Čekanka léčivé účinky

(Cichorium intybus)

Video o čekance

Charakteristickým znakem čekanky obecné (cikorka), dle kterého ji většina z nás pozná, jsou její modré květy. Díky této barvě se i nejspíše zrodil český název, jelikož lidem nejspíše připomínala modré oči dívky, čekající na návrat svého milovaného z vojny. Květy jsou nejen zajímavé svým vzhledem, ale též i citlivostí na sluneční světlo. Uvidíme je většinou pouze za slunečného počasí. Zajímavostí bylinky je i fakt, že brzy po utržení vadne a ani váza s vodou tomu nezabrání.

Na rostlinu narazíme především v okolí cest, polí, na loukách a v lesích. Roste prakticky po celém světě kromě oblastí s extrémním počasím.

Čekanka kávaVe starověkém Egyptě byla čekanka hojně užívaná jak v kosmetickém odvětví, tak především v lékařství. Používala se pro čištění krve, na potíže s játry, slezinou či ledvinami. Věřilo se, že dává nejen zdraví a krásu, ale i úspěch. Kolovaly dokonce pověry, že má magické účinky a zaručuje neviditelnost. Římané ji též používali při přípravě jídel. Také ve středověku její popularita neklesla a dále se s úspěchem užívala jak v léčitelství, tak i každodenním životě. Kořen se v některých oblastech dodnes používá při přípravě jídel a v období po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy.

V lidovém léčitelství se nejčastěji používá kořen (Radix cichorii), sbíraný od září do listopadu, případně na jaře. Ovšem lze použít nať (Herba cichorii), někdy i listy, a to nejlépe v době před rozkvětem rostliny, tedy na přelomu jara a léta. Ojediněle se sbírá i květ, podle možností hned v začátku rozkvětu, tedy v červenci. Ten se užívá především na oční potíže.

Bylinka obsahuje řadu významných látek včetně vitaminů A, B, C, K a dalších z minerální látek jsou zastoupeny železo, hořčík, vápník, draslík, selen, mangan, sodík, měď a zinek.

Účinky

  • Podporuje látkovou výměnu a funkci jater a působí příznivě na tvorbu a vyměšování žluči. Podává se při bolestech žlučníku, žlučových kamenech, otravě jater. V trávicím ústrojí působí protizánětlivě a celkově podporuje trávení. Doporučuje se při nechutenství a anorexii. Pomáhá při přecitlivím žaludků a žaludečních vředech. Má projímavý účinek, proto se čekankový čaj podává při funkční zácpě, velice časté při změnách pobytu (tzv. cestovní zácpa). Podporuje mikroflóru a imunitu.
  • Čekanka léčivé účinkyProkázána byla i účinnost extraktu z rostliny proti některým typům bakterií, včetně například salmonely, a parazitům.
  • Podporuje zlepšování práce srdce, bojuje s tachykardií a srdečními onemocněními. Pozitivně ovlivňuje cévy a používá se i jako prevence aterosklerózy. Dále se doporučuje při anémii.
  • Využívá se při ledvinových a močových kamenech a písku, bolestech ledvin a močového systému. Má močopudný účinek.
  • Podílí se na snižování hladiny cukru v krvi.
  • Má výrazný antioxidační efekt.
  • Vitamíny skupiny B, které jsou v čekance obsažené, blahodárně ovlivňují nervovou soustavu. Dodává energii a zlepšuje náladu. Při podávání byliny před spaním, působí proti častému nočnímu probouzení.
  • Obsažené látky zlepšují látkovou výměnu, proto se rostlina často zahrnuje do směsí na hubnutí.
  • Zevně se aplikuje jako obklad na bolavé klouby a na některé ekzémy.
  • Květ se používá k výplachům očí při zánětu spojivek, víček, rohovky a duhovky.
  • Rostlina se používá i na oplachování vlasů po jejich umytí. Dodává jim sílu a objem. Čerstvá šťáva, kterou lehce vtíráme do pokožky hlavy, podporuje růst vlasů.

Čekanka nežádoucí účinky

Nedoporučuje se užívat v těhotenství. V ostatních případech u rostliny nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky. Nejsou známy ani žádné interakce s běžně užívanými léky. I zde je však vhodné dodržovat doporučované dávkování.

Většinou je vhodné dělat měsíční kůru, a poté dát týden až dva pauzu, v případě potřeby ji opakujeme.

Formy užívání

Čekankový čajNejčastější formou užívání je čekankový čaj či balzám. Vhodnou volbou jsou též obklady. Rostlina se často míchá s jinými bylinami. Osvědčila se třeba kombinace s jablečníkem, heřmánkem, řepíkem a třezalkou.

Recept na přípravu čaje: 1 lžičku čekanky zalijeme 250 ml vody. Směs ohřejeme a ještě chvíli povaříme. Odstavíme a necháme vyluhovat dalších 5-10 minut. Pijeme obvykle 2x denně.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 1. Díl, Janča Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, www.celostnimedicina.cz, Wikipedie

Zmíněné produkty:

Čekanka