Drmek účinky

Drmek účinky

Tento vysoký keř se vyskytuje v teplejších oblastech od Středomoří po Indii. Rostlina si získala popularitu již v antické době, což dokládá i řada zmínek v různých publikacích. Využívala se především při terapii nejrůznějších gynekologických obtíží, pro podporu otěhotnění a též v průběhu samotného porodu pro jeho hladší průběh. Používala se též zevně ve formě obkladů například na jedovatá kousnutí zvířetem či bolestech hlavy. Dodnes se využívá jako přírodní odpuzovač hmyzu.

Drmek se využíval jako koření, přidával se do polévek, masných jídel a salátů. Větve se užívaly při výrobě některých druhů nábytků či pletení košíků, což připomíná i jeho latinský název odvozený od slova „viere“ neboli vinout se či vázat. V lidovém léčitelství se z rostliny nejčastěji používají plody či listy.

Účinky

  • Drmek je především indikován v případě ženských problémů. Doporučuje se při neplodnosti, pro podporu ovulace, při bolestivé či nepravidelné menstruaci, velkém krvácení, absenci menstruace (amenorea). Zmírňuje premenstruační syndrom, což dokládají již i některé novodobé výzkumy (1, 2, 3). Využívá se při myomech dělohy, endometrióze. Zmírňuje nepříjemné symptomy během menopauzy např. změny nálady, návaly horka či potíže se spánkem (4).
  • Podporuje hormonální rovnováhu.
  • Působí proti baktériím, kvasinkám a houbám.
  • Využívá se též v oblasti sportu a bodybuildingu.
  • Používá se při nadměrné vodnatelnosti a tvorbě otoků.
  • U mužů potlačuje sexuální pud (tlumení libida), čehož již dávno využívaly mnišské řády. Často se mu proto přezdívalo mnišský pepř.
  • Drmek je mlékotvorná bylinka, takže podporuje kojení. Přesto by mělo být jeho užívání v době kojení přiměřené.
  • Švýcarský výzkum z roku 2005 též naznačuje, že by drmek mohl být nápomocný při terapii zvětšené prostaty, a dokonce i rakoviny (5).

Formy

Nejčastěji se z drmku připravuje tinktura.

Příprava: 50 g plodů zalijeme 500 ml alkoholu (např. vodky) a necháme 2-3 týdny zavřené na tmavém místě. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby scedíme.

Kontraindikace

Nedoporučuje se překračovat rozumné dávky. Pro nedostatek výzkumů by se rostlina neměla užívat v průběhu těhotenství.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Drmek

Drmek tinktura