Medvědí česnek aneb opravdový poklad po dlouhé zimě

(Allium ursinum L.)

Medvědí česnek roste především v Evropě. Nalezneme jej hlavně ve stinných a vlhkých místech či horských lesích, což mu vysloužilo i lidovou přezdívku lesní česnek. Charakteristickým znakem je samozřejmě jeho vůně, která slouží také velkým pomocníkem při jeho hledání, abychom jej nezaměnily s jedovatými bylinami.

Medvědí česnek účinky Dělí se na 2 poddruhy – česnek medvědí pravý (Allium ursinum subsp. ursinum), který se vyskytuje spíše v západní části areálu, a česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum subsp. ucrainicum), kterého nalezneme východněji. V místě kde se uzemí výskytu poddruhů překrývají najdeme přechodné typy a směsné populace. V České republice rostou oba dva.

Zmínky o rostlině nalezneme již v dávné historii. Pěstovala se s oblibou v klášterních zahradách a hojně se využívala jako koření. Vědělo se i o jejím pozitivním účinku na lidský organismus. Dokonce se využívala jako prevence moru a cholery. Zajímavé je také to, že její oblíbenost s časem neklesla. O tom také svědčí německý festival „Eberbacher Barlauchtage“ v městečku Eberbach, který se koná každoročně v čest medvědího česneku.

V kuchyni se dnes nejčastěji používají čerstvé listy, které se obvykle nařežou nadrobno a posypávají se jimi chlebíčky, přidávají se do polévek, omáček, salátů a masových pokrmů.

Celá rostlina je prostoupena účinnou silicí. Dále obsahuje řadu významných látek, z nichž zmíníme např. vitamín C, А, РР, vitamíny skupiny B, minerály hořčík, vápník, draslík, síru, železo, meď a mnohé další.

O medvědím česneku se ve své knize zmiňuje i známa rakouská léčitelka Marie Treben:

«Brzy z jara jsou mnohé lužní lesy pokryty čerstvými, zelenými listy česneku medvědího. Vyrůstají ze země v dubnu a květnu, někdy i dříve. Kvete však až uprostřed května a v červnu. Dřímají v něm mohutné léčivé síly a vypráví se, že i medvědi ho hledají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev. Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kúry, kúry na odstranění škodlivých látek a léčí i chronické choroby kůže.

Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťovací a odhleňovací kúry používají čerstvé listy. Drobně nakrájené dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévky, sypeme jimi brambory a podobná jídla. Listy můžeme připravit také jako špenát nebo salát. Používáme-li je ve větším množství, mají štiplavou chuť, proto bychom je měli při přípravě jako špenát vylepšit tím, že je smícháme s kopřivou.

Mladé rostlinky sbíráme v dubnu a v květnu, tedy ještě před rozkvětem, cibulky koncem léta anebo na podzim. Cibulky česneku medvědího můžeme používat místo česneku setého. Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno, zalít je vřelým mlékem, nechat dvě až tři hodiny vyluhovat a pak tekutinu pít po doušcích.“

Jaké jsou tedy účinky medvědího česneku?

  • Má obecně velmi dobrý vliv na žaludek a střeva.

„Je vhodný při akutních a chronických průjmech, provázených plynatostí a kolikami. Rovněž je vhodný při zácpách, které provázejí vnitřní křeč, výkonnost střev, a proto se ztrácejí i ty obtíže, které se vyskytují u starších lidí a nemírných jedlíků, když jsou střeva lenivá nebo přecpaná. Polevují i žaludkem vyvolané poruchy činnosti srdce, nespavost, ale i ty obtíže, jejichž původ je ve zvápenatění cév nebo ve vysokém krevním tlaku, jako závratě, pocit tlaku v hlavě, úzkost. Vysoký tlak pomalu klesá. Víno z česneku medvědího (viz způsoby použití) je zázračným lékem pro všechny starší lidi, kteří mají trvale zahleněné průdušky a s tím spojené těžkosti při dýchání. Dokonce při zastaralém kašli se zahlenění průdušek uvolňuje a tak mizí i dýchavičnost.“

Úryvek z knihy Marie Treben Zdraví z Boží lékárny

  • Listy medvědího česnekuDále podporuje přirozené pročistění těla a látkovou výměnu.
  • Řeší chronické potíže kůže. Aplikuje se například na bradavice, plísně. Čerstvou šťávou natíráme těžko se hojící rány.
  • Využívá se i při tuberkulóze či vodnatelnosti.
  • Čerstvě nasekané listy pročišťují ledviny a močový měchýř a podporují odchod moče.
  • Používá se při onemocněních věnčitých (koronárních) cév. Rostlina má celkově velmi pozitivní účinky na cévní soustavu a podporuje její funkce.

„Česnek medvědí dost dobře nedoceňujeme jako prostředek čisticí krev, který se uplatňuje i při chronicky nečisté kůži. Švýcarský přírodní lékař a bylinkář, farář Kunzle, tuto rostlinu zvláště chválil: „Pročišťuje celé tělo, vyhání ztvrdlé choré látky, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky. Stále nemocní lidé, kteří mají lišeje, moučnatou tvář, tbc krčních uzlin, kteří jsou revmatičtí, měli by si tento česnek cenit jako zlato. Žádná bylinka na zemi není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve. Mladí lidé by rozkvetli jako růžový záhon a vypučeli jako větvička jedle na sluníčku.“ Kunzle dále uvádí, že zná rodinu, která předtím celý rok postonávala, navštěvovali lékaře, měli mnoho vyrážek a lišejů na celém těle, byli bledí, jakoby už spočívali v hrobě a jen utekli hrobařovi z lopaty. Po delším používání tohoto nádherného božího daru byli opět celkově zdraví a svěží.“

Úryvek z knihy Marie Treben Zdraví z Boží lékárny

  • Někteří jej též doporučují při potížích s štítnou žlázou (hyper a hypotyreózách).

Kontraindikace

Medvědí česnek by neměli využívat především lidé s vředy žaludku a dvanáctníku, akutní gastritidou a obecně těžšími onemocněními trávicí soustavy.

Medvědí česnek během těhotenství

Může se tato bylinka užívat během tohoto období? Jedná se o bohatý zdroj vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, ale na druhou stranu může být v některých případech nevhodným řešením. Obvykle platí rada – menší dávky a zvýšená opatrnost. Nejvhodnější je před užíváním, poradit se s odborníkem.

Tinktura z medvědího česneku

Lihový výtažek je též velmi vhodnou formou užívání. Denně se doporučuje rozpustit 10-12 kapek ve vodě. Tinktura výborně podporuje paměť, působí též jako prevence aterosklerózy.

Recept: Nadrobno nakrájené listy anebo cibulky naplníme volně až po hrdlo láhve. Následně je zalijeme alkoholem (38 až 40%) a necháme cca 14 dní na teplém místě.

Víno z medvědího česneku

Plnou hrst nadrobno nakrájených listů krátce povaříme v asi 250 ml bílého vína. Osladíme podle chuti medem nebo sirupem a obden z něho pomalu po doušcích popíjíme.

Zdroje: kniha „Zdraví z Boží lékárny“ Marie Treben

Zmíněné produkty:

Medvědí česnek

Medvědí česnek tinktura