Galgán účinky

Galgán léčivé účinkyGalgán obecný, též znám jako siamský či thajský zázvor (latinsky Alpinia officinarum), pravděpodobně pochází z jihovýchodní Asie a patří do stejného rodu jako zázvor. Tradičně se pěstuje v Číně, Indii a Thajsku.

Rostlina je dodnes hojně využívána v ajurvédské medicíně a lidovém léčitelství. Do Evropy ji pravděpodobně přivezli obchodníci a postupně si získala oblibu mezi tamními lékaři, zmiňují se o ní i staré herbáře a spisy. Svým pacientům galgán předepisovala i známá Hildegarda z Bingenu. Často jej nazývala „kořením života“. Podle systému staré medicíny byl klasifikován jako hřejivý a vysušující, a tedy vhodný především jako prostředek podporující trávení, žlučník. Používal se pro podporu imunity.

Pro své účinky byl velmi oblíbený, avšak kvůli dovozu si jej nemohli dopřát všichni, falzifikáty byly proto v té době velmi výnosným obchodem.

Dnes se využívá i v jiných odvětvích například při přípravě likérů, zejména žaludečních hořkých. Jako koření se hodí k zelenině, omáčkám, bramborům, k hovězímu masu a k asijským jídlům, má o něco ostřejší chuť než zázvor.

Účinky

  • Galgán je bohatým zdrojem antioxidantů, takže přispívá k ochraně buněk našeho těla před oxidativním stresem.
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost, doporučuje se při rekonvalescenci.
  • Přispívá k normální funkci cévní soustavy. Podporuje cirkulaci krve a normální teplotu v končetinách.
  • Přispívá k normálnímu trávení. Využívá se pro podporu chuti k jídlu, normálního stavu střevních plynů.
  • Některé vědecké studie již poukázaly na další potenciální účinky některých složek, které se v rostlině vyskytují (1, 2, 3)
  • Rostlina může podporovat mužskou plodnost, na což poukázal i dánský výzkum z roku 2014 (4).

Formy + nežádoucí účinky

Z rostliny se využívá výlučně oddenek. Nejčastěji se z něj připravuje čaj, ale lze jej též užívat ve formě tinktury či extraktu. Výborně se hodí do čajových směsí, například s puškvorcovým oddenkem v poměru 1:1.

Příprava: 1 čajovou lžičku jemně řezaného nebo práškovaného oddenku přelijeme 1 šálkem vroucí vody, necháme přikryté 5 minut vyluhovat a scedíme. Pijeme 1 šálek vždy 30 minut před jídlem.

Vedlejší účinky nejsou prozatím známy, ovšem nedoporučujeme překračovat rozumné dávky. Během těhotenství a kojení je nutné jeho užívání předem konzultovat s lékařem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: healthline.com

Zmíněné produkty:

Galgán kořen