Kosatec a jeho účinky

Kosatec účinkyKosatec německý (Iris germanica) se výhradně pěstuje a při sběru nesmí být zaměněn za jiné volně rostoucí druhy kosatce.

Již ve starověkém Římě se kosatcem ochucovali nápoje, dnes se používá při výrobě aperitivů, likérů a dalších alkoholických nápojů. Je součástí Martini, holandského džinu či francouzských cukrovinek Lajaunie.

V době, kdy ještě neexistovala zubní pasta ani zubní kartáček, byly oddenky kosatce využívány jako žvýkací hmota jak pro dospělé, tak i pro miminka. Nakrájen na tenké plátky byl podáván dětem při prořezávání zubů.

Kořen obsahuje látku, která – pokud se kořen suší delší dobu – vytváří vůni podobnou fialce. Některé druhy se tedy používaly v luxusních parfémech. Dnes je používán v parfémovém průmyslu jako esenciální olej či fixační látka pro jiné vůně.

Květy se také používaly jako barvivo, ve směsi se solemi síry tvoří žlutou barvu. Kořeny pak produkují černou barvu, která sloužila jako inkoust. Rostlina se dodnes využívá k přípravě voňavých sáčků či potpourri.

Legenda říká, že francký král Chlodvik (481 – 511) uprostřed rozhodující bitvy vzýval Boha a po vítězné bitvě se obrátil ke křesťanství. Na počest si vybral žlutý kosatec jako symbol Panny Marie za svůj znak. Tento královský znak vydržel až do moderní doby, i když se mezitím změnil na bílou lilii, ovšem legenda přesto přežívá.

Účinky

  • Bylina podporuje normální funkci dýchacích cest a sliznice.
  • Pozor: Má mírně projímavý účinek.
  • Podporuje funkci močových a žlučových cest.
  • Kosatec byl mistrovskou bylinou bylináře Erwina Wojnara, využíval ji pro podporu normálního stavu nervů. Wojnar v těchto případech nařizoval připravit směs ze stejných dílů – kosatec oddenek, dobromysl nať, meduňka nať, levandule květ, kozlík kořen, třezalka nať a andělika kořen. Podával se čaj z jedné polévkové lžíce, spařené 0,25 litru vroucí vody. Čaj se pak nechal 10 až 15 minut vyluhovat, scedil se a pil ráno a večer.

Nežádoucí účinky

Při užívání doporučených dávek se obvykle nežádoucí účinky nevyskytují. Oddenky v čerstvém stavu mohou způsobit střevní potíže a poruchy, takže se doporučuje užívat sušené byliny. Při užívání je vždy nutné držet se doporučených dávek. Bylina se nepodává malým dětem, těhotným a kojícím ženám. Opatrnost je nutná v případě užívání léků (může hrozit interakce).

Formy

Nejčastěji se z rostliny využívá oddenek (Radix iridis, rhizoma iridis), který můžeme podávat i samostatně, avšak pro efektivnější výsledek jej nejlépe kombinujeme do směsí s jinými bylinami. Výtečně se doplňuje s květem divizny, listem jitrocele, natí yzopu, natí bazalky a kořenem proskurníku.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz