Čekanka účinky
Čekanku obecnou (Cichorium intybus, cikorka) určitě znáte, má charakteristické modré květy. Právě kvůli barvě nejspíše vznikl český název. Lidem totiž připomínala oči dívky, čekající na návrat svého milovaného z vojny. Květy jsou nejen zajímavé svým vzhledem, ale též i citlivostí na sluneční světlo. Otevírají se, když je slunečno. Zajímavostí je též fakt, že brzy po utržení vadne a ani váza s vodou tomu nezabrání.
Na rostlinu narazíme především v okolí cest, polí, na loukách a v lesích. Roste prakticky po celém světě, výjimkou jsou oblasti s extrémním počasím.
Ve starověkém Egyptě byla čekanka hojně užívaná jak v kosmetickém odvětví, tak především v lékařství. Věřilo se, že podporuje zdraví a krásu, ale i úspěch. Kolovaly dokonce pověry, že má magické účinky. Římané ji též používali při přípravě jídel. V období po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy.
V lidovém léčitelství se nejčastěji používá kořen (Radix cichorii), sbíraný od září do listopadu, případně na jaře. Lze též použít nať (Herba cichorii), nejlépe v době před rozkvětem rostliny, tedy na přelomu jara a léta. Bylinka obsahuje řadu významných látek – inulin, vitamíny, minerály atd.
Účinky
- Čekanka podporuje látkovou výměnu, trávení, funkci jater, tvorbu a vyměšování žluči, stav žaludku, střevní mikroflóru a peristaltiku (1). Pozor: má mírný projímavý účinek.
- Přispívá ke zdraví cév a srdce, normální hladině krevního cukru (2).
- Napomáhá správnému stavu močových cest, ledvin. Pozor: má mírný močopudný účinek.
- Podporuje imunitu, má antioxidační účinek.
- Vitamíny skupiny B, které jsou v čekance obsažené, přispívají k normálnímu stavu nervové soustavy. Přispívají k dobré náladě, obnově sil, klidnému spánku.
- Květ se používá k výplachům očí.
- Rostlina se používá i na oplachování vlasů po jejich umytí. Lze též použít čerstvou šťávu, kterou lehce vtíráme do pokožky hlavy. Bylina podporuje zdraví vlasů.
Formy + nežádoucí účinky
Nejčastější formou užívání je nálev, odvar či balzám. Většinou je vhodné dělat měsíční kůru, poté udělat 1-2 týdny pauzy, dle potřeby opakujeme. Rostlina se často míchá s jinými bylinami. Osvědčila se třeba kombinace s jablečníkem, heřmánkem, řepíkem a třezalkou. Zevně se používají obklady, výplachy.
Čekankový čaj: 1 lžičku zalijeme 250 ml vody. Směs ohřejeme a ještě chvíli povaříme. Odstavíme a necháme vyluhovat dalších 5-10 minut. 2 šálky denně.
Bylina se obecně považuje za bezpečnou, ale jako obvykle se doporučuje dodržovat dávkování. Při užívání velkých dávek se mohou objevit nepříjemné vedlejší účinky např. nadýmání. Užívání během těhotenství a kojení je nutné konzultovat s lékařem.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie, Celostní medicína
Zmíněné produkty: