Karbinec evropský

Karbinec evropskýKarbinec evropský (Lycopus europaeus) je málo známa rostlina, ačkoliv jeho působení je velmi specifické a dost se odlišuje od ostatních bylin.

Z rostliny se dříve vyrábělo černé barvivo, dnes se nejvíce využívá v přírodní medicíně a farmaceutickém odvětví. Pro tyto účely se nejčastěji používá nať (Herba lycopi europaei), sbíraná během květu, v červenci nebo srpnu, nejlépe mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. Bylinu najdeme ve vlhčích porostech, u potoků, v lužních lesích, v příkopech apod.

Účinky

  • Karbinec je dobrým prostředkem proti zvýšené činnosti štítné žlázy (hypertyreóza). Často se používá i do bylinných směsí na tento problém. Normalizuje funkci orgánu a podporuje jeho zdraví.
  • Současně působí jako sedativum, využívá při bušení srdce (palpitace) a pocitech nervozity.
  • Lihový výtažek (tinktura) má antibiotický účinek, zvláště na salmonelly, Escherichia coli a Próteus vulgaris. Na ostatní druhy působí poněkud méně.
  • Má též protiplísňový (fungicidní) účinek.
  • Zvláštností karbince je, že tlumí látkovou výměnu.

Formy

Bylinu podáváme formou nálevu 2 až 3krát denně po šálku, nebo jako tinkturu 2 až 3krát denně 25 až 30 kapek.

Nálev: 1 lžičku bylinky zalijeme 250 ml horké vody a necháme cca 5-10 minut louhovat.

V urologii, při zánětech močových cest, používáme lihovodný roztok, když na 0,3 litru čaje přidáme 40 kapek karbincové tinktury.

Vliv na srdce lze zvýšit kombinací karbince s natí srdečníku.

Nesmíme ovšem zapomínat na to, že terapie karbincem je mírná a dlouhodobá, průměrná doba jsou obvykle 4 měsíce, ale i déle. Nástup účinku, a tím i kontrola vhodnosti byliny, nastává obyčejně za 3 týdny, plný účinek nastupuje asi po měsíci.

Nežádoucí účinky

Užívání se nedoporučuje během těhotenství, kojení a malým dětem. Nevhodná je kombinace rostliny s mořskými řasami všeho druhu.

Zdroje: Herbáře léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich