Vrbovka malokvětá účinky
(Epilobium parviflorum)
Ačkoliv vrbovku znali již v dávných dobách a byla hojně využívaná nejen v kuchyni, ale i léčitelství, postupem času se na ni zapomnělo. Dnes se postupně znovu vrací na scénu, za což především vděčíme známe rakouské bylinářce Marii Treben. Doporučovala ji především na nezhoubná zbytnění prostaty a prostatitidy (záněty). Dále také na potíže močových cest a močového měchýře.
Existuje hned několik různých druhů vrbovek, z nichž pozitivní účinky na zdraví má nejen vrbovka malokvětá, ale též vrbovka růžová (Epilobium roseum), vrbovka horská (Epilobium montanum), vrbovka koplnatá (Epiloblum lanceolatum), vrbovka tmavá (Epilobium obscurum), vrbovka chlumní (Epilobium collinum), vrbovka bahenní (Epilobium palustre), vrbovka drchničkolistá (Epiloblum anagallidifolium), vrbka Fleischerova (Chamerion fleischeri). Hrubě řečeno mají přibližně stejné účinky.
Vrbovka malokvětá se vyskytuje téměř po celé Evropě, najdeme ji ovšem i v severní Africe a Asii. Vyskytuje se především ve vlhčích oblastech, nejčastěji v okolí vod.
Účinky
- Vrbovka především řeší problémy s prostatou. Úspěchy byly zaznamenány při jejím použití při nezhoubných zbytněních tohoto orgánu a prostatitidách (1).
- Dále se specializuje na potíže a záněty močových cest a močového měchýře, někdy se využívá i na některé ledvinové neduhy.
- Aplikuje se při kožních problémech (ekzémy, akné, plísňové onemocnění a další).
- Podporuje hormonální rovnováhu.
- Zajímavé je též vyprávění léčitele Johna Groza o Bihoru v Rumunsku, kde místní léčí touto bylinkou pokročilejší formy cirhózy. Díky nim využil tyto znalosti ve své vlastní praxi a dosáhl mnohých úspěchů v této oblasti.
- Profesor Konstantin Parvu ve své knize „The World of Herbs“ vypráví o vlastní zkušenosti, kdy mu vrbovka pomohla při léčbě hepatitidy.
- Existuje vědecký výzkum zaměřený na účinek byliny na růst Escherichia coli (2).
Jeden výzkum z Vancouveru dokázal, že vrbovka efektivně bojuje proti abnormálnímu růstu buněk prostaty. Zároveň výsledky poukázaly na to, že i malá množství této bylinky má kladné účinky na řešení potíží s prostatou. Ovšem zatím zůstává působení této rostliny při zhoubných nádorech prostaty diskutabilní a západní medicína tyto účinky zamítá.
Marie Treben ve své knize píše: Vrbovka nebyla do dnešní doby známá jako léčivka a není ani uvedena v žádné knize o léčivých rostlinách. Až když jsem ji popsala v prvém svém vydání, teprve potom nastoupila doslova vítěznou cestu jako léčivá bylina proti onemocněním prostaty. V krátké době se stala známou v celé Evropě, ba i za oceánem, a to právě proto, že jsem již pomohla v této nemoci mnohým lidem. V poslední době už nalézáme vrbovku i v bylinářích a píše se o ní v časopisech.
Mnozí, kteří trpí na prostatu, mohou být znovu zdraví, když budou používat malokvětou vrbovku, a to i bez toho, že by se museli podrobit operaci. Vrbovka též odstraňuje pálení a jiné bolesti, které se po operaci často objevují. V každém případě je třeba užití konzultovat s lékařem. Z Coburgu mi píše jeden pacient, který si vyléčil prostatu: „Malokvětá vrbovka mi pomohla při mých těžkostech s prostatou. Ležel jsem v coburgské nemocnici s infarktem. Kromě toho jsem měl těžkosti s prostatou, kterou mi však pro mé choré srdce nechtěli operovat. Když se stav zhorší, budou mi muset dát natrvalo trubičku. Doslechl jsem se o vrbovce, která mnohým v podobných případech pomohla. Začal jsem pít denně tři šálky čaje, za několik dní jsem se zbavil všech těžkostí s prostatou. Nyní ještě piji pro doléčení dva šálky denně. Děkuji našemu všemohoucímu Bohu z celého srdce. Přeji Vám, paní Trebenová, abyste ještě mnohým lidem pomohla malokvětou vrbovkou. Je až neuvěřitelné, že boží léčivky pomáhají tehdy, když si univerzitní medicína už neví rady.“ Naše léčivé byliny jsou pro nás skutečné požehnání.
Formy
Bylinu užíváme samostatně či ve směsi.
Příprava čaje z vrbovky: Jedna vrchovatá čajová lžička se zalije 250 ml vody, spaří se a nechá se krátce vyluhovat. Pijeme dva šálky denně. Ráno na lačno, večer půl hodiny před večeří.
Tinktura z vrbovky se považuje za více koncentrovanou formu. Přičemž kapky lze přidat do čaje, aby byl alkohol minimalizován. Též lze vrbovku pořídit ve formě kapslí.
Kontraindikace
Zatím nejsou známy kontraindikace, ovšem užívání nejlépe konzultujeme s lékařem.
Zdroje: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny, Jiři Janča, Josef A. Zentrich. Heřbař lečivých rostlin. Díl 5, www.bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: