Chrpa modrá

Chrpa léčivé účinky (chrpa modrá)Chrpa modrá či polní (Cyanus segetum) je letnička se známými modrými květy, která obvykle dorůstá do výšky cca půl metru. Jedná se o téměř výhradně polní rostlinu. Dříve bývala velmi hojným druhem, ovšem kvůli chemizaci polí se postupně stává vzácnější.  Z rostliny se vyrábějí barviva a využívá se v potravinářském odvětví. Chrpa patří mezi jeden z národních symbolů Německa a jedná se o národní květinu Estonska.

Nejčastěji se používá květ (Flos cyani) či květ i s kalichem (Flos cyani cum calyce), sběr obvykle probíhá v červnu a červenci. Dříve byla velmi oblíbena v lidovém léčitelství, ovšem pro stoupající cenu byla postupně nahrazována jinými levnějšími bylinkami.

Účinky

  • Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
  • Přispívá ke zdraví očí a zraku.
  • Podporuje chuť k jídlu, trávení a peristaltiku střev.
  • Podporuje přirozenou detoxikaci organismu.
  • Využívá se v urologii, při odvodnění.
  • Bylina se aplikuje v oblasti dutiny ústní.
  • Přidává se i do směsí upravující menstruaci.
  • Zevně se aplikuje pro podporu zdraví pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Nálev připravujeme obvyklým způsobem, při zevním použití se připravuje koncentrovanější. Bylina se často přidává do směsí.

Směs bylináře Thurzy (oči): Vezmeme dva díly květu chrpy a po 1 dílu nati světlíku, květu měsíčku a drceného fenyklu. Odvar používáme pro výplachy.

Obklad (oči): 1 polévkové lžíce květů chrpy a 10 heřmánkových květů. Vše přelijeme šálkem vařící vody, necháme 5 až 10 minut stát a přecedíme. Obklady mají být vlažné.

Na unavenou pokožku: použijeme nálev ze dvou polévkových lžic chrpových květů na šálek vody. Přelijeme a 10 minut necháme přikryté stát. Přecedíme a necháme pomalu vychladnout na vlažnou teplotu. Na obličej nanášíme mírným poklepem a stejně tak ošetřujeme i krk a dekolt. Nálev necháme na místě aplikace uschnout bez dalšího ošetření.

Prozatím nebyly u byliny zjištěny vážnější nežádoucí účinky, takže se obecně považuje za bezpečnou. Jako obvykle však doporučujeme dbát na rozumné dávky. Pozor bylina má močopudný a projímavý účinek.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Chrpa květ