Pelyněk černobýl účinky

Pelyněk černobýl účinkyPelyněk černobýl (Artemisia vulgar) je mnohým znám především jako plevel, což je velká škoda, jelikož byl využíván již v antických dobách.

Je především rozšířen v mírného pásu a nalezneme jej prakticky všude – v příkopech, křovinách, na březích, mezích atd. Svůj přívlastek si nejspíše získal kvůli tmavé barvě svých větví.

Dnes se rostlina využívá jako koření a přidává se do nádivek, na ryby a maso, do polévek. Používá se i jako přírodní insekticid a repelent. V průběhu historie jí byly připisovány magické účinky a věřilo se, že odhání zlé duchy a dokáže vyvolávat věštecké sny.

Hořkost černobýlu je mírnější než u pelyňku pravého, takže je chuťově mnohem snesitelnější. Velkou oblibu si především získal ve starověkém Řecku, což dokládá i jeho latinský název. Artemis byla totiž řecká bohyně lovu a Měsíce a považovala se za ochránkyni žen, takže se považovala za ženskou bylinu.

V tradiční čínské medicíně je prášek z rozdrceného sušeného černobýlu hlavní součástí tzv. moxa, které se používá při moxování. Jedná se o známou techniku, kdy dochází k zahřívání akupunkturních bodů smotkem z bylin.

Účinky

  • Bylina podporuje trávení a chuť k jídlu, funkci žlučníku. Přispívá k čistým střevům.

Podává se v kombinaci s puškvorcem, kořenem anděliky nebo zeměžlučí.

  • Podporuje průdušky a plíce.

Bývá kombinován se šalvějí, nejčastěji v poměru 1 díl pelyňku ku 2 až 3 dílům šalvěje. Dále se též kombinuje s tymiánem.

  • Přispívá k normálnímu průběhu menstruace a menopauzy.
  • Podporuje nervy a klidný spánek.
  • Dělají se výplachy očí.

Formy + nežádoucí účinky

Černobýl se nejčastěji podává formou nálevu, obvykle 2-3 šálky denně. Z kořenu se pak dělá nejčastěji prášek.

Při předávkovaní vzniká nevolnost a nutkání na zvracení, proto je vhodné dodržovat doporučené dávkování. Rozhodně není vhodný během těhotenství, jelikož se v dřívějších dobách užíval jako abortivum. Není vhodný ani během kojení (hořčiny přecházejí do mateřského mléka). V době kvetení patří pelyněk černobýl k alergenům.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Pelyněk černobýl