Galgán léčivé účinky
Galgán obecný, též znám jako siamský či thajský zázvor (latinsky Alpinia officinarum), pravděpodobně pochází z jihovýchodní Asie a patří do stejného rodu jako zázvor. Tradičně se pěstuje v Číně, Indii a Thajsku.
Rostlina je dodnes hojně využívána v ajurvédské medicíně a rostlinné medicíně mnohých zemí. Do Evropy ji pravděpodobně přivezli obchodníci a postupně si získala oblibu mezi tamními lékaři, zmiňují se o ní i staré herbáře a spisy. Svým pacientům galgán předepisovala i známá Hildegarda z Bingenu. Často jej nazývala „kořením života“ a používala jej na trávicí a srdeční potíže. Podle systému staré medicíny byl klasifikován jako hřejivý a vysušující, a tedy vhodný především jako prostředek podporující trávení, který měl povzbuzovat i žlučník. Používal se pro podporu imunity.
Pro své účinky byl velmi oblíbený, avšak kvůli dovozu si jej nemohli dopřát všichni, falzifikáty byly proto v té době velmi výnosným obchodem.
Dnes se využívá i v jiných odvětvích například při přípravě likérů, zejména žaludečních hořkých. Jako koření se hodí k zelenině, omáčkám, bramborům, k hovězímu masu a k asijským jídlům, má o něco ostřejší chuť než zázvor.
Účinky
- Galgán je bohatým zdrojem antioxidantů, takže pomáhá chránit buňky našeho těla před oxidativním stresem.
- Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je vhodný při nachlazení a chřipce, doporučuje se při rekonvalescenci po nemoci. Účinně působí i proti plísním.
- Podporuje cévní soustavu a zlepšuje cirkulaci krve. Často se též využívá při studených končetinách.
- Povzbuzuje trávení, je vhodný při nechutenství a zažívacích obtížích, jako jsou nadýmání, pocit plnosti a mírné křeče žaludku a střev.
- Některé vědecké studie již poukázaly na potenciální účinky galgánu v boji s rakovinou a jeho schopnost ničit nádorové buňky. Výzkumy se přitom týkaly nejen nádorů postihujících trávicí orgány (rakovina žaludku, střev, prsu, leukémie) a v jejich rámci se poukázalo i na preventivní schopnosti galgánu v této otázce.
- Rostlina může působit i jako afrodiziakum a podporovat mužskou plodnost, na což poukázal i dánský výzkum z roku 2014.
Formy
Z rostliny se využívá výlučně oddenek. Nejčastěji se z něj připravuje čaj, ale lze jej též užívat ve formě tinktury či extraktu. Výborně se hodí do čajových směsí, například s puškvorcovým oddenkem v poměru 1:1.
Dávkování: denní dávka oddenku jsou 2 až 3 gramy.
Čaj z galgánu příprava: 1 čajovou lžičku jemně řezaného nebo práškovaného oddenku přelijeme 1 šálkem vroucí vody, necháme přikryté 5 minut vyluhovat a scedíme. Pijeme 1 šálek vždy 30 minut před jídlem.
Kontraindikace
Vedlejší účinky nejsou známy. Během těhotenství a kojení je nutné jeho užívání předem konzultovat s lékařem.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: