léčivé účinky. Její listy například používali herci místo masek a využívala se i v kuchyni při přípravě pokrmů či např. vína. Oblibu si dodnes drží v asijské kuchyni, kde se jí přezdívá „gobo“. A právě ona inspirovala švýcarského inženýra George de Mestrala vytvořit všem nám známý suchý zip. Po dlouhém zkoumání mechanismu, jakým se lopuchu daří zachytávat se na oblečení a srsti zvířat se mu podařilo vyvinout funkční model, který byl v roce 1948 patentován.

Předmětem sběru je především kořen (Radix bardanae syn. lappae), sbíraný na podzim nebo na jaře. Semena (Fructus bardanae) sbíráme po úplném dozrání koncem léta. Občas sbíráme i listy (Foliům bardanae), a to během celé vegetační doby.

Účinky

  • Italský vědecký výzkum z roku 2010 prokázal, že lopuch obsahuje řadu antioxidantů, které chrání buňky našeho těla před poškozením (1).
  • Podporuje látkovou výměnu a přispívá k čištění krve a lymfy od toxinů, včetně těžkých kovů.
  • Příznivě působí na trávení. Semeno doporučoval již i známý Kneipp jako výborný prostředek na žaludeční a střevní potíže.
  • Rostlina působí močopudně, a tudíž se uplatňuje v urologii, podporuje činnost ledvin a odstraňování zplodin z organismu.
  • Používá se i při kloubních obtížích.
  • Existují již některé výzkumy poukazující na protinádorový účinek byliny např. u rakoviny slinivky břišní (2).
  • Při podávání formou prášku bylina celkově posiluje, čehož lze využít při rekonvalescenci po operacích a těžkých chorobách.
  • Příznivě ovlivňuje zdraví vlasů a napomáhá jejich růstu, bojuje s lupy. Při vypadávání vlasů vtíráme silný odvar nebo tinkturu do suchých, umytých vlasů.
  • Patří mezi neúčinnějších vnitřní přírodní léčiva v dermatologii. Podporuje zdraví pokožky – využívá se při akné, lupénce, ekzému. Čerstvé, naklepané listy lze též přikládat na různé pohmožděniny a špatně se hojící rány.

Formy

Lopuch podáváme ve formě nálevu i odvaru, obvykle 2-4 šálky denně. Prášek užíváme přímo v množství 2 čajové lžičky 2-3krát denně. Semena podáváme také přímo, obvykle 4krát denně na špičku kulatého nože. Při vnitřním užití dávkujeme tinkturu v množství 30 až 40 kapek jednou nebo i vícekrát denně. Při zevním použití ji lze dělat i z denaturovaného lékárenského lihu.

Bylinu můžeme podávat v různých kombinacích i samostatně. V dermatologii ji kombinujeme s natí zemědýmu a oddenkem pýru, s čekankou nebo pampeliškou.

Neměli bychom zapomínat na lopuchový olej, který je výborným dermatologikem, například při mazotoku a kožních afekcích. Nejlépe jej připravíme z arašídového, olivového nebo slunečnicového oleje. Sójový a řepkový olej nejsou pro tento účel vhodné.

Kontraindikace

Nejsou známy žádné kontraindikace ani vedlejší účinky.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, gardencollage.com

Zmíněné produkty:

Lopuch

Lopuch tinktura