Hořec účinky

Hořec účinkyHořec žlutý (Gentiana lutea) je trvalka s dlouhým, mohutným oddenkem. Lodyha je oblá, dutá a lysá a dorůstá do výšky až dvou metrů. Listy má široce vejčité až kopinaté, dolní krátce řapíkaté, horní přisedlé. Květ má jednostranný kalich, žlutou korunu až k bázi rozeklanou v pět nebo šest čárkovitých cípů. Kvete poprvé od čtvrtého až pátého roku a od té doby lze také sbírat kořeny (Radix gentianae). Vyskytuje se přirozeně v horských oblastech střední a jižní Evropy.

Hořec je dodnes přidáván do různých likérů a alkoholických nápojů. Jeden z nejznámějších nápojů se nazývá Moxie a svého času byl v Anglii snad ještě více populární než Coca Cola.

Již po staletí se využívá v přírodní medicíně, ájurvédě a tradiční čínské medicíně. Občas bývá nazýván ženšenem Evropy. Dioskurides a Galén z Pergamu rostlině přičítali velkou sílu. Dodnes se využívá v lidovém léčitelstvé. Obsahuje hořčiny, alkaloidy, slizy, pektiny, inulin a další významné látky.

Účinky

  • Hořkost byliny předurčuje i její hlavní poslání – podporuje trávení, tvorbu slin, trávicích fermentů, funkci žaludku. Přispívá k normální funkci žlučníku, jater, slinivky, střev. Podporuje normální stav střevních plynů. Přispívá ke klidnému žaludku. Podporuje chuť k jídlu a metabolismus.
  • Využívá se v rámci očistných kúr, obzvláště v kombinaci s jinými bylinami např. pampeliškou.
  • Podporuje obranyschopnost.
  • Doporučuje se jako obecné tonikum při rekonvalescenci.
  • Podporuje krvetvorbu (červené a bílé krvinky).
  • Přispívá k normální funkci centrální nervové soustavy. Využívá se jako doplněk při sezónní melancholii (podzim, zima), únavě, přispívá k uklidnění při stresových situacích.
  • Podporuje normální funkci dýchacích cest.
  • Bylinné obklady přispívají k přirozeným regeneračním schopnostem pokožky.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování, jelikož větší dávky mohou způsobit nepříjemné symptomy (bolest hlavy, nevolnost apod.) Podávání byliny je kontraindikováno při krvácení ze zažívacího ústrojí, vředech a těžkých stavech. Nedoporučuje se užívat během těhotenství. Opatrnost je nutná i při vysokém tlaku (může zvyšovat tlak).

Formy

Mezi nejznámější formy patří prášek, tinktura, tablety či bylinný balzám. Hořec se též výborně hodí do bylinných směsí, kombinuje se například s omanem, puškvorcem, pelyňkem, řebříčkem, mátou, meduňkou a dalšími.

Zmíněné produkty:

Hořec kořen

Hořec tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz