Dubová kůra účinky
Quercus robur
Dub nejspíše pozná každý z nás. Asi nejcharakterističtějšími znaky jsou určitě jeho peřenodílné listy a samozřejmě plody žaludy, botanicky správně nažky.
Určitě jste si všimli, že se vyskytuje od nížin až po podhůří v mírné a subtropickém pásmu. Nejvíce roste v Asii a Americe a celkem existuje více než 600 druhů. V České republice rozeznáváme především dva – dub zimní a letní. Jejich odlišení je často velmi komplikované, jelikož jsou si velmi podobní.
Průměrná délka života dubu je cca 400 let. Do výšky roste přibližně 150 let, do šíře se rozrůstá během celého života.
Bylo zaznamenáno, že se člověk v dubových lesích cítí lépe – zmírňují se bolesti hlavy, zlepšuje se spánek. Specialisté na bioenergetická pole doporučují čerpat energii hlavně mezi 21:00 až 3:00 ráno. Asi nikomu z nás by se moc nechtělo v tuto dobu jít na procházku do lesa, proto se doporučuje bydlet například nedaleko lesa, abychom tuto energii čerpali alespoň na dálku. Existuje také doba, kdy má strom nulovou energii – mezi 15:00-17:00. Mnozí autoři však namítají, že procházka dubovým lesem bude prospěšná v libovolný čas.
Dub byl užitečný pro lidstvo nejspíše již od úsvitu civilizace. Užíval se nejen na výstavbu lodí, domů a výrobu nábytku, ale i v kuchyni např. při přípravě kávy či přímou spotřebu. Ze stromu se připravoval i inkoust, kterým byly napsány Newtonovy zákony a Mozartovy symfonie. Rostlina byla též nějakou dobu symbolem svateb. Hojně se využíval i v medicíně antických civilizací a ve středověku.
Nejužívanější částí v lidovém léčitelství je dodnes bezesporu dubová kůra (Cortex quercus). Sbírá se pouze mladá, hladká kůra z tenkých kmenů nebo větví, nejlépe na jaře. Ojediněle se na podzim sbírají zralé žaludy a v období od jara do konce srpna se může sbírat i list.
Dubová kůra použití
Nejčastěji se využívá pro své svíravé účinky a zároveň i jistý antibiotický efekt. Podává se proto při průjmech a při zánětech v trávicím ústrojí. Kůra pomáhá zabránit přestupu bakteriální nákazy z trávicího ústrojí do oblasti močových cest a pohlavních orgánů.
- Používá se při nemocech jater a sleziny.
- Užívá se při zánětlivých onemocněních močových a pohlavních cest.
- Odvary se hojně užívaly při těžkých otravách houbami a solemi těžkých kovů.
- Proti angině se též doporučuje odvar: 50 g kůry se přidá do 1 litru studené vody, 10 minut se vaří a 10 minut se nechá vyluhovat. Odvar by se měl kloktat vícekrát denně.
- Při angině pectoris se doporučuje žaludy upražit v troubě, pak je oloupat a pomlít na prášek. Užívat by se měly 3 až 4x denně půl čajové lžičky nebo na špičku kulatého nože mezi jídly.
- Dubová kůra se též hojně užívá i zevně – při hemoroidech, kožních zánětech, na mírnější popáleniny, jako kloktadlo, formou koupelí například při potivosti nohou.
Recept při zvýšené potivosti nohou: Cca 25 g práškované dubové kůry vaříme přikryté ve 2 litrech vody po dobu 5 minut, pak přidáme 25 g heřmánkového květu. Po dosažení varu ještě asi 1 minutu povaříme a 5 necháme stát. V koupací nádobě pak doplníme 8 až 10 litrů tak, aby teplota vody byla 36 až 37°C. Koupel by měla trvat 10 až 15 minut.
- Umývání odvarem z dubové kůry se též doporučuje hned v prvním týdnu po porodu (poté lze užívat místo toho heřmánek.
Příprava: 4 polévkové lžíce dubové kůry zalijeme 500 ml vařící vody. Vaříme 15 minut a během této doby doléváme vypařující se vodu. Poté necháme 15 minut odstát a scedíme.
- Pro své antibakteriální účinky se často stejně jako propolis přidává do přírodních zubních past.
- Na bolestivé klouby bez otoků přikládáme kašovitý obklad z čerstvých, drcených (nebo sušených a spařených) listů. Obklad necháme přiložený nejprve jednu hodinu, ale při dobré snášenlivosti jej můžeme nechat i přes celou noc.
- Na obličej se často používá obličejová maska z kůry, která nejen osvěžuje, ale i stahuje póry a vrásky.
Recept: Do 250 ml vody přidáme 10 g dubové kůry (zde je možné použít i kůru z ořešáku). Následně zalijeme a vaříme přikryté 10 min na mírném varu. Poté se směs nechá 10 minut vyluhovat, scedí se a teplou ji přikládáme na obličej. Postup je vhodný zejména pro mastnou pleť.
- Dubová kůra se též od antických dob hojně využívá pro podporu zdraví a krásy vlasů. Důkazem toho je existence celé řady nejrůznějších receptů. Asi nejjednodušší z nich je pravidelně připravovat odvar z dubové kůry a omývat jím vlasy. To jim dodá objem, zabrání vzniku lupů a zajistí krásný přírodní odstín.
Recept při vypadávání vlasů: Ve stejném poměru smícháme dubovou kůru, listy máty, jitrocele a pampelišky. Do směsi postupně přidáváme několik čajových lžiček lopuchového oleje a proměníme ji tím v kaši. Po odstání ji trochu nahřejeme a vtíráme do vlasů a pokožky hlavy. Zakryjeme hlavu igelitem a ručníkem a necháme působit cca hodinu. Poté vlasy umyjeme a opláchneme je odvarem z dubové kůry. Abyste zaznamenali výsledky, tato kůra by se měla provádět pravidelně.
Recept na vrásky: smícháme čajovou lžičku dubové kůry s čajovou lžičkou květu lípy a zalijeme je 2 sklenicemi vařící vody. Směs necháme odstát 2 hodiny a scedíme. Výsledek vtíráme do kůže 2x denně.
Formy užívání
Dubová kůra se užívá nejčastěji v podobě odvaru, případně práškovaná. Drobně drcenou kůru na přípravu odvaru dávkujeme 1,5 až 2 g na šálek objemu 150 až 180 ml. Obvyklá dávka práškové kůry je 0,5 až 1,5 g. Někdy se též používá i tinktura z duběnek (Tinctura gallarum). Tinkturu podáváme v dávce 15 až 25 kapek 2 až 4x denně.
Pro zevní použití připravujeme odvar s vyšší koncentrací. Při použití koupele, například sedací při hemoroidech, bereme 30 až 40 g rostliny na 1 litr odvaru. Pro přípravu většího množství vody na lázeň stačí 20 až 25 g drogy najeden litr. V těchto případech připravíme 5 litrů dlouho vařeného odvaru a po delším vyluhování přidáme do lázně. V tomto případě lze použít i dubový list.
Dubová kůra nežádoucí účinky
Při dodržování doporučovaného dávkování nemá bylinka žádné výrazné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Neměla by se používat zevně na nekrotizující či rozsáhle popálenou pokožku, sliznice. Vnitřně se ji nedoporučuje užívat dlouhodobě.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Janča Josef A. Zentrich, Wikipedie
Zmíněné produkty: