Vrbovka malokvětá účinky
Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) se řadí do čeledi pupalkovité (Onagraceae).
Jedná se o trvalku s podlouhle kopinatými, drobně zoubkovanými, na rubu šedopýřitými listy, které jsou převážně vstřícné, spodní krátce řapíkaté, lodyhu spodem neobjímající. Drobný květ o průměru asi 1 cm stojí přímo, s korunními bledě nachovými plátky. Plodem je vícesemenná tobolka s lesklými hranami, mezi kterými jsou roztroušené chloupky.
Kvete v červnu až září. Sbírá se kvetoucí nať (Herba epilobii parviflorae) nejlépe na začátku květu. Suší se rovnoměrně rozložená, nejlépe ve stínu. V případě umělého tepla by teplota neměla přesáhnout 35°C.
Vrbovka malokvětá se vyskytuje téměř po celé Evropě, najdeme ji ovšem i v severní Africe a Asii. Vyskytuje se především ve vlhčích oblastech, nejčastěji v okolí vody. Má ráda polostín a svěží, kypré, minerály a humusem dobře zásobené půdy.
Existuje hned několik různých druhů: vrbovka růžová (Epilobium roseum), vrbovka horská (Epilobium montanum), vrbovka koplnatá (Epiloblum lanceolatum), vrbovka tmavá (Epilobium obscurum), vrbovka chlumní (Epilobium collinum), vrbovka bahenní (Epilobium palustre), vrbovka drchničkolistá (Epiloblum anagallidifolium), vrbka Fleischerova (Chamerion fleischeri). Hrubě řečeno mají přibližně stejné účinky.
Vrbovku znali již v dávných dobách a byla hojně využívaná v kuchyni a lidovém léčitelství. Bohužel se na ni postupem času spozapomnělo. Dnes se postupně znovu vrací na scénu, za což především vděčíme známe rakouské bylinářce Marii Treben. O bylině se též zmiňuje německý lékař Eucharius Rösslin v 16. století a lékař, botanik a bylinkář Tabernaemontanus (Jacobus Theodorus) v 17. století.
Rostlina obsahuje flavonoidy, třísloviny, sliz a další významné látky.
Účinky
Prostata směs I: připravte ze stejných dílů vrbovky malokvěté a vrbky úzkolisté. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.
Prostata směs II: ze stejných dílů následujících bylin – celík zlatobýl, vrbovka malokvětá, vřes obecný. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně, před jídlem.
Prostata směs III: vrbovka nať 4 díly, celík zlatobýl 2 díly, dobromysl nať 2 díly, truskavec nať 1 díl, bříza list 1 díl. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme přikryté několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
Prostata směs IV: celík zlatobýl 80 g, buřina srdečník 40 g, vrbovka malokvětá 60 g, vřes obecný 50 g, hluchavka bílá 20 g. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívá se 2-3x denně, před jídlem.
Prostata směs V: 100 g nati vrbovky, 50 g kůry rudého lapacha, 50 g květu vřesu, 50 g květu měsíčku, 50 g vrbky úzkolisté, 25 g listu šalvěje, 25 g chmele. Kůru rudého lapacha lze nahradit zvýšenou dávkou vřesu. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
- Podporuje zdraví varlat.
Varlata směs: 100 g celík zlatobýl nať, 50 g vrbovka malokvětá nať, 50 g tymián nať, 25 g měsíček květ. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
Univerzální směs pro muže: 2 díly kořene puškvorce, 2 díly kořene pýru, 1 díl natě truskavce, 1 díl natě řebříčku, 1 díl natě přesličky, 1 díl natě vrbovky, 1 díl natě majoránky.
- Přispívá ke správné funkci močových cest a močového měchýře. Pozor: má mírné močopudné účinky.
Močový měchýř směs: 40 g řebříček nať, 20 g vřes květ, 20 g zlatobýl nať, 10 g vrbovka malokvětá nať, 10 g sušené borůvky. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívá se 2-3x denně.
- Napomáhá zdraví pokožky.
Zdravá pokožka směs: 100 g oddenku pýru, 50 g nati vrbovky, 50 g nati zemědýmu, 25 g nati čekanky, 25 g nati tymiánu. 1 lžička směsi se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně důkladně přecedíme. Užívají se 2-3 šálky denně.
- Obsahuje antioxidanty (3).
- Přispívá k hormonální rovnováze.
- Některé publikace též zmiňují podporu normální funkce jater.
Nežádoucí účinky
Jako obvykle užíváme dle doporučeného dávkování. Užívání je vhodné konzultovat s lékařem v případě užívání léků. Opatrnost je též na místě v průběhu těhotenství, kojení. Nepodává se malým dětem.
Pozor: bylina má močopudné účinky.
V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).
Formy
Z byliny se nejčastěji připravuje klasický nálev (2 šálky denně – ráno na lačno, večer půl hodiny před večeří). Rostlinu lze též užívat ve formě tinktury či extraktu. Přidává se i do směsí. Často se kombinuje se zlatobýlem, dobromyslí, kopřivou, vřesem, svízelem syřišťovým, ptačím rdesnem, čekankou, oddenkem pýru, kořenem jehlice trnité.
Nálev (čaj z vrbovky): 1 lžička byliny se přelije 250 ml vody a necháme přikryté vyluhovat. Poté přecedíme.
Tinktura: 50 g vrbovky malokvěté dáme do čisté sklenice a zalijeme 500 ml cca 40% alkoholu (např. vodka). Bylina by měla být kompletně ponořená. Nádobu uzavřeme a necháme na cca 3-4 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Po uplynutí této doby přecedíme tinkturu do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Obvykle se dávkuje 15-20 kapek 3x denně.
Víno: 50 g vrbovky malokvěté zalijeme 750 ml kvalitního bílého suchého vína. Nádobu uzavřeme a necháme takto stát cca 2-3 týdny. Občas můžeme protřepat. Poté víno jemně přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby. Skladujeme v temnu a chladnu. Užívá se 2-3 lžíce denně.
Obklad: 1-2 polévkové lžíce vrbovky se přelije 250 ml studené vody, necháme přikryté cca 10-15 minut vyluhovat. Poté přecedíme a namočíme vhodnou látku. Přikládáme a fixujeme alespoň na několik hodin. Neaplikujeme na otevřené rány.
Vrbovková mast
Suroviny:
- hrst nati vrbovky malokvěté
- 250 g kokosového oleje (nebo použijeme bambucké máslo)
Příprava:
Hrst byliny umeleme na velmi jemný prášek. Pakliže nemáme takovou možnost, tak bude nutné přidat emulgátor. Kokosový olej zahřejeme ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s olejem). Jakmile se vše roztaví, přidáme vrbovku. Důkladně zamícháme a několik minut ještě zahříváme. Dbáme na to, aby nedošlo k varu. Přikryté necháme stát přes noc na chladnějším místě.
Následující den směs opět zahřejeme stejným způsobem ve vodní lázni (opět by nemělo dojít k varu). Poté již stačí mast důkladně přecedit do čistých nádob. Vrbovkovou mast skladujeme nejlépe v chladu a temnu. Aplikujeme dle potřeby i několikrát denně.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny, Jiří Janča, Josef A. Zentrich. Herbář léčivých rostlin, 5. díl, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas, Wikipedie, National Institutes of Health (NIH)