Aloe účinky
Aloe pravá (Aloe vera) je známá již od pradávna. Jedna z prvních zmínek pochází z dob 2100 let př. n. l.
Je to vytrvalá stálezelená, sukulentní rostlina, která má přízemní růžici dlouhých dužnatých ostnitými listy. Má válcovité žluté a červené květy, které jsou uspořádané do vysokého hroznovitého květenství. Květy opylují ptáci konzumujícími nektar. Plodem je tobolka. Většinou dorůstá do výšky jednoho metru a mnohé druhy této rostliny se dožívají i 100 let. Dnes se často pěstuje jako pokojová rostlina.
Využívala se v čínské, egyptské a arabské medicíně. Egypťané ji nazývali „rostlinou nesmrtelnosti“. Aloe se dále přidává do kosmetických přípravků, potravin, nápojů.
Obsahuje značné množství vody, díky čemuž může přežít v suchých, horkých oblastech. Dále v ní najdeme sacharidy, lipidy, třísloviny a další významné látky. Hojně se využívá v lidovém léčitelství.
Účinky
- Podporuje přirozené čistění organismu, imunitu.
- Obsahuje antioxidanty.
- Její hořkost připomíná to, že přispívá k normální funkci trávicího systému. Pozor: může mít projímavé účinky.
- Podporuje metabolismus.
- Přispívá ke zdraví pokožky, vlasů a nehtů. (1)
- Podporuje normální spánek, koncentraci, duševní rovnováhu.
- Aplikuje se i na svaly, klouby.
- Může přispívat k normální hladině cukru v krvi (2).
Nežádoucí účinky
Při užívání doporučených dávek se považuje za bezpečnou. Vedlejším účinkem užívání může být zvýšené pocení, častější močení, průjem. Vždy je nutná konzultace s lékařem v případě závažných onemocnění a užívání léků (může hrozit interakce). Opatrnost je též nutná v průběhu těhotenství, kojení. Při zevním použití se doporučuje nejdříve provést zkouška na alergickou reakci.
Formy
Aloe se nejčastěji užívá ve formě šťávy, gelu či tablet. Podává se jak vnitřně, tak i zevně. Můžeme aplikovat čerstvou šťávu z listů (v případě, že aloe pěstujeme doma), ale též i mast či gel.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Účinky aloe vera (stránky), Wikipedie, Healthline