Komonice účinky

Komonice účinkyKomonice lékařská (Melilotus officinalis) se nejčastěji vyskytuje volně na stráních, u cest a na lukách, ovšem občas se i záměrně pěstuje, její původní domovinou je Evropa a Asie.

Rostlina příjemně voní, takže se používá do voňavek a tabáku. Sušená bylina se dodnes využívá jako odpuzovač šatních molů. Pro dochucení se přidávala do likérů, sýrů, piva, mladé listy se občas dávají do salátů. Do druhé světové války se komonice hojně využívala v zemědělství pro zlepšení kvality půdy. Český název pochází ze slova komoň neboli kůň, jelikož byla oblíbeným krmivem koní, proto se jí též někdy přezdívá koňský jetel.

Účinky

  • Především se využívá pro podporu stavu žil, pružnosti a pevnosti cév, normálního tlaku. Pozor: snižuje srážlivost krve.
  • Přispívá k normálnímu stavu sliznic, průdušek.
  • Zevně se využívá v oblasti bérce, žil dolních končetin, žil konečníku.
  • Ze směsi nati komonice a mletého semene pískavice – řeckého sena připravujeme kašovité, změkčující obklady.
  • Podporuje zdravý a kvalitní spánek.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastější formou je macerát, méně často se doporučuje nálev. Obvyklou denní dávku představuje asi 0,4 litru čaje. Bylinu můžeme použít i do směsí, ale vždy je třeba mít na paměti její poměrně silné působení.

Komonicové víno je vynikajícím prostředkem pro podporu cév.

Příprava: Do jednoho litru červeného, přírodního nekonzervovaného vína se přidá 10 g suché komonicové natě a nechá se 9 dnů vyluhovat. Může se občas protřepat. Poté se přefiltruje a užívá se první 3 dny 3krát denně 1 čajová lžička, před jídlem, a pak 3krát denně 1 polévková lžíce, před jídlem. Kúra se může za 3 měsíce opakovat, ale nesmí se absolvovat více než 4krát do roka.

Někdy se užívá nať i květ komonice, ve formě obkladů: 20-25 gramů komonicových květů přelijeme 0,5 litru vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Přikládáme 3krát denně asi na 5 minut. Vhodná je i mast.

Velké dávky byliny mohou způsobit otravu, projevující se ospalostí, závratěmi, bolestí hlavy. Ke stejným problémům může vést i dlouhodobé užívání jinak terapeutických dávek. Bylina je zásadně kontraindikována u osob trpících poruchami srážlivosti krve.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Komonice