Saturejka – léčivé účinky v léčitelství

Satureia hortensis

Saturejka léčivé účinkySaturejka je silně aromatická květina, která převážně kvete od léta do září. Jelikož preferuje teplo, nemůžeme se divit, že její původní domovinou je oblast Středomoří. Existuje hned několik druhů saturejky, přičemž v České republice je nejznámější hlavně saturejka zahradní a horská.

Tuto rostlinu znalo lidstvo již od pradávna. Ze starověkého Říma se například dochovaly pověry o tom, že věnec ze saturejky zlepšuje paměť a projasňuje mysl. Taktéž většinou poukazoval na urozené občany. Bylinka byla v domácnostech využívána i jako odpuzovač šatních molů.

V kuchyni se zase používala hlavně pro svoji chuť a vůni jako koření. Především mladé rostliny ke všemu ještě obsahují velké množství minerálních solí, vitamínu C a A, skupiny B a dalších významných látek, takže kromě zpříjemnění chuti, prospívala i celkovému zdraví. Přidávala se do jídel jak samostatně, tak i společně s jinými bylinkami. Dnes je například velmi oblíbena směs čubrica nebo provensálské koření.

Saturejka se dnes hojně přidává do luštěnin, k bramborům, pomazánkám, do uzenin a k zelenině. Často se též používá pro své antiseptické účinky při marinování.

Již v dávných dobách našla své uplatnění při řešení zdravotních potíží. Nejčastěji se pro tyto účely sbírá nať (Herba satureiae hortensis).

Účinky na zdraví

  • Bylinka se vyznamenala po staletí jako výborné kardiotonikum. Pozitivně ovlivňuje činnost krevního oběhu. Podporuje snižování krevního tlaku a tlumí tachykardii.
  • Jak již bylo výše zmíněno, stimuluje činnost trávicího traktu. Používá se při potížích s nadýmáním a průjmy (akutními a chronickými). Saturejkový čaj se používá při zánětech žaludku a tenkého střeva. Podporuje aktivitu slinivky břišní, účinně bojuje se střevními parazity. Bylinka též řeší nadměrnou hubenost (recept viz níže).
  • Během chřipkové epidemie se doporučuje užívat společně s heřmánkem ve formě odvaru.
  • Má mírné močopudné účinky a podporuje funkci močového systému.
  • Doporučuje se na čištění dýchacích cest a při průduškovém astmatu.
  • Má antibakteriální účinky a zevně se používá na rány. Dále je vhodná i na problematickou kůži – ekzémy, dermatitid, furunkly.
  • Čaj ze saturejky tlumí pocit žízně u diabetiků.
  • Saturejka kořeníOd starověku se považuje za afrodiziakum.
  • Celkově posiluje organismus a pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu. Řeší bolesti hlavy.
  • Saturejka se doporučuje na tremor (třes), ať už způsobený únavou či onemocněním jako je Parkinsonova choroba.
  • Doporučuje se pít při pásovém oparu (recept viz níže).
  • Rostlina se hojně používá v kosmetickém průmyslu – podporuje sílu a zdraví vlasů.

Kontraindikace

Saturejku není vhodné používat během těhotenství a kojení. V ostatních případech bychom ji měli užívat s mírou.

Formy užívání

Bylinku nejčastěji připravujeme formou nálevu a tradičně se podává 2-3 denně. Často se též přidává do bylinných směsí. Své uplatnění našla i v aromaterapii.

Recept na tradiční nálev: čajovou lžíci saturejky zalijeme 250 ml vařící vody. Čaj necháme louhovat (cca 10 minut). Čaj pijeme 1-3 krát denně.

Recept na čaj pro celkové posílení: polévkovou lžíci bylinek dáme do většího šálku studené vody a směs přivedeme k varu. Následně ji odstavíme a necháme 5 až 10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme 2 až 3 šálky denně, před jídlem.

Recept na zánět střev: polévkovou lžíci natě přelijeme šálkem vařící vody, 5 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Pijeme denně 3 až 4 šálky, vždy před jídlem.

Při pásovém oparu: Po 1 polévkové lžíci saturejky a mateřídoušky přelijeme 0,5 litru vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme 3 šálky denně, mezi jídly.

Při poruchách zažívání: Rovnou polévkovou lžíci natě saturejky přelijeme šálkem vařící vody a necháme 5 až 10 minut vyluhovat. Pijeme po jídle, nálev kromě zlepšení zažívání uvolňuje i žaludeční bolesti.

Při nadměrné hubenosti: Po 1 polévkové lžíci natě saturejky a máty peprné, ke kterým přidáme 5 květů heřmánku, přelijeme šálkem vařící vody, 5 minut necháme přikryté vyluhovat a pak přecedíme. Osladíme medem a podáváme vždy 1 šálek, před obědem a před večeří.

Zdroj: Herbář léčivých rostli, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, www.bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Saturejka