Kozlík lékařský účinky

Kozlík účinkyTrpíte problémy se spánkem, nervozitou nebo jste jen velmi unavení a vyčerpaní? V těchto případech byste určitě neměli zapomenout na bylinu, která se na tyto problémy používá již více než 2 tisíce let, velmi dobře ji znali Hippocrates a Galén.

Kozlíku lékařskému se někdy přezdívá baldrián nebo valeriana a jeho latinský název Valeriána officinalis pochází ze slovesa „valere“, což se překládá jako „být silný“ nebo „být zdravý.“

Tato rostlina se zrovna neřadí k těm hojně se vyskytujícím rostlinám, a proto se většinou musí záměrně pěstovat. Sbírá se nejčastěji oddenek (Radix valerianae), výjimečně i nať. Květ se již po staletí používá k výrobě parfémů a vůní, přidává se i do tabáku. V USA se rostlina využívá jako koření a přidávala se do salátů a některých nápojů např. likérů.

Na rozdíl od květů, které vydávají jen velice jemnou vůni, vyniká kořen kozlíku velmi intenzivní a silnou, zemitou vůni, protože obsahuje těkavé oleje a další rostlinné látky, díky kterým má sedativní a uklidňující účinky. Tuto vůni velmi milují kočky, a proto se i zrodil lidový název „kočičí kořen“.

Dlouhou dobu se tradovalo, že rostlina odhání všechny zlé duchy a čarodějnice. Existuje i stará pověra, že pokud zavěsíme svazeček kozlíku nad dveře a projde pod ním člověk, který má špatný záměr, svazeček se prý pohne.

Účinky

  • Kořen kozlíku lékařského obsahuje antioxidanty hesperidin a linarin, které mají sedativní (uklidňující) účinky. Rostlina tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Mnozí odborníci podotýkají, že bylina nejen nervy uklidňuje, ale současně i posiluje.

Osmitýdenní studie, kterou podstoupili lidé, kteří trpí syndromem neklidných nohou, potvrdila, že užívání doplňku stravy s 800 mg kozlíku lékařského denně zmírňuje projevy onemocnění a potlačuje ospalost během dne.

Během osmitýdenního výzkumu, kterého se účastnili pacienti trpící obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD), se dospělo k výraznému zmírnění symptomů, přitom však nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.

  • Kozlík zlepšuje kvalitu spánku, aniž by měl nežádoucí účinky.

Švédský výzkum konstatoval, že bylina zlepšila spánek až u 89% pacientů.

  • Jelikož má rostlina uklidňující účinky, tak je velmi vhodná pro normalizaci srdečního rytmu při stresově vypjatých situacích, dobře ovlivňuje srdeční neurózu.
  • Působí též spasmolyticky.
  • Jedna vědecká studie, které se zúčastnily ženy v přechodu (menopauze), zjistila, že konzumace doplňku stravy s obsahem 765 mg kozlíku lékařského denně podstatně snižuje závažnost a četnost návalů horka, které jsou častým projevem ženského přechodu.
  • Užívání kozlíku lékařského může prospět i ženám, které trpí premenstruačním syndromem (PMS) nebo mají bolestivou a silnou menstruaci. Jedna studie naznačuje, že kozlík lékařský zmírňuje tělesné, emoční i behaviorální příznaky premenstruačního syndromu.

Formy

Většinou se užívá ve formě tablet, kapslí nebo tinktury, méně časté je užívání čaje. Bylinné kapky užíváme v množství jedné čajové lžičky jako jednotlivou dávku. Pokud užíváme pro lepší spaní, tak podáváme jednu čajovou lžičku asi za 2 až 3 hodiny před spaním a druhou těsně před spaním.

Bylina se velmi hodí do bylinných směsí:

  • Kombinace s meduňkou je vhodná při nervozitě a rozčilení
  • kombinace s chmelem zase při nespavosti psychogenního původu.
  • Při tachykardii a arytmii se podává v kombinaci se srdečníkem a mátou.
  • Při dyspeptických potížích je účinná kombinace s hořkými drogami, fenyklem, anýzem, kmínem nebo mátou.
  • Při neuróze trávícího traktu se osvědčila kombinace s levandulí a hořkými drogami, například s puškvorcem.

Oblíbený uspávací tzv. Paiorův koktejl má následující složení: Vezmeme sklenici horkého mléka, dobře osladíme medem, podle závažnosti případu přidáme 1 až 3 čajové lžičky kozlíkové tinktury, dobře promícháme a velmi pomalu, po lžičkách nebo po doušcích vypijeme. Podává se nejdéle 35 dnů, zejména při poruchách spánku.

Nežádoucí účinky

Kozlík většinou není určen pro dlouhodobé podávání. Při dodržování dávkování nebyly u kozlíku dosud zjištěny žádné výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Zdroje: Herbař léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, cs.medlicker.com, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Kozlík

Kozlík kapky

Kozlík tablety