Chrpa modrá

Chrpa léčivé účinky (chrpa modrá)Chrpa modrá či polní (Cyanus segetum) je letnička se známými modrými květy, která obvykle dorůstá do výšky cca půl metru. Jedná se o téměř výhradně polní rostlinu. Dříve bývala velmi hojným druhem, ovšem kvůli chemizaci polí se postupně stává vzácnější.  Z rostliny se vyrábějí barviva a využívá se v potravinářském odvětví. Chrpa patří mezi jeden z národních symbolů Německa a jedná se o národní květinu Estonska.

Nejčastěji se používá květ (Flos cyani) či květ i s kalichem (Flos cyani cum calyce), sběr obvykle probíhá v červnu a červenci. Dříve se rostlina používala jako prostředek močopudný a žlučopudný, postupně se od toho upustilo, a to nikoli snad pro malou účinnost, ale pro neustále stoupající cenu. Dnes se proto nejčastěji používá v oftalmologii.

Účinky

  • Má protizánětlivé účinky.
  • Používá se při zánětlivých a hnisavých očních chorobách (zánět očních víček, spojivek atd.)
  • Podporuje chuť k jídlu, využívá se při nechutenství. Zlepšuje trávení a peristaltiku střev, doporučuje se při zácpě.
  • Podporuje čištění krve a organismu.
  • Má močopudný účinek, používá se v případě nedostatečného močení, zánětech ledvin.
  • Využívá se na otoky.
  • Bylina se aplikuje při zánětech v oblasti dutiny ústní.
  • Přidává se i do směsí upravující nepravidelnou menstruaci.
  • Zevně se aplikuje na ekzémy, špatně se hojící kožní vředy, vrásky.

Formy

Nálev připravujeme obvyklým způsobem, při zevním použití používáme koncentrovanější. Bylina se často užívá do směsí.

Proslulý oční čaj bylináře Thurzy: Vezmeme dva díly květu chrpy a po 1 dílu nati světlíku, květu měsíčku a drceného fenyklu. Odvar používáme jako univerzální čaj pro oční výplachy při všech očních zánětech apod.

Při slzení očí můžeme použít obklady z 1 polévkové lžíce květů chrpy a 10 heřmánkových květů. Vše přelijeme šálkem vařící vody, necháme 5 až 10 minut stát a přecedíme. Obklady mají být vlažné.

Na unavenou a nepružně (nezdravě) vypadající pokožku použijeme nálev ze dvou polévkových lžic chrpových květů na šálek vody. Přelijeme a 10 minut necháme přikryté stát. Přecedíme a necháme pomalu vychladnout na vlažnou teplotu. Na obličej nanášíme mírným poklepem a stejně tak ošetřujeme i krk a dekolt. Nálev necháme na místě aplikace uschnout bez dalšího ošetření.

Nežádoucí účinky

Prozatím nebyly u byliny zjištěny kontraindikace a nežádoucí účinky, takže se obecně považuje za bezpečnou i pro dlouhodobé užívání. Jako obvykle však doporučujeme dbát na pravidlo vše s mírou.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Chrpa květ