Devětsil lékařský
Petasites officinalis
Devětsil se ve starověku a středověku využíval na celou řadu nemocí včetně moru, proto se i zrodil název „devětsil.“ Dnes však bývá často opomíjen, a to je škoda!
Rostlina se vyskytuje téměř po celé Evropě, v západní a severní Asii a severní Americe. Předmětem sběru je především oddenek (Radix petasitidis), který však má nepříjemný zápach. Někdy se též využívá list (Folium petasitidis) nebo květ. Pro nadměrnou velikost listů devětsilu, které od nepaměti chránily před sluncem a deštěm, nazývali staří Rekové bylinu „kloboukovou bylinou“ a také její latinský název je odvozen od tohoto slova. Lidově se bylině přezdívalo „koňské kopyto“. Snad proto, že mladé ještě úplně nerozvinuté listy připomínají svým tvarem a zabarvením koňské kopyto.
Kromě oblasti zdraví se užívá i v kuchyni, je především oblíben v Japonsku a Asii. Používá se do salátů, ale i k masu.
Účinky
- Reguluje látkovou výměnu a působí spasmolyticky (uvolňuje křeče).
- Má močopudný účinek a doporučuje se při dně a revmatismu. Používá se při křečích močových cest.
- Je výborným pomocníkem při horečnatých nemocích a křečích dýchacích cest. Využívá se při astmatu a laryngitidě, výrazně utišuje kašel.
Výzkum z německé univerzity v Heidelbergu z roku 2004 zkoumal po dobu 4 měsíců účinek devětsilu na pacienty s astmatem. Dospěli k závěru, že síla, délka a počet astmatických záchvatů klesly a zmenšilo se i množství léků, které bylo nutné užívat.
- Doporučuje se při křečích nervového původu a epilepsii.
- S úspěchem se používá při křečích žaludku a žlučníku. Pomáhá i při tzv. dráždivém žlučníku.
- Je vhodný při svalových křečích. Velké, čerstvé listy se používají na obklady při vykloubeninách, výronech v kloubech, revmatických potížích, ranách a při odřeninách.
Návod: list se umyje studenou vodou, přiloží hladkou vrchní stranou ve dvou vrstvách na bolavý kloub a převáže obvazem. Umyté čerstvé listy lze též rozmělnit a přiložit na problémové místo. Proceduru zopakujeme vícekrát přes den.
- Devětsil se doporučuje při bolestech hlavy a migrénách.
Americký výzkum z roku 2004 dospěl k závěru, že čtyřměsíční užívání devětsilu snížilo frekvenci opakování migrén o 48%. Podobných výsledků dosáhl i německý výzkum z roku 2004.
- Devětsil se již od dávných dob s úspěchem využívá na sennou rýmu.
To se prokázalo i ve švýcarském výzkumu z roku 2004, který podstoupilo celkem 168 účastníků. U skupiny, která užívala devětsil, došlo ke zmírnění symptomů. Podobných výsledků bylo dosaženo i ve starším výzkumu z roku 2002, kterého se účastnilo 131 pacientů.
- Kořen se dříve používal i proti střevním cizopasníkům, zejména u dětí.
Formy
Podáváme buď macerát, nebo nálev, případně práškovaný suchý kořen. Vše užíváme před jídlem nebo mezi jídlem. Dobře se osvědčil i bylinný balzám a homeopatické provedení. Dříve bývala velice oblíbená aplikace kořene ve víně, a to jak kořene v celku, tak i práškovaného.
Nejstarší psaný recept na užití prášku z kořene s vínem je z roku 1597 a pochází z Anglie. Již v té době byl lék používán proti všem infekčním, nakažlivým a zhoubným chorobám a také proti moru – viz německý název Pestwurze neboli morový kořen či kořen proti moru.
Recept: užívá se 1,5 gramu prášku na 1 dcl červeného vína 2x denně před jídlem, po dobu 30 dní.
Dřívější oblibu devětsilu zřejmě narušil nepříjemný zápach oddenku, proto se často podává jako součást směsí. Bylina se může kombinovat s heřmánkem, pelyňkem, mátou, meduňkou, ale také třeba s artyčokem.
Čaj: 1 kávovou lžičku sušeného kořene vyluhujeme přes noc v 250 ml vlažné vody, ráno nahřejeme a scedíme. Pijeme 2-3x denně před jídlem či v průběhu jídla.
Pozor: devětsil je hodně močopudný. Určitě zvyšte svůj pitný režim.
Kontraindikace
Občas se můžete dočíst o tom, že devětsil obsahuje nebezpečné alkaloidy, které jsou pro člověka jedovaté. Ano, je to pravda, ovšem museli byte sníst devětsilu asi tolik, kolik byste nasbírali na celém toku řeky. Pokud budete devětsil sbírat, sušte oddenek co nejrychleji, ale ne na slunci. Zároveň doporučujeme přidržovat se míry a užívat maximálně 3 šálky denně a neměl by se užívat nepřetržitě. Pro nedostatek výzkumů se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 1. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: