Saturejka účinky

Saturejka léčivé účinkySaturejka (Satureia) je silně aromatická květina, která převážně kvete od léta do září. Jelikož preferuje teplo, nemůžeme se divit, že její původní domovinou je oblast Středomoří. Existuje hned několik druhů saturejky, přičemž v České republice je nejznámější hlavně saturejka zahradní (Satureia hortensis), dále též horská (Satureja montana).

Tuto rostlinu znalo lidstvo již od pradávna. Ze starověkého Říma se například dochovaly pověry o tom, že věnec ze saturejky podporuje paměť a projasňuje mysl. Bylinka byla v domácnostech využívána i jako odpuzovač šatních molů.

V kuchyni se zase používala hlavně jako koření. Přidávala se do jídel jak samostatně, tak i společně s jinými bylinkami. Hodí se k bramborům, pomazánkám, do uzenin a k zelenině.

Dodnes se využívá v lidovém léčitelství. Nejčastěji se pro tyto účely sbírá nať (Herba satureiae hortensis).

Účinky:

  • Saturejka podporuje činnost srdce a cév. Pozor: bylina zvyšuje tlak.
  • Přispívá též k normální funkci trávicího traktu, stav střevních plynů, využívá se při častém běhání. Podporuje aktivitu slinivky břišní, látkovou výměnu.
  • Podporuje funkci močového systému. Pozor: má mírné močopudné účinky.
  • Přispívá k normální funkci dýchacích cest.
  • Napomáhá správné kondici pokožky a vlasů, přidává se do kosmetických výrobků.
  • Od starověku se využívala jako afrodiziakum.
  • Celkově podporuje organismus.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastější formou bývá tradičně připravovaný nálev (2-3 šálky denně). Často se též přidává do bylinných směsí. Své uplatnění našla i v aromaterapii.

Saturejku není vhodné používat během těhotenství a kojení, nedoporučuje se malým dětem. Bylina zvyšuje tlak, takže není vhodná při hypertenzi. V případě užívání léků je nutná konzultace s lékařem. V ostatních případech bychom neměli překračovat doporučené dávkování.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostli, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, www.bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Saturejka