Rooibos účinky

Rooibos účinkyRooibos (též rooibosh nebo rooibush) spadá do kategorie tzv. čajů nečajů. Nevyrábí se totiž z čajovníku čínského, ale z keře čajovníku kapského (Aspalathus linearis). Ten se přirozeně vyskytuje pouze v Cederbergu v provincii Západní Kapsko v Jižní Africe. Jedná se o velmi malou oblast pouhých 25000 hektarů, ve výšce od 450 m nad mořem. Snahy o jeho kultivaci i v jiných zeměpisných šířkách byly prozatím neúspěšné, což vyústilo v získání tzv. chráněného označení původu (CHOP). Produkty tudíž mohou používat ochrannou známku „Rooibos“ pouze v případě, že pocházejí právě z této oblasti. V roce 2013 se jedna francouzská společnost pokusila zaregistrovat výraz „rooibos“, aby získala výhradní práva k používání tohoto názvu, nakonec však neúspěšně.

Rooibos v překladu znamená „červený keř“. Červenou barvu získává nápoj právě díky kvalitní fermentaci. Existuje samozřejmě i nefermentovaná varianta čaje, která se vyznačuje zelenou barvou. Rooibos se třídí podle délky stonku, vůně, barvy a chuti.

První písemná zmínka o tomto nápoji pochází z roku 1772, ovšem na světové úrovni se s ním začalo obchodovat až začátkem 20. století. Velkou zásluhu na tom má Benjamin Ginsberg, který se považuje za průkopníka v oblasti prodeje rooibos. Zajímat se o něj začal při práci v otcově firmě a rozhodl se, že z něj udělá druhý Ceylon. Je až ironické, že dnes tak populární nápoj bylo kdysi tak problematické prodat. Ginsberg jej například nechával zabalený přímo na chodnících s tím, že jej zvědaví občané určitě rozbalí a ochutnají. Vzorky též nabízel sám zdarma ve stánku na ulici. Postupně poptávka po nápoji sílila a rostlina se začala sklízet ve velkém a Ginsberg uvedl na trh nejstarší existující značku baleného čaje rooibos, Eleven O’Clock. V jeho stopách pak pokračoval i jeho syn, který se především zaměřil na propagaci nápoje na světové úrovni.

V souvislosti s rooibos je též nutné zmínit doktorku Annique Theron, jihoafrickou podnikatelku, která je nejvíce známá výrobou řady kosmetických přípravků a doplňků stravy s využitím rooibos jakožto hlavní složky.

Účinky:

  • Rooibos obsahuje antioxidanty, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Přispívá k posílení organismu, imunity.
  • Podporuje zdraví srdce a cév. (1)
  • Rooibos neobsahuje kofein, takže jej lze užívat i před spaním, přispívá k relaxaci. Mimochodem z namletého a upraženého keře se připravuje i tzv. Red espresso a cappuccino.
  • Neobsahuje kalorie a používá se při některých dietách.
  • Podporuje trávení, játra.
  • Přispívá k přirozenému čištění organismu.
  • Pro obsah minerálů, existují spekulace, že by čaj mohl přispívat k podpoře kostí.
  • Zevně se využívá pro podporu zdraví pokožky.

Nežádoucí účinky

Při dodržování rozumných dávek (2-3 šálky denně) nebyly zaznamenány nežádoucí účinky. Často se užívá v rámci pitného režimu. Velké dávky však mohou způsobit zažívací potíže. Opatrnost je nutná v případě užívání léků, hormonální nerovnováhy (estrogenová dominance). Existují též ojedinělé případy alergie.

Formy

V Jižní Africe je běžné pít rooibos spolu s mlékem a cukrem, avšak v ostatních částech světa se většinou podává samostatně. Vůně a chuť nápoje je často popisována jako sladká a mírně ořechová. Příprava nálevu je v podstatě stejná jako příprava klasického čaje s tím rozdílem, že by se měl déle louhovat.

Příprava: 1 lžička se zalije 250 ml vody, necháme alespoň 5 min louhovat. Někdy se také míchá s různými přísadami např. bylinkami, ovocem atd.

Zmíněné produkty:

Rooibos

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedia, annique.com, redespresso.com