Levandule účinky (levandulový čaj účinky)

Levandule účinky (levandule léčivé účinky, levandulový čaj účinky)Květy levandule (Lavandula vera) preferuje mnoho lidí především kvůli barvě a příjemné vůni. Původ těchto polokeříků musíme hledat ve Středomoří, dnes je rozšířena i v dalších teplých oblastech včetně známé francouzské oblasti Provence, kde se jí přezdívá „modré zlato.“

Má přisedlé čárkovité a celokrajní listy, které jsou v mládí sedavé plstnaté, později zelenají. Na spodní části mají žlázovité tečky. Pyskaté květy, blankytně modré, jsou uspořádány do konečného klasu na holých lodyhách a krásně voní. Plodem jsou čtyři drobounké oříšky.

Název je odvozen od slova umývat, což napovídá, že se rostlina ve starověku používala především do koupelí a pro kosmetické účely. Ve středověku se hojně pěstovala v klášterech. Levanduli milovala dokonce královna Viktorie. Využívala se též v první a druhé světové válce. Někteří učitelé ve Francii vytahovali levandulové květy při zkouškách a testech, aby podpořili uklidnění studentů.

Dnes se rostlina používá v těch nejrůznějších odvětvích. Z levandulových květů se vyrábí džem, olej, cukr, čokoláda či zmrzlina. Přidávaly se též do rýže, do jehněčího a králičího masa, marinád. Dobře se kombinují s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem. Již ve starověku si lidé všimli, že levandule je též výborný repelent na moly a obecně hmyz.

Květ (Flos lavandulae) se sbírá v červenci, před úplným rozvitím. Nať sbíráme v době květu rostliny, obvykle v srpnu. Obsahuje silice, třísloviny, hořčiny. Hojně se užívá v lidovém léčitelství.

Účinky:

  • Podporuje klidný spánek, harmonii a dobrou náladu. Lze ji přitom ještě kombinovat s kozlíkem, tymiánem a chmelem. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu napomáhá obnově energie. (1, 2)
  • Přispívá k normálnímu trávení, správné funkci střev.
  • Podporuje dýchací cesty.
  • Silný odvar nebo tinktura se využívá jako kloktadlo.
  • Levandulový olej či mast se aplikuje na svaly, klouby, pokožku.
  • Přispívá ke zdraví vlasů, pokožky (3).

Nežádoucí účinky

V případě užívání rozumných dávek se bylina považuje za bezpečnou. V extrémně vysokých dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání platí zásada, že se musí dodržet rozumné dávkování.

Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení a při užívání léků.

Formy

Nejčastěji se z rostliny připravuje levandulový čaj (2-3 šálky denně). Vhodnou formou je též tinktura, olej či sirup. Často se objevuje ve směsích. Zevně se vyrábí koupel, obklad, mast, polštářek nebo pytlíček.

Příprava koupele

Zmíněné produkty:

Levandule květ

Mast z levandule

Levandulová silice

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča Josef, A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz