Šalvějový sirup recept

Šalvějový sirup receptSirup ze šalvěje má protizánětlivé a antibakteriální účinky, takže je vhodný především při nachlazení, potížích dýchacích cest nebo při zažívacích problémech. Můžeme jej užívat samostatně jako prevenci – lžíci denně, nebo jej přidat do čaje, ovšem nedoporučuje se jej užívat ve větších množstvích, jelikož se jedná o přírodní lék. Tento sirup není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Podrobněji v herbáři

První recept (šalvějový sirup za studena):

Suroviny:

Postup:

Do sklenice postupně vkládáme šalvěj a cukr ve vrstvách (začínáme šalvějí, vrstvy by měly být asi 1 cm široké), přičemž každou vrstvu stlačíme, aby výsledek byl pěkně napěchován. Plnou sklenici uzavřeme a postavíme na světlé místo cca na 20 dní (ideálně na parapet u okna orientovaného na jih). Po uplynutí této doby šťávu vymačkáme a přilijeme 100–150 ml vody. Do směsi můžeme ještě přidat citronovou šťávu z 1-2 citronů či kyselinu citronovou. Sirup přelijeme do vhodné uzavíratelné nádoby.

Druhý recept:

Suroviny:

  • cca 1-2 hrsti šalvějových lístků (cca 80 listů – čím více listů a méně vody, tím bude sirup silnější.)
  • 1 kg cukru (nejlépe třtinového)
  • 1 – 2 citrony (dle velikosti)
  • 1 l vody

Postup:

Vodu s cukrem vaříme a ve fázi, kdy se cukr rozpustí, přidáme listy šalvěje. Vše povaříme ještě 5 minut, odstavíme z ohně a přidáme na plátky nakrájený citron (nejlépe bez kůry). Celou směs zakryjeme pokličkou a necháme takto stát 24 hod.

Druhý den hrnec směs opět zahříváme a poté opět stáhneme ze zdroje tepla. Ještě horkým sirupem plníme připravené vyvařené sklenice (sirup nejlépe přeléváme přes husté sítko či plátýnko). Naplněné sklenice obrátíme dnem vzhůru a uchováváme na chladném místě.

Zdroje: snedeno.cz

Zmíněné produkty:

Šalvěj

Šalvěj sirup