Domácí levandulová mast

Domácí levandulová mastLevandule nejen příjemně vonní a krásně vypadá, ale již od pradávna je známá svými pozitivními účinky na naše zdraví. Přitom ji můžeme využít nejen ve formě čaje či voňavého polštářku, ale i bylinné masti. Ta má dezinfekční účinky a hojí ranky. Využívá se při akné, suchých ekzémech a lupence. Můžeme ji použít při poštípání či bodnutí hmyzem, menších spáleninách nebo popáleninách od slunce. Zklidňuje kůži po holení, lze ji použít jako krém na ruce a tělo. Levandulovou mast můžeme použít i u dětí, přičemž je vhodné jí masírovat bříško při kolikách.

Levandulová mast recept:

Suroviny:

  • cca hrst čerstvých nebo sušených květů levandule
  • cca 300 g bambuckého másla, kokosového oleje, lékařské vazelíny nebo vepřového sádla
  • 30 g včelího vosku
  • několik kapek levandulové esence

Návod:

Nejdříve zahřejeme kokosový olej společně s včelím voskem ve vodní lázni (teplota by neměla nepřekročit 80 °C). Jakmile se rozpustí do stavu stejnorodosti, přidáme květy levandule.

Vosk není povinnou součástí receptu, přidává se pro tužší konzistenci masti a zároveň je znám svými pozitivními účinky na pokožku (podporuje ochranu a regeneraci a má antioxidační účinky).

Směs ještě zahříváme a mícháme na mírném ohni cca 10-20 minut. Následně ji odstavíme z plotny a necháme 24 hodin odstát.

Druhý den ji opět zahřejeme do rozpuštění a přidáme několik kapek levandulového oleje. Mast přecedíme přes cedník nebo plátno do vhodné uzavíratelné nádobky (např. od krému) a skladujeme ve stinném, suchém a chladném místě.

Návod: mast jemně aplikujeme na cílové místo několikrát denně. Nepoužívá se na otevřené rány a sliznice.

Zdroje: jaktak.cz

Zmíněné produkty:

Levandule

Levandule silice

Včelí vosk