Hluchavka účinky

Hluchavka bílá léčivé účinky (hluchavka účinky)Hluchavka bílá (Lamium album) připomíná svým vzhledem kopřivu, ovšem nikdy se o ni nespálíme, proto se jí někdy přezdívalo hluchá či mrtvá kopřiva.

Jedná se o trvalku s lodyhou asi 30 až 40 cm vysokou. Stopkaté, srdcovitě vejčité listy jsou vstřícné, hrubě pilovité, jemně ochlupené. Bílé květy mají pětizubý kalich a typicky pyskatou korunu. Jsou uspořádány v pěti až osmikvětých polopřeslenech. Kvete od dubna do října, plodem jsou vejčité tvrdky.

Rostlina se vyskytuje prakticky po celé Evropě, částečně též v Asii a Severní Americe. Nejčastěji ji spatříme v lesích, křovinách a příkopech, považuje se za plevel. Užívá se v kuchyni při přípravě salátů a jako koření do polévek a omáček. Již od starověku se využívala i v oblasti zdraví, hojně ji využíval slavný Plinius.

Nejčastěji se sbírají květy (Flos lamii albi) či celá nať (Herba lamii albi). Obsahuje třísloviny, slizy, silice, flavonoidy a další významné látky.

Mimochodem kromě hluchavky bílé lze využít hluchavku nachovou (Lamium purpureum L.) či žlutou (pitulník, Galeobdolon luteum), působí totiž podobně.

Účinky

  • Přispívá k normálnímu stavu sliznic.
  • Podporuje komfort v období menstruace, přispívá ke zdraví dělohy, vaječníků. Považuje se za druhou nejdůležitější bylinku pro ženy (hned po kontryhelu) a přidává se prakticky do všech ženských směsí.
  • Napomáhá normálnímu stavu prostaty.
  • Přispívá ke správné funkci močových cest.
  • Využívá se pro podporu normálního stavu žil konečníku (vnitřní i zevní užívání).
  • Rostlina přispívá k uklidnění, klidnému spánku (čaj lze v tomto případě sladit medem).
  • Podporuje normální stav trávicího ústrojí, látkovou výměnu.
  • Napomáhá zdraví pokožky.
  • Přispívá k normálnímu stavu žil v oblasti konečníku (koupel).
  • Využívá se jako kloktadlo.

Nežádoucí účinky

Při dodržování doporučených dávek se obvykle bylina považuje za bezpečnou. Pro nedostatek vědeckých výzkumů se nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení, není vhodná pro děti. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků.

Formy

Nejčastější formou je tradičně připravovaný nálev (2-3 šálky denně). Existuje též ve formě tinktury. Rostlinu lze užívat samostatně či ve směsi. Je vhodná i pro dlouhodobé užívání. Zevně se aplikuje ve formě obkladů či koupelí.

Nálev: 1 lžičku zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Koupel: Byliny dáme do vlažné vody a necháme přes noc macerovat. Pak ve stejné vodě necháme přejít varem a odstavíme na 3 minuty. Horký macerát pak vlijeme do koupele.

Zmíněné produkty:

Hluchavka

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin 2. Díl, Janča Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz