Ginkgo biloba a zdraví

Ginkgo a zdraví (ginkgo účinky)Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) je velmi zajímavý opadavý strom, jelikož se jedná o žijící fosilii. Běžně dorůstá do výšky několika desítek metrů. Má šedou borku, dlouze řapíkaté listy s plochou čepelí, většinou se dvěma laloky, na bázi s klínovitě vějířnatou žilnatinou.

Roste na naší planetě již z dob prvohor, přičemž se jedná o posledního zástupce tohoto dříve početného rodu. Strom se může dožívat věku až několika tisíců let, např. v Číně existuje exemplář, který se prý dožil 2500 let. Jde o rostlinu dvoudomou, což znamená, že existují samčí a samičí stromy.

Původní domovinou je nejspíše Čína, kde se dodnes ctí velké úctě. První strom byl do Evropy přivezen v roce 1730, do Ameriky zavítal o půl století později. Dnes je rozšířen a oblíben prakticky po celém severním americkém kontinentu. V České republice je zařazen mezi vzácné druhy.

Zajímavým faktem je jeho odolnost, kdy často jako jediný přežívá nejrůznější kalamity a působení destruktivních vlivů, ačkoliv ostatní stromy jsou zničeny. Rostlinu prakticky nikdy nenapadají škůdci. Pro tyto vlastnosti se dřevo stromu hojně využívá v Asii při stavbě domů či v knihovnách proti knižním škůdcům.

Vnitřní část semene se přidává do asijských jídel, obzvláště během významných příležitostech. Jinan je hojně využíván v čínské medicíně, ajurvédě, lidovém léčitelství, ale i medicíně některých vyspělých zemí. Často se přidává do tradičních léčiv.

Předmětem sběru je list (Folium ginkgo bilobae), sbíraný na jaře a v časném létě, nejlépe kolem čtrnácté hodiny. V době plné zralosti se někdy sbírá i plod, ovšem ten má dosti zvláštní vůni.

Ginkgo obsahuje široké spektrum účinných látek – flavonoidy, fenolické látky, organické kyseliny, karotenoidní barviva, vitamíny a další.

Účinky

  • Podporuje normální stav cév (včetně žil) a funkci krevního oběhu. Přispívá ke správnému prokrvení hlavy, končetin. Podporuje klid v uších, zrak. (1, 2)
  • Přispívá ke správné funkci nervů, podporuje kognitivní funkce (paměť, koncentraci…), dobrou náladu. (3, 4)
  • Podporuje obnovu sil.
  • Využívá se pro podporu lepší aklimatizace v horských výškách.
  • Má antioxidační účinky.
  • Podporuje normální stav pokožky.
  • Rostlina se v průběhu historie využívala jako afrodiziakum.

Nežádoucí účinky

Jinan se obecně považuje za bezpečnou rostlinu, ovšem i přesto doporučujeme nepřekračovat doporučené dávkování. Rostlina není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. Existuje též pravděpodobnost interakce s některými léky, takže užívání doporučujeme konzultovat s odborníkem.

Formy

Z listů je možné připravovat nálev nebo krátkodobě vařený odvar, vhodnou formou je též tinktura.

Bylina se též velmi často podává v kombinaci s pravým zeleným čajem.

Ačkoli z odborného hlediska nelze proti míchání jinanových listů do čajových směsí nic namítat, obvykle se doporučuje samostatné podávání.

Zmíněné produkty:

Jinan tinktura

Jinan

Jinan tablety

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz