Kozlík lékařský a zdraví
Kozlíku lékařskému se někdy přezdívá baldrián nebo valeriana a jeho latinský název Valeriána officinalis pochází ze slovesa „valere“, což se překládá jako „být silný“ nebo „být zdravý.“ V lidovém léčitelství se využívá již více než 2 tisíce let, velmi dobře jej znali Hippocrates a Galén.
Tato bylina se zrovna neřadí k těm hojně se vyskytujícím rostlinám, a proto se většinou musí záměrně pěstovat. Sbírá se nejčastěji oddenek (Radix valerianae), výjimečně i nať. Květ se již po staletí používá k výrobě parfémů a vůní, přidává se i do tabáku. V USA se rostlina využívá jako koření a přidávala se do salátů a některých nápojů např. likérů.
Na rozdíl od květů, které vydávají jen velice jemnou vůni, vyniká kořen kozlíku velmi intenzivní a silnou, zemitou vůni, protože obsahuje těkavé oleje a další rostlinné látky. Tuto vůni velmi milují kočky, a proto se i zrodil lidový název „kočičí kořen“.
Dlouhou dobu se tradovalo, že rostlina odhání všechny zlé duchy a čarodějnice. Existuje i stará pověra, že pokud zavěsíme svazeček kozlíku nad dveře a projde pod ním člověk, který má špatný záměr, svazeček se prý pohne.
Účinky
- Kořen kozlíku lékařského obsahuje antioxidanty hesperidin a linarin, které podporují uklidnění, normální stav nervů a psychickou kondici (1, 2)
- Kozlík přispívá k lepší kvalitě spánku (3).
- Podporuje normální srdeční rytmus při stresově vypjatých situacích.
- Jedna vědecká studie, které se zúčastnily ženy v přechodu (menopauze), zjistila, že konzumace doplňku stravy s obsahem 765 mg kozlíku lékařského denně přispěla k většímu komfortu v tomto období (4).
- Kozlík též může přispět ke komfortu během menstruačního období (5).
Formy + nežádoucí účinky
Většinou se užívá ve formě tablet, kapslí nebo tinktury, méně časté je užívání čaje (především kvůli specifické vůni).
Bylina se velmi hodí do bylinných směsí – časté kombinace:
- spánek a klid: s meduňkou, chmelem, srdečníkem či mátou
- trávení: s fenyklem, anýzem, kmínem, puškvorcem nebo opět mátou
Oblíbený tzv. Paiorův koktejl pro lepší usínání má následující složení: Vezmeme sklenici horkého mléka, dobře osladíme medem, přidáme 1 čajovou lžičku kozlíkové tinktury, dobře promícháme a velmi pomalu, po lžičkách nebo po doušcích vypijeme. Podává se nejdéle 35 dnů.
Kozlík většinou není určen pro dlouhodobé podávání (nutné dělat pauzy). Při dodržování dávkování nebyly dosud zjištěny žádné výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich
Zmíněné produkty: