Zázvorový sirup recept

Zázvorový sirup receptNa zázvorový sirup si mnozí z nás vzpomenou až během sychravého počasí. Zázvor je však vhodný během celého roku. Podporuje naši imunitu, trávení.

Zázvorový sirup určitě oceníme jej jak během horkých letních dnů, kdy si z něj můžeme udělat osvěžující nápoj, tak i v chladnější období. Lze jej též přidávat např. do pečiva a některých jídel.

Suroviny:

Postup:

Zázvor oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Citrony oloupeme a opláchneme, poté nakrájíme na kolečka. Do nádoby postupně přidáváme plátky zázvoru a kolečka citronů po vrstvách (tj. na vrstvu zázvoru dáme vrstvu citronu, poté opět zázvor…). V tomto střídání vrstev pokračujeme až do doby, než bude nádoba plná. Následně již přidáme dle libosti skořici, hřebíček a vše zalijeme medem.

Nádobu uzavřeme a necháme sirup na chladném místě po dobu tří dnů. Není vhodné jej dávat do ledničky, ale spíše např. za okno. Po uplynutí této doby sirup scedíme a naplníme do vhodné nádoby.

Recept č.2

Suroviny:

  • 100-150 g zázvoru
  • 1 kg cukru
  • 2 kusy citronu
  • 500 ml vody

Postup:

Čerstvý zázvor oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Do hrnce nasypeme cukr a zalijeme půl litrem vody. Přidáme tam zázvor a vše přivedeme k varu. Vaříme 15 minut a mezitím si vymačkáme šťávu z obou citronů nebo použijeme již nakoupenou citronovou šťávu.

Po 15 minutách hrnec se sirupem odstavíme z plotny a vmícháme citronovou šťávu. Necháme vše chvíli zchladnout, poté přecedíme a nalijeme do skleněných lahví nebo zavařovacích sklenic.

Užívání

Zázvorový sirup lze ředit vodou podle chuti nebo užívat po lžičkách. Dětem stačí jedna lžíce ráno, dospělí mohou užít ještě jednu i večer.

Letní osvěžující nápoj: 1-2 čajové lžičky sirupu zalijeme chladnou minerální vodou a přidáme led. Do nápoje lze dle chuti přidat nějaké ovoce.

Zimní nápoj pro zahřátí: 1-2 lžičky sirupu přidáme do čerstvého horkého čaje.

Podrobněji o účincích

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: recepty.vareni.cz, toprecepty.cz

Zmíněné produkty:

Zázvorový sirup