Hořec účinky

Hořec účinkyHořec žlutý (Gentiana lutea) se již po staletí využívá v přírodní medicíně, ájurvédě a tradiční čínské medicíně. Občas bývá nazýván ženšenem Evropy.

Rostlina si získala oblibu již v antických dobách. Dioskurides a Galén z Pergamu považovali kořen hořce žlutého za jeden z nejsilnějších hořkých léků a přičítali mu velkou sílu. O bylině se zmiňují i staré bylinářské spisy, Hildegarda z Bingenu o ní píše: „Kdo horkost má v žaludku, ten nechť encián práškovaný v teplém vine často pije, (…) a jeho žaludek bude od horkosti očištěn.“ Bájný (ilyrský) král Gentium byl prý první, kdo odhalil účinky hořce, což připomíná i jeho dnešní latinský název.

Ten český zase napovídá, že rostlina obsahuje vysoké množství hořčin a řadí se mezi ty nejhořčejší tuzemské byliny. Některé z obsažených hořčin chutnají hořce i pro zředění 1:58 milionům. Rostlina se obvykle může dožívat až šedesáti let a původně se vyskytovala v Alpách, v Pyrenejích a na Balkánském poloostrově. V České republice byla v průběhu 20. století záměrně vysazována a dnes se přirozeně vyskytuje především v horských oblastech. Patří mezi chráněné rostliny, takže se pro potravinářské a farmaceutické účely musí záměrně pěstovat. Nejčastěji se z ní využívá kořen (Radix gentianae).

Hořec je dodnes přidáván do různých likérů a alkoholických nápojů. Jeden z nejznámějších nápojů se nazývá Moxie a svého času byl v Anglii snad ještě více populární než Coca Cola.

Účinky

  • Hořkost byliny předurčuje i její hlavní poslání – podporuje trávení, tvorbu slin, trávicích fermentů, funkci žaludku. Přispívá k normální funkci žlučníku, jater, slinivky, střev. Podporuje normální stav střevních plynů. Přispívá ke klidnému žaludku. Podporuje chuť k jídlu a metabolismus.
  • Využívá se v rámci očistných kúr, obzvláště v kombinaci s jinými bylinami např. pampeliškou.
  • Podporuje obranyschopnost.
  • Doporučuje se jako obecné tonikum při rekonvalescenci.
  • Podporuje krvetvorbu (červené a bílé krvinky).
  • Přispívá k normální funkci centrální nervové soustavy. Využívá se jako doplněk při sezónní melancholii (podzim, zima), únavě, přispívá k uklidnění při stresových situacích.
  • Podporuje normální funkci dýchacích cest.
  • Bylinné obklady přispívají k přirozeným regeneračním schopnostem pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Mezi nejznámější formy patří prášek, tinktura, tablety či bylinný balzám. Hořec se též výborně hodí do bylinných směsí, kombinuje se například s omanem, puškvorcem, pelyňkem, řebříčkem, mátou, meduňkou a dalšími.

Při dodržování dávkování nejsou známy vedlejší účinky. Podávání byliny je kontraindikováno při krvácení ze zažívacího ústrojí, vředech a těžkých stavech. Nedoporučuje se užívat během těhotenství. Není vhodný při vysokém tlaku (zvyšuje tlak).

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Hořec kořen

Hořec tinktura