Černucha setá účinky

Černucha setá účinky (olej z černého kmínu účinky)Černucha setá (černý kmín, Nigella sativa) pravděpodobně pochází z jihozápadní Asie. Jak již samotný přívlastek napovídá, jedná o pěstovanou bylinu, která v teplejších územích též zplaňuje.

Již od dávných dob se používá nejen jako koření, ale též v přírodní medicíně. Oblíbil si ji i Hippokratés, Dioscorides a Plinius starší. Bylináři ji často nazývali nebeskou bylinou a získala si velkou oblibu v arabském světě. Avicenna ji doporučoval k posílení tělesné síly a proti vyčerpání a skleslosti. Olej z černuchy prý používala Kleopatra. V kuchyni se přidává do pečiva, salátů, omáček a zeleninových jídel.

Z rostliny se nejčastěji používá semeno (Semen cumini nigři), sbírané po dozrání, zpravidla koncem léta. Má kořenné aroma i chuť.

Účinky

 • Černucha se především využívá se pro své antibakteriální a antivirové účinky, přičemž spektrum jejího působení je dost široké. Má protizánětlivé účinky.
 • Ve výzkumu z roku 2016 pomohla bylina zmírnit nepříjemné symptomy u pacientů s revmatickou artritidou (1).
 • Používá se při nadýmání, střevních parazitech, tlumí křeče. Doporučuje se jako prevence vzniku žaludečních vředů. Přispívá k ochraně jater a má žlučopudný účinek.
 • Podporuje enzymatickou činnost slinivky a přispívá k regulaci krevního cukru, na což poukázaly již i některé vědecké výzkumy (2). Dokonce existují spekulace, že by mohla hrát roli v prevenci obou typů cukrovky.
 • Doporučuje se pro tlumení alergických reakcí. Je vhodná při astmatu.
 • Některé výzkumy poukazují na schopnost černuchy podporovat snižování cholesterolu (3, 4)
 • Působí močopudně.
 • Podporuje tvorbu mateřského mléka. Používá se při nepravidelné menstruaci.
 • Některé studie poukazují na schopnost černuchy podpořit mužskou plodnost (5).
 • Existují též předpoklady možného použití černuchy v rámci terapie některých nádorů (např. slinivky, prostaty, tlustého střeva), bohužel však dodnes neexistuje dostatek vědeckých výzkumů v této oblasti.
 • Olej z černuchy podporuje růst vlasů a zdraví pokožky. Využívá se na suchou, citlivou a podrážděnou pokožku, akné či některé druhy ekzémů. Černucha je vhodná na jizvy a strie.

Formy

Semeno podáváme nejčastěji v práškové formě, 2 až 3x denně na špičku kulatého nože, zapíjí se vodou nebo čajem. Lze též podávat nálev – 2 až 3 šálky denně.

Příprava: 1 čajová lžička podrceného semene se zalije 250 ml vařící vody a vše se nechá 15 minut vyluhovat. Po scezení se nálev pije po polévkových lžících přes celý den.

Semeno můžeme podávat jak samostatně, tak i v kombinaci s jinými bylinami.

Vhodnou formou je již zmíněný olej z černuchy.

Jako koření se semeno podává práškované, zpravidla na špičku nože, do již hotových jídel.

Nežádoucí účinky

Při dodržování doporučených dávek je užívání byliny bezpečné. Nedoporučuje se užívat během těhotenství.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Černucha

Olej