Pu-Erh účinky

Pu-erh účinky (pu erh účinky)Tento čínský čaj, který je lidstvu znám již více než 1700 let, pochází z provincie Jün-nan. Často se s nim obchodovalo a sloužil i jako barter. Jeho plantáže se nejčastěji nacházejí ve vyšších nadmořských výškách, aby mohly rostliny načerpat dostatečné množství slunečného záření. Sklizně bývají několikrát do roka – v polovině dubna, během léta a též na podzim.

Neobvyklý název vznikl ze stejnojmenného malého městečka, kde se zrodila unikátní technologie přípravy toho čaje. Charakteristickým rysem výroby je fermentace, které následuje hned po tradičním zpracování čajových lístků. Dodnes je však přesný postup výroby přísně střeženým tajemstvím. Mimochodem výsledný tvar čaje nijak nesouvisí s jeho kvalitou. Modeluje se různě dle požadavků klientů, a tedy jeho forma a velikost nemají nic společného s jeho účinky.

Pu-erh se s časem, podobně jako víno, zlepšuje a jeho chuťová kvalita se zdokonaluje. Přítomná hořkost mizí a vytváří se medová vůně. Jednu dobu se jeho cena vyšplhala natolik, že z mnohých pěstitelů se stali milionáři. Nakonec však došlo k zlevnění a dnes si jej můžeme dopřávat všichni.

Čaj obsahuje řadu významných látek včetně minerálů, vitamínů a bílkovin.

Účinky

  • Obsahuje antioxidanty, takže přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Podporuje látkovou výměnu.
  • Může přispívat k normálnímu trávení.
  • Obsažený kofein podporuje energii, koncentraci.

Příprava + nežádoucí účinky

1 čajovou lžičku čaje zalijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 2-5 minut louhovat. Ovšem tato doba záleží na preferencích, zda chcete mít čaj slabší či silnější. Obvykle se čaj pro svou chuť nesladí. Nejčastěji se užívá 1-2 šálky čaje.

Jako obvykle musíme dodržovat pravidlo vše s mírou. Jelikož čaj obsahuje kofein, tak se nedoporučuje užívat večer. Konzultace s odborníkem je nutná v době těhotenství či kojení, při užívání léků.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Healthline