Čekanka účinky

Čekanka účinky (čekanka a zdraví)Čekanku obecnou (Cichorium intybus, cikorka) určitě dobře znáte.

Jedná se o trvalku s hranatou, okolo jednoho metru vysokou lodyhou. Listy má podlouhlé, nedělené, nahoře kopijovité, širokou spodinou přilehlé. Vyšší listy jsou menší, přecházející až v listeny, z jejichž paždí vyrůstají květní úbory. Květy jsou blankytně modré, mají dvouřadivý zákrov a jazykovitou korunu. Spodní listy jsou kracovitě peřenoklané a připomínají typické listy pampelišky. Plodem jsou hranaté, asi 3 mm dlouhé nažky. Vřetenovitý kořen je rovný a vrůstá do půdy kolmo k povrchu.

Právě kvůli barvě květů nejspíše vznikl český název. Lidem totiž připomínala oči dívky, čekající na návrat svého milovaného z vojny. Květy jsou nejen zajímavé svým vzhledem, ale též i citlivostí na sluneční světlo. Otevírají se, když je slunečno. Zajímavostí je též fakt, že brzy po utržení vadne a ani váza s vodou tomu nezabrání.

Na rostlinu narazíme především v okolí cest, polí, na loukách a v lesích. Roste prakticky po celém světě, výjimkou jsou oblasti s extrémním počasím.

Ve starověkém Egyptě byla čekanka hojně užívaná jak v kosmetickém odvětví, tak především v lékařství. Věřilo se, že podporuje zdraví a krásu, ale i úspěch. Kolovaly dokonce pověry, že má magické účinky. Římané ji též používali při přípravě jídel. V období po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy.

V lidovém léčitelství se nejčastěji používá kořen (Radix cichorii), sbíraný od září do listopadu, případně na jaře. Lze též použít nať (Herba cichorii), nejlépe v době před rozkvětem rostliny, tedy na přelomu jara a léta. Bylinka obsahuje řadu významných látek – inulin, třísloviny, pryskyřice, slizy, vitamíny, minerály atd.

Účinky

  • Čekanka podporuje látkovou výměnu, trávení, funkci jater, tvorbu a vyměšování žluči, stav žaludku, střevní mikroflóru a peristaltiku (1). Pozor: má mírný projímavý účinek.
  • Přispívá ke zdraví cév a srdce, normální hladině krevního cukru (2).
  • Napomáhá správnému stavu močových cest, ledvin. Pozor: má mírný močopudný účinek.
  • Podporuje imunitu, má antioxidační účinek.
  • Vitamíny skupiny B, které jsou v čekance obsažené, přispívají k normálnímu stavu nervové soustavy. Přispívají k dobré náladě, obnově sil, klidnému spánku.
  • Květ se používá k výplachům očí.
  • Rostlina se používá i na oplachování vlasů po jejich umytí. Lze též použít čerstvou šťávu, kterou lehce vtíráme do pokožky hlavy. Bylina podporuje zdraví vlasů.

Nežádoucí účinky

Bylina se obecně považuje za bezpečnou, ale jako obvykle se doporučuje dodržovat dávkování. Při užívání velkých dávek se mohou objevit nepříjemné vedlejší účinky např. nadýmání. Užívání během těhotenství a kojení je nutné konzultovat s lékařem. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků.

Formy

Nejčastější formou užívání je nálev, odvar či balzám. Většinou je vhodné dělat měsíční kůru, poté udělat 1-2 týdny pauzy, dle potřeby opakujeme. Rostlina se často míchá s jinými bylinami. Osvědčila se třeba kombinace s jablečníkem, heřmánkem, řepíkem a třezalkou. Zevně se používají obklady, výplachy.

Čekankový čaj: 1 lžičku zalijeme 250 ml vody. Směs ohřejeme a ještě chvíli povaříme. Odstavíme a necháme vyluhovat dalších 5-10 minut. 2 šálky denně.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie, Celostní medicína

Zmíněné produkty:

Čekanka

Čekanka kapky

Čekanka extrakt

Čekanka sirup