Chrpa účinky

Chrpa léčivé účinky (chrpa modrá)Chrpa modrá či polní (Cyanus segetum) je letnička s rozvětvenou lodyhou, dorůstající výšky cca půl metru. Přisedlé listy jsou střídavé, měkké, čárkovité až kopinaté, celokrajné. Modré úbory sedí na koncích větviček. Květy jsou trubkovité, rozeklané na pět úzkých uštů. Plodem jsou nažky.

Jedná se o téměř výhradně polní rostlinu. Dříve bývala velmi hojným druhem, ovšem kvůli chemizaci polí se postupně stává vzácnější. Z rostliny se vyrábějí barviva a využívá se v potravinářském odvětví. Chrpa patří mezi jeden z národních symbolů Německa a jedná se o národní květinu Estonska.

Nejčastěji se používá květ (Flos cyani) či květ i s kalichem (Flos cyani cum calyce), sběr obvykle probíhá v červnu a červenci. Dříve byla velmi oblíbena v lidovém léčitelství, ovšem pro stoupající cenu byla postupně nahrazována jinými levnějšími bylinkami. Obsahuje antokyanové glykosidy, hořčiny, saponiny, minerální látky a další významné látky.

Účinky

  • Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
  • Přispívá ke zdraví očí a zraku.
  • Podporuje chuť k jídlu, trávení a peristaltiku střev.
  • Podporuje přirozenou detoxikaci organismu.
  • Využívá se v urologii, při odvodnění.
  • Bylina se aplikuje v oblasti dutiny ústní.
  • Přidává se i do směsí upravující menstruaci.
  • Zevně se aplikuje pro podporu zdraví pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Nálev připravujeme obvyklým způsobem, při zevním použití se připravuje koncentrovanější. Bylina se často přidává do směsí.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Směs bylináře Thurzy (oči): Vezmeme dva díly květu chrpy a po 1 dílu nati světlíku, květu měsíčku a drceného fenyklu. Odvar používáme pro výplachy.

Obklad (oči): 1 polévkové lžíce květů chrpy a 10 heřmánkových květů. Vše přelijeme šálkem vařící vody, necháme 5 až 10 minut stát a přecedíme. Obklady mají být vlažné.

Na pokožku: použijeme nálev ze dvou polévkových lžic chrpových květů na šálek vody. Přelijeme a 10 minut necháme přikryté stát. Přecedíme a necháme pomalu vychladnout na vlažnou teplotu. Na obličej nanášíme mírným poklepem a stejně tak ošetřujeme i krk a dekolt. Nálev necháme na místě aplikace uschnout bez dalšího ošetření.

Prozatím nebyly u byliny zjištěny vážnější nežádoucí účinky, takže se obecně považuje za bezpečnou. Jako obvykle však doporučujeme dbát na rozumné dávky. Pozor bylina má močopudný a projímavý účinek. Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení, při užívání léků.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Chrpa květ