Vachta účinky

Vachta účinkyVachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) je domovem na vlhkých lukách, v nížinách a rašeliništích. Z rostliny se využívá list (Folium trifolii fibrini). Jedná se o ohrožený druh (C3), takže je ze zákona chráněna. Neměla by se tedy ve volné přírodě trhat. Z toho důvodu bývá často záměrně pěstována či dovážena.

Listy byly jednu dobu využívány k ochucení piva či některých pokrmů. Bylina přitahuje kočky podobně jako šanta či kozlík. V lidovém léčitelství se využívá již od středověku, používá se též ve farmaceutickém odvětví a homeopatii.

Lidový název je hořký jetel, jelikož chutná hořce a listy svým tvarem připomínají jetel.

Účinky

  • Podporuje sekreci trávicích šťáv a střevní peristaltiku. Přispívá ke správné funkci žaludku, podporuje chuť k jídlu. Využívá se po delších půstech nebo hladovkách. Podporuje činnost jater a žlučníku.

Často se kombinuje s hořcem, zeměžlučí nebo puškvorcem.

  • Kniha Herbář léčivých rostlin též zmiňuje, že podporuje krvetvorbu.

Směs pro podporu bílých krvinek: nať bazalky 30%, zeměžluč 20%, vachta 50%

  • Celkově posiluje organismus, uklidňuje a podporuje zdravý spánek, čehož se využívá v čínské medicíně. Dochoval se záznam z roku 1678 (kniha Chiu-Da-Jun, „Guangdong Xing Yu): „Konzumace vachty podporuje spánek.“
  • Podporuje normální funkci kloubů.

Formy + nežádoucí účinky

Podává se buď nálev či prášek z usušených listů.

Jelikož neexistují dostatečné vědecké výzkumy, tak se byla nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení. Nedoporučuje se pít nepřetržitě.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Vachta