Vachta účinky
Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) je domovem na vlhkých lukách, v nížinách a rašeliništích. Z rostliny se využívá list (Folium trifolii fibrini). Jedná se o ohrožený druh (C3), takže je ze zákona chráněna. Neměla by se tedy ve volné přírodě trhat. Z toho důvodu bývá často záměrně pěstována či dovážena.
Listy byly jednu dobu využívány k ochucení piva či některých pokrmů. Bylina přitahuje kočky podobně jako šanta či kozlík. V lidovém léčitelství se využívá již od středověku, používá se též ve farmaceutickém odvětví a homeopatii.
Lidový název je hořký jetel, jelikož chutná hořce a listy svým tvarem připomínají jetel.
Účinky
- Zlepšuje sekreci trávicích šťáv a příznivě ovlivňuje střevní peristaltiku. Čaj z vachty se používá při žaludečních potížích, nechutenství, poruchách trávení, při střevních kolikách. Využívala se při pocitech nevolnosti (nauzea) při těžších formách žaludeční neurózy. Doporučuje se při přechodu na normální výživu po delších půstech nebo hladovkách.
- Příznivě též ovlivňuje činnost jater a žlučníku, využívá se jako doplněk při žloutence.
- Kniha Herbář léčivých rostlin se též zmiňuje o vlivu krvetvorném a regulačním. Podává se jako doplňkový prostředek při některých krevních chorobách.
Posilující směs se např. používá při některých potížích s bílými krvinkami a chemoterapii:
– nať bazalky 30%
– zeměžluč 20%
– vachta 50%
- Celkově posiluje organismus, uklidňuje a podporuje lepší spánek, čehož se využívá v čínské medicíně. Dochoval se záznam z roku 1678 (kniha Chiu-Da-Jun, „Guangdong Xing Yu): „Konzumace vachty zlepšuje spánek.“
- Bylinkyprovsechny.cz zmiňuje, že přispívá ke snižování horečky (u dětí), využívá se při zimnici a je vhodná při zvětšené štítné žláze.
- Používala se při revmatických potížích.
Formy
Vhodnou formou je prášek z usušených listů, aplikovaný až 3-4x denně na špičku kulatého nože. Můžeme podávat i nálev.
Bývá často součástí směsí s hořcem, zeměžlučí nebo puškvorcem.
Nežádoucí účinky
Není vhodná pro těhotné a kojící ženy, i když toxické účinky nebyly prokázány a nedoporučuje se pít nepřetržitě.
Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz