Fazole a zdraví
Fazol obecný (Phaseolus vulgaris) určitě není nutné představovat, využívá se již po dlouhá tisíciletí. Patří mezi nejvýznamnější luštěniny a hojně se přidává do salátů, polévek, hlavních jídel, dokonce se z rostliny vyrábí mouka.
Za původní domovinu rostliny se dnes považuje Jižní Amerika, odkud byla dovezena námořníky i do Evropy. Nejstarší nálezy se přitom datují až do doby 5000 let př.n.l. Byla velmi oblíbena v antických dobách, využívala se nejen v kuchyni, ale i v kosmetickém odvětví a medicíně.
Rostlina obsahuje řadu významných látek – vápník, železo, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP, provitamín A a další. Nejčastěji se používá lusk bez semen (Fructus phaseoli sine semine), sbíraný při úplné zralosti plodů na podzim.
Účinky
- Rostlina podporuje normální funkci močových cest a ledvin. Ve starých herbářích nalezneme zmínky o štěrku.
- Využívá se v rámci odvodnění.
- Podporuje normální funkci kloubů.
- Přispívá ke správné hladiny kyseliny močové v krvi.
- Podporuje normální hladinu krevního cukru.
Starý německý recept: Dvě až tři hrsti čerstvých nebo sušených fazolových lusků dáme do 1 litru studené vody, na mírném ohni necháme přikryté dojít k varu a 15 minut vaříme. Necháme pak 2 až 3 minuty stát, a potom přecedíme. Pijeme přes den po šálcích.
- Podporuje látkovou výměnu.
- Přispívá k normální funkci přirozené obranyschopnosti.
- Podporuje detoxikaci a normální stav pokožky.
Využívá se jak vnitřně, tak i zevně – omývání odvarem, doporučují se též horké nebo studené kašovité obklady z mletých fazolí. Často se kombinuje s měsíčkem lékařským.
- Bylina podporuje normální srdeční činnost. Pozor: mírně snižuje krevní tlak.
Formy + nežádoucí účinky
Oblíbenou formou je odvar.
Jiří Janča ve své knize Herbář léčivých rostlin doporučuje následující postup: Na mírném ohni se vaří 2 až 2,5 hodiny v dávce 20 až 25 g byliny v 1,5 litru vody. Poté přecedíme a doplníme na potřebných 750 ml. Pijeme obyčejně ve více dávkách přes den.
Čajová směs (krevní cukr):
- oplodí fazolu 5 (dílů)
- list borůvky 5
- nať jestřabiny 4 (díly)
- kořen (nať) pupavy 3
- nať kopřivy 2
- nať vřesu 2
- listy břízy 2
Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vody, přivedeme k varu a krátce, nejdéle minutu, povaříme. Přikryté necháme asi 15 minut vylouhovat. Čaj pijeme třikrát denně po třetinách.
U byliny nebyly zaznamenány žádné nepříznivé účinky a obvyklém dávkování ji lze užívat i dlouhodobě. Pozor: mírně snižuje krevní tlak.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: