Dubová kůra účinky

Dubová kůra účinkyDub (Quercus robur) nejspíše pozná každý z nás. Asi nejcharakterističtějšími znaky jsou jeho peřenodílné listy a samozřejmě plody žaludy, botanicky správně nažky.

Vyskytuje se od nížin až po podhůří v mírné a subtropickém pásmu. Nejvíce roste v Asii a Americe a celkem existuje více než 600 druhů. V České republice rozeznáváme především dva – dub zimní a letní. Jejich odlišení je často velmi komplikované, jelikož jsou si velmi podobní. Průměrná délka života stromu je cca 400 let. Do výšky roste přibližně 150 let, do šíře se rozrůstá během celého života.

Bylo zaznamenáno, že se člověk v dubových lesích cítí lépe. Specialisté na bioenergetická pole doporučují čerpat energii hlavně mezi 21:00 až 3:00 ráno. Asi nikomu z nás by se moc nechtělo v tuto dobu jít na procházku do lesa, proto se doporučuje bydlet například nedaleko lesa, abychom tuto energii čerpali alespoň na dálku. Existuje také doba, kdy má strom nulovou energii – mezi 15:00-17:00. Mnozí autoři však namítají, že procházka dubovým lesem bude prospěšná v libovolný čas.

Dub byl užitečný pro lidstvo nejspíše již od úsvitu civilizace. Využíval se nejen na výstavbu lodí, domů a výrobu nábytku, ale i v kuchyni např. při přípravě kávy či přímou spotřebu. Ze stromu se dokonce vyráběl inkoust, kterým byly napsány Newtonovy zákony a Mozartovy symfonie. Rostlina byla též nějakou dobu symbolem svateb. Hojně se využíval i v medicíně antických civilizací a ve středověku.

Nejužívanější částí je dodnes dubová kůra (Cortex quercus). Sbírá se pouze mladá, hladká kůra z tenkých kmenů nebo větví, nejlépe na jaře. Ojediněle se na podzim sbírají zralé žaludy a v období od jara do konce srpna se může sbírat i list.

Účinky

  • Podporuje normální peristaltiku střev (1). V tomto případě se doporučuje užívat max. 3-4 dny. Pozor: bylina má stavící efekt, není vhodná při zácpě.
  • Existují spekulace o možných pozitivních účincích při podpoře stavu jater (2).
  • Hojně se užívá zevně – v oblasti žil konečníku (2) či pro podporu normálního stavu pokožky.

Maska na obličej: Do 250 ml vody přidáme 10 g dubové kůry (zde je možné použít i kůru z ořešáku). Následně zalijeme a vaříme přikryté 10 min na mírném varu. Poté se směs nechá 10 minut vyluhovat, scedí se a teplou ji přikládáme na obličej. Postup je vhodný zejména pro mastnou pleť.

  • Normální stav dutiny ústní – připravuje se též kloktadlo, přidává se do zubní pasty, ústní vody.
  • Koupele přispívá k normálnímu stavu nohou.

Příprava: Cca 25 g práškované dubové kůry vaříme přikryté ve 2 litrech vody po dobu 5 minut, pak přidáme 25 g heřmánkového květu. Po dosažení varu ještě asi 1 minutu povaříme a 5 necháme stát. V koupací nádobě pak doplníme 8 až 10 litrů tak, aby teplota vody byla 36 až 37°C. Koupel nohou by měla trvat 10 až 15 minut.

  • Umývání odvarem z dubové kůry se též doporučuje hned v prvním týdnu po porodu (poté lze užívat místo toho heřmánek.

Příprava: 4 polévkové lžíce dubové kůry zalijeme 500 ml vařící vody. Vaříme 15 minut a během této doby doléváme vypařující se vodu. Poté necháme 15 minut odstát a scedíme.

  • Klouby – kašovitý obklad z čerstvých, drcených (nebo sušených a spařených) listů. Obklad necháme přiložený nejprve jednu hodinu, ale při dobré snášenlivosti jej můžeme nechat i přes celou noc.
  • Dubová kůra se též od antických dob hojně využívá pro podporu zdraví a krásy vlasů. Důkazem toho je existence celé řady nejrůznějších receptů. Asi nejjednodušší z nich je pravidelně připravovat odvar z dubové kůry a omývat jím vlasy. Či lze použít níže uvedený recept

Recept na vlasy: Ve stejném poměru smícháme dubovou kůru, listy máty, jitrocele a pampelišky. Do směsi postupně přidáváme několik čajových lžiček lopuchového oleje a proměníme ji tím v kaši. Po odstání ji trochu nahřejeme a vtíráme do vlasů a pokožky hlavy. Zakryjeme hlavu igelitem a ručníkem a necháme působit cca hodinu. Poté vlasy umyjeme a opláchneme je odvarem z dubové kůry. Provádíme pravidelně.

Formy + nežádoucí účinky

Dubová kůra se užívá nejčastěji v podobě odvaru. Někdy se též používá i tinktura.

Pro zevní použití připravujeme odvar s vyšší koncentrací – 20-25 g rostliny na 1 litr odvaru.

Při dodržování dávkování se obvykle považuje za bezpečnou. Při užívání léků je nutná konzultace s lékařem – hrozí interakce. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě. Neměla by se používat zevně na nekrotizující či rozsáhle popálenou pokožku, sliznice. Není vhodná při zácpě.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Janča Josef A. Zentrich, Wikipedie

Zmíněné produkty:

Dub

Mast z dubové kůry

Dubová kůra koupel