Pelyněk černobýl a jeho účinky
Pelyněk černobýl (Artemisia vulgar) je mnohým znám především jako plevel, což je velká škoda, jelikož jeho příznivé účinky na zdraví byly známy již v antických dobách.
Je především rozšířen v mírného pásu a nalezneme jej prakticky všude – v příkopech, křovinách, na březích, mezích atd. Svůj přívlastek si nejspíše získal kvůli tmavé barvě svých větví.
Dnes se rostlina využívá jako koření a přidává se do nádivek, na ryby a maso, do polévek. Používá se i jako přírodní insekticid a repelent. V průběhu historie jí byly připisovány magické účinky a věřilo se, že odhání zlé duchy a dokáže vyvolávat věštecké sny.
Hořkost černobýlu je mírnější než u pelyňku pravého, takže má podobné účinky, ale chuťově je mnohem snesitelnější. Velkou oblibu si především získal ve starověkém Řecku, což dokládá i jeho latinský název. Artemis byla totiž řecká bohyně lovu a Měsíce a považovala se za ochránkyni žen. Bylina se proto používala na nejrůznější ženské potíže a ve větších dávkách se dokonce používala jako abortivum. Užívala se na trávicí obtíže a k vypuzení parazitických červů.
V tradiční čínské medicíně je prášek z rozdrceného sušeného černobýlu hlavní součástí tzv. moxa, které se používá při moxování. Jedná se o známou techniku, kdy dochází k zahřívání akupunkturních bodů smotkem z bylin.
Účinky
- Bylina se s úspěchem využívá na nejrůznější trávicí potíže, včetně žlučníkových problémů. Podporuje trávení a využívá se i při nechutenství. Působí jako dobré spasmolytikum, tlumí křeče, zejména střevní. Podporuje ničení střevních parazitů a odčervuje.
- Méně je znám jeho výborný účinek na potíže dýchacích cest, především na zánět průdušek. Využívá se i tam, kde hrozí nebezpečí zánětu plic. Přispívá ke snižování horečky.
- Doporučuje se při menstruačních bolestech, je vhodný při nepříjemných symptomech v období klimakteria.
- Využívá se při nervových potížích a nespavosti. Osvědčil se také jako podpůrný prostředek při lehčích formách epilepsie.
- Formou výplachu se využívá na unavené a napuchlé oči.
- V posledních letech se též objevují náznaky některých výzkumů, které se snaží zkoumat potenciální účinky černobýlu na některé druhy nádorů. Pro jejich malé množství, je však nemožné konstatovat jakékoli závěry.
Formy
Černobýl se nejčastěji podává formou nálevu, obvykle 2-3 šálky denně. Pokud je nutný silnější účinek, tak se používá vinný nálev. Kořen se nejlépe podává ve formě prášku.
Pro plicní indikaci je výtečná kombinace černobýlu se šalvějí, nejčastěji v poměru 1 díl pelyňku ku 2 až 3 dílům šalvěje.
Při potížích s trávicím ústrojím se obvykle podává v kombinaci s puškvorcem, kořenem anděliky nebo zeměžlučí. Zjemnění účinku naopak způsobuje kombinace s meduňkou, tymiánem nebo se slizovými bylinami.
Kontraindikace a nežádoucí účinky
Při předávkovaní vzniká nevolnost a nutkání na zvracení, proto je vhodné dodržovat doporučené dávkování. Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení. V době kvetení patří pelyněk černobýl k alergenům.
Zdroje: Heřbar léčivých rostlin, l.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
www.bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov