Drmek účinky

Drmek účinky

Tento vysoký keř se vyskytuje v teplejších oblastech od Středomoří po Indii. Rostlina si získala popularitu již v antické době, což dokládá i řada zmínek v různých publikacích. Dodnes se využívá jako přírodní odpuzovač hmyzu.

Drmek se využíval jako koření, přidával se do polévek, masných jídel a salátů. Větve se užívaly při výrobě některých druhů nábytků či pletení košíků, což připomíná i jeho latinský název odvozený od slova „viere“ neboli vinout se/vázat. Mnišské řády využívaly tuto rostlinu k potlačení sexuálního pudu, proto se jí často přezdívalo mnišský pepř.

V lidovém léčitelství se z rostliny nejčastěji používají plody či listy.

Účinky

  • Drmek se především využíval v gynekologické oblasti. Doporučoval se pro normální průběh ovulace,  menstruace a období před tím (1, 2, 3). Využíval se i pro podporu komfortu v období menopauzy (4).
  • Využíval se pro podporu kojení.
  • Dodnes se využívá ve sportu, bodybuildingu.
  • Podporuje odvodnění.
  • Švýcarský výzkum z roku 2005 též naznačuje, že by drmek mohl podporovat správnou funkci prostaty (5).

Formy + nežádoucí účinky

Drmek se na světovém trhu vyskytuje ve formě různých doplňků stravy.

Rostlina by se v žádném případně neměla užívat během těhotenství. Opatrnost by měla být i v průběhu kojení. Dále se nedoporučuje užívat u závažnějších nemocí. Obecně bychom vždy doporučili užívání konzultovat s lékařem. Při užívání se totiž mohou vyskytnout různé nežádoucí účinky např. bolesti hlavy, nevolnost, silné menstruační krvácení, vyrážky apod.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Drmek plod