Vrbovka malokvětá účinky

Vrbovka malokvětáAčkoliv vrbovku (Epilobium parviflorum) znali již v dávných dobách a byla hojně využívaná v kuchyni a lidovém léčitelství, tak postupem času se na ni bohužel pozapomnělo. Dnes se postupně znovu vrací na scénu, za což především vděčíme známe rakouské bylinářce Marii Treben.

Existuje hned několik různých druhů: vrbovka růžová (Epilobium roseum), vrbovka horská (Epilobium montanum), vrbovka koplnatá (Epiloblum lanceolatum), vrbovka tmavá (Epilobium obscurum), vrbovka chlumní (Epilobium collinum), vrbovka bahenní (Epilobium palustre), vrbovka drchničkolistá (Epiloblum anagallidifolium), vrbka Fleischerova (Chamerion fleischeri). Hrubě řečeno mají přibližně stejné účinky.

Vrbovka malokvětá se vyskytuje téměř po celé Evropě, najdeme ji ovšem i v severní Africe a Asii. Vyskytuje se především ve vlhčích oblastech, nejčastěji v okolí vody.

Účinky

  • Především se užívá pro podporu normální stavu prostaty (1, 2).
  • Přispívá ke správné funkci močových cest a močového měchýře.
  • Napomáhá zdraví pokožky.
  • Obsahuje antioxidanty (3).
  • Přispívá k hormonální rovnováze.
  • Některé publikace též zmiňují podporu normální funkce jater.

Formy + nežádoucí účinky

Z byliny se nejčastěji připravuje klasický nálev (2 šálky denně – ráno na lačno, večer půl hodiny před večeří). Rostlinu lze též užívat ve formě tinktury či extraktu. Přidává se i do směsí.

Jako obvykle užíváme dle doporučeného dávkování. Užívání je vhodné konzultovat s lékařem v případě užívání léků.

Zdroje:  Maria Treben, Zdraví z boží lékárny, Jiři Janča, Josef A. Zentrich. Herbář léčivých rostlin, 5. díl, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Vrbovka

Vrbovka tinktura

Vrbovka kapsle