Květák a zdraví
Květák nebili karfiol (Brassica oleracea convar. botrytis) patří mezi oblíbenou zeleninu. Řadí se do čeledi brukvovitých (Brassicaceae) a byl záměrně vyšlechtěn z brukve zelné (Brassica oleracea), jejíž původní domovinou je nejspíše oblast Středomoří.
Pěstuje se jako jednoletka, ačkoliv již zmíněná divoká brukev zelná je dvouletka. Existují různé variace v závislosti na konkrétním období, kdy se pěstuje, například rozlišujeme rané či letní odrůdy. Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku, dobře propustný substrát a stabilní teplotu (kolem 20°C). Mezi největší producenty dnes patří Čína, Indie.
Velké listy jsou střídavě uspořádané. Stonek je krátký a široký, nese květenství. To je složené z mnoha nezralých bílých květů. Ovšem je nutné podotknout, že barva se samozřejmě liší dle kultivaru – existuje např. oranžový, zelený či fialový květák.
Rostlina byla velmi oblíbená již v antických dobách. V období renesance se často objevovala na talířích velmožů. Popularita neklesla ani dnes, hojně se smaží, vaří a griluje. Přidává se do polévek, omáček, příloh, salátů apod.
Obsahuje vysoký podíl vody, dále bílkoviny, vlákninu, draslík, vitamín C a další významné látky.
Účinky
- Je to zdroj antioxidantů, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Vitamín C a další obsažené látky podporují imunitu.
- Vláknina zase přispívá ke zdraví střev a obecně optimálnímu trávení.
- Vitamín K je znám tím, že podporuje správnou funkci srdce, cév.
- Květák též přispívá k normální látkové výměně.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle se při užívání držíme pravidla vše s mírou. Nadměrné množství může způsobit různé zažívací potíže
(plynatost, těžkost apod.)
Nedoporučuje se při dně. Konzultace s lékařem je nutná v případě onemocnění štítné žlázy, onemocnění ledvin. Stejně tak jako při užívání léků (obzvláště těch na ředění krve).
Recepty s květákem
Pečený květák
Suroviny:
- 500–600 g květáku (jedna střední hlávka)
- zakysaná smetana (10–20 % tuku)
- 1 stroužek česneku
- 80 g tvrdého sýru
- 1 lžička soli (dle chuti)
- 1/4 lžičky mletého černého pepře
- 4 snítky čerstvé petrželky
Postup:
Květák důkladně omyjeme a rozdělíme na malé růžičky. 1,5–2 litry vody nalijeme do hrnce a přivedeme k varu. Osolíme a přidáme květák. Vaříme cca 3 minuty. Květák přecedíme a necháme mírně vychladnout.
Česnek oloupeme a prolisujeme. V misce smícháme zakysanou smetanu, česnek a mletý pepř. Dle chuti osolíme, případně připadáme ještě nějaké koření dle preferencí. Vše dobře promícháme.
Květák postupně vyválíme ve vzniklé smetanovém mixu a přendáme do zapékací nádoby. Vše zalijeme zbylým mixem a posypeme nastrouhaným sýrem.
Pečeme v předem předehřáté troubě na 180 °C cca 20 minut. Pro dozdobení můžeme použít čerstvé snítky petržele, které omyjeme, vysušíme a nasekáme najemno.
Dušený květák
Suroviny:
- 430 g květáku
- 1 cibule
- 1 paprika
- 1 mrkev
- 30 g rajského protlaku
- 70 ml mléka
- 2 lžíce rostlinného oleje
- sůl
- mletý černý pepř (dle chuti)
- ¼ lžičky mleté papriky
- čerstvé bylinky (např. petržel, kopr)
Příprava:
Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenká půlkolečka. Mrkev oloupeme a nastrouháme nahrubo. Papriku umyjeme, zbavíme jádřince a semínek. Nakrájíme na proužky. Květák omyjeme a rozdělíme na malé růžičky.
Cibuli, papriku a mrkev dáme na pánev s olejem. Za stálého míchání smažíme na středním ohni cca 8–9 minut. Zelenina by měla změknout. Poté přilijeme mléko a přidáme rajský protlak. Zesílíme oheň a minutu dusíme. Přidáme květ a zamícháme. Přikryjeme pokličkou a smažíme na mírném ohni, dokud květák nebude hotový (cca 10–15 minut).
Osolíme a opepříme. Zamícháme a po cca dalších 2–3 minutách odstavíme. Můžeme dozdobit čerstvými bylinkami.
Květákové řízky
Suroviny:
- 350 g květáku (střední hlávka)
- 1 lžička bramborového škrobu
- 2 lžíce mouky
- 2 lžíce rostlinného oleje
- sůl
- mletý černý pepř (dle chuti)
Postup:
Květák rozdělíme na růžičky. Do hrnce nalijeme vodu a přidáme květák. Vaříme cca 15 minut na středním ohni. Poté květák přecedíme a přendáme do misky.
Rozmixujeme tyčovým mixérem (do hladka). Přidáme škrob, sůl, pepř a mouku. Zamícháme. Vytvarujeme placičky, které smažíme na středním ohni cca 2–3 minuty z každé strany.
Květákový salát
Suroviny:
- 250–300 g květáku
- 200 g žampionů
- 180 g konzervované kukuřice
- 80 g tvrdého sýru
- 1 stroužek česneku
- 40–50 g majonézy
- 2 lžíce rostlinného oleje
- sůl (dle chuti)
- mletý černý pepř (dle chuti)
- volitelně – čerstvé bylinky (dle chuti)
Postup:
Květák omyjeme a rozdělíme na růžičky. Do hrnce nalijeme vodu, kterou přivedeme k varu. Osolíme a přidáme květák. Vaříme cca 3 minuty od okamžiku, kdy se začnou vařit. Přecedíme a necháme mírně vychladnout.
Houby omyjeme, nakrájíme najemno. Přendáme na pánev s olejem a smažíme cca 10–15 minut. Necháme vychladnout. Tvrdý sýr jemně nastrouháme. Houby a sýr dáme do hluboké salátové mísy. Dále bude na řadě konzervovaná kukuřice, kterou přecedíme a též přisypeme. Salátové listy propláchneme, vysušíme a nakrájíme najemno. Dáme do mísy.
Jakmile květák vychladne, nasekáme jej nahrubo a přidáme ke zbývajícím ingrediencím. Česnek oloupeme a prolisujeme do mísy. Vše zalijeme majonézou, osolíme a opepříme.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Healthline


