Medvědí česnek a zdraví (medvědí česnek účinky)
Medvědí česnek (Allium ursinum) roste především v Evropě. Nalezneme jej hlavně ve stinných a vlhkých místech či horských lesích, což mu vysloužilo i lidovou přezdívku lesní česnek. Charakteristickým znakem je samozřejmě jeho vůně, která slouží také velkým pomocníkem při jeho hledání, abychom si jej nespletli s jedovatými bylinami.
Má štíhlou, kyjovitě rozšířenou cibulku, ze které vyrůstají 2 dlouze řapíkaté, eliptické až kopinaté listy, a bezlistý, 20 až 25 cm vysoký květonosný stvol. Bílé kvítky jsou směstnány na vrcholu stvolu v hustý, dosti plochý okolík, pod kterým se nachází jedno až dvoulistý krátký toulec. Kvete v květnu a v červnu.
Dělí se na 2 poddruhy – česnek medvědí pravý (Allium ursinum subsp. ursinum), který se vyskytuje spíše v západní části areálu, a česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum subsp. ucrainicum), kterého nalezneme východněji. V místě kde se území výskytu poddruhů překrývají najdeme přechodné typy a směsné populace. V České republice rostou oba dva.
Zmínky o rostlině nalezneme již v dávné historii. Pěstovala se v klášterních zahradách, hojně se využívala v kuchyni (jako koření do polévek, omáček, salátů a masových pokrmů) a lidovém léčitelství. Dodnes se těší značné oblibě, o čemž svědčí i německý festival „Eberbacher Barlauchtage“ věnovaný právě této bylině.
Obsahuje glykosid, éterický olej, hořčiny, organické soli a další významné látky. Sbírá se především list a jen zřídka kořen (Folium allii ursini, Radix allii ursini). Listy sbíráme časně na jaře, před rozkvětem, tedy v březnu a v dubnu; kořen pak na podzim.
Účinky:
- Podporuje zdraví žaludku, střev, látkovou výměnu.
- Napomáhá normálnímu stavu pokožky. Často se užívá čerstvá šťáva.
- Přispívá ke zdraví cévní soustavy.
- Podporuje správnou funkci ledvin a močových cest. Přispívá k přirozenému čištění organismu, bývá častou součástí jarních detoxikačních směsí.
- Některé herbáře se zmiňují o tom, že přispívá ke zdraví štítné žlázy.
Nežádoucí účinky
Při užívání není vhodné překračovat dávkování (mohou se objevit zažívací potíže). Nedoporučuje se pro dlouhodobé užívání. Medvědí česnek by neměli využívat především lidé s vředy žaludku a dvanáctníku, akutní gastritidou a obecně těžšími onemocněními trávicí soustavy. Opatrnost je nutná v případě užívání léků. Pro nedostatek vědeckých výzkumů se nedoporučuje během těhotenství, kojení. Není vhodný pro malé děti.
Formy
Medvědí česnek bývá velmi často užíván ve formě tinktury, kterou nakapeme do vody nebo do teplého nápoje. List se občas užívá ve směsích.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz